Eurowizja w kijowskim schronie. Reakcje po ukraińskich preselekcjach.

Eurowizja 2023, Ukraina

Eurowizja 2023: Ukraina zorganizowała preselekcje w kijowskim schronie. (fot. Suspilne)

Eurowizja 2023 odbędzie się w Liverpoolu. Za nami finał ukraińskich preselekcji, które wygrał duet Tvorchi. Konkurs był transmitowany na żywo ze schronu przy stacji metra w Kijowie. Jakie są reakcje po wydarzeniu?

Ukraina wybrała swojego reprezentanta na 67. Konkurs Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Selekcje przeprowadzone na jednej z kijowskich stacji metra wzbudziły zainteresowanie mediów oraz podziw ze względu na ich wysoki poziom organizacji. Sprawdzamy kulisy Wydbiru 2023 i reakcje po jego zakończeniu.

Eurowizja 2023: TVORCHI reprezentantami Ukrainy. (fot. Suspilne)

Eurowizja 2023: Ukraina wybrała TVORCHI – reakcje

Wygrana TVORCHI z utworem Heart of steel w Wydbirze 2023 była lekkim zaskoczeniem. Choć duet był wymieniany wśród faworytów i zajmował drugie miejsce w typowaniu bukmacherów, bardziej spodziewane byłoby zwycięstwo Krut (drugie miejsce) lub przede wszystkim Jerry Heil (trzecie miejsce). Wokalistki zdobyły odpowiednio jeden i dwa punkty mniej od zwycięzców. Mimo sukcesu piosenki, która zdobyła najwięcej głosów widzów, nie brakuje rozczarowania wśród zwolenników konkurencji. Niestety, w komentarzach w mediach społecznoścowych pojawia się także rasizm oraz zarzuty, że jeden z członków zwycięskiego duetu nie zna biegle języka ukraińskiego. Z drugiej strony chwalone jest odejście od typowo ukraińskiego brzmienia i zaskoczenie reszty Europy nowoczesnym, alternatywnym wyborem.

Już w trakcie finału narodowego Jamala, zwyciężczyni Eurowizji 2016, sugerowała, że być może warto zmienić styl z folkowego na inny. Przytoczyła przy tym przykład zwycięstwa Salvadora Sobrala i Netty rok po nim, sugerując nieprzewidywalność sukcesu i różnorodność na Eurowizji w krótkim odstępie czasu. Tvorchi zdobyli poparcie licznych ukraińskich celebrytów, w tym także Aliny Pasz, niedoszłej reprezentantki z 2022 roku. W sondzie przeprowadzonej przez ukraiński portal Showbiz 24 zwycięzcy preselekcji cieszą się poparciem 46% głosujących (w tym 24% przyznaje, że na nich zagłosowało), 28% jest im przeciwnych, a 26% nie interesuje się Eurowizją i ma obojętny stosunek do nowych reprezentantów.

Schron, wysoka jakość i przejeżdżające pociągi

Organizacja Wydbiru 2023 przyciągnęła uwagę mediów w całej Europie. O przebiegu ukraińskich selekcji informowały największe portale w wielu krajach, w tym m.in. BBC News. Relację z miejsca konkursu w Kijowie przeprowadzili dziennikarze z Niemiec dla głównego programu informacyjnego Tagesschau. Wiele emocji i podziw wzbudził fakt, że udało się zorganizować czterogodzinną transmisję na żywo ze schronu przy stacji metra Majdan Niezależnosti. W rozmowie z BBC szefowa ukraińskiej delegacji na Eurowizję, Oksana Skybinska, powiedziała, że decyzja o zejściu pod ziemię była pierwszą decyzją w trakcie planowania preselekcji do Eurowizji. Podjęto ją dla pewności, że prace nie będą przerwane nawet jeśli dojdzie do ataków powietrznych. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by zorganizować ten Wydbir na pełną skalę. I raz jeszcze zjednoczyć Ukraińców wokół tego ważnego wyboru na największą scenę muzyczną Europy. – powiedziała Skybinska.

Chwalona przez media i fanów konkursu była wysoka jakość występów i profesjonalizm transmisji nawet w tak trudnych warunkach. Pojawiły się komentarze, że Wydbir kilkadziesiąt metrów pod ziemią wyglądał i tak lepiej, niż niejedne preselekcje w innych, bezpiecznych krajach. W prezentacjach uczestników nie brakowało nowoczesnych efektów specjalnych, m.in. alfamasek.

Wierka Serduczka za kulisami ukraińskich preselekcji. (fot. Facebook @Verka Serduchka.ART)

Po konkursie w mediach społecznościowych uczestnicy, goście i jurorzy pokazali kulisy Wydbiru. Okazało się, że pociągi kijowskiego metra przejeżdżały dosłownie kilka metrów od sceny konkursu. Ich przejazdy co ok. 10 minut były w miarę możliwości ułożone tak, by nie hałasować w trakcie występów. Były jednak słyszalne podczas innych części transmisji.

Eurowizja 2023: co wiemy?

Wiemy już, że Eurowizja 2023 odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 roku w M&S Bank Arena w Liverpoolu, a wystąpi 37 krajów. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to pierwsza Eurowizja od lat bez reprezentanta Macedonii Północnej. Z powodu kryzysu energetycznego ze startu zrezygnowali także nadawcy z Bułgarii Czarnogóry. W stawce jest za to Polska. Naszego reprezentanta wyłonią selekcje Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję, które TVP zorganizuje 26 lutego. 

Do tej pory swoich reprezentantów wybrało pięć krajów: Cypr, HolandiaIzraelSłowenia i Ukraina. Ten ostatni wyłonił już także piosenkę. Grupa TVORCHI wykona utwór Heart of Steel. Co ciekawe, Eurowizja 2023 będzie pierwszym od lat konkursem ze zmianami w systemie głosowania. Bowiem o tym, kto awansuje do finału, zdecydują jedynie widzowie. Po raz pierwszy wpływ na wybór zwycięzcy Eurowizji będą mieć fani konkursu z całego świata, którzy będą mogli oddać głosy online.

———-

Zostań patronem Eurowizja.org i twórz z nami redakcję Eurowizja.org! Nasi patroni otrzymują wcześniejszy dostęp do przygotowywanych przez nas materiałów, w tym także do ciekawostek, których nie udostępniamy publicznie. Wspierając nasz portal, możesz również proponować własne teksty czy wpisy w naszych social mediach lub otrzymać pozdrowienia od Twoich ulubionych artystów z Eurowizji. Pozyskane w ten sposób środki pozwolą nam na utrzymanie redakcji, profesjonalizację materiałów oraz na kontynuowanie relacji na żywo z Eurowizji i Eurowizji Junior.

Zostań Patronem Eurowizja.org. (grafika: Szymon Bolek)

źródła: Suspilne, unian.ua, Showbiz 24, BBC News, Sky News, Tagesschau, fot. Suspilne, Facebook, Eurovision.tv

Exit mobile version