Jak co roku Google przygotowało zestaw statystyk dotyczących najczęściej wyszukiwanych haseł w tej wyszukiwarce. Statystyki podzielono na kategorie i na kraje, więc warto sprawdzić, jak często wpisywana była Eurowizja.

Zacznijmy od Polski, która w 2014 powróci na Eurowizję. W kategorii „Muzyka Polska” najchętniej wyszukiwanym hasłem było „My Słowianie” czyli tytuł hitu Donatana i Cleo, przez wielu uznawany za idealną piosenkę na Eurowizję. Na miejscu 4. znalazła się nasza reprezentantka z Festiwalu Piosenki Bałtyckiej 2013 – Margaret. Siódmą lokatę zajął dwukrotny reprezentant Polski na Eurowizji – Michał Wiśniewski, lider formacji Ich Troje. Co ciekawe, w kategorii „Muzyka Zagraniczna” obok największych gwiazd muzyki pop i rock pojawił się rumuński zespół Sandu Ciorba znany tego typu „piosenek” jak „Dalibomba” czy „Pe cimpoi”.

Eurowizja w Austrii znalazła się na 7. miejscu listy „Wydarzenia i imprezy”. Ósme miejsce w kategorii „Popularne osoby” zajęła natomiast tegoroczna reprezentantka kraju – Natalia Kelly, która w Malmo wykonała „Shine” i, ku zdziwieniu wielu fanów, nie weszła do finału. Ciekawe, czy za rok w statystykach rządzić będzie przyszłoroczna przedstawicielka Austriaków – Conchita Wurst.

Słabe notowania Eurowizja zaliczyła w tym roku w Belgii. Akcent związany z konkursem pojawia się tylko w kategorii „Belgowie”, gdzie na 10. miejscu znalazł się reprezentant kraju – Roberto Bellarosa. Niestety, sam konkurs nie załapał się do top10 kategorii „Aktualne imprezy”, „Imprezy (międzynarodowe)” czy „Festiwale”. Jeszcze gorzej jest w Bułgarii, której nadawca wycofał kraj z Eurowizji i nie wystartuje w 2014 roku. Haseł związanych z konkursem próżno szukać w top10 kategorii „Wydarzenia” czy „Programy TV”, a nawet „Wokal”. W kategorii „Utwory” na trzecim miejscu znaleźliśmy piosenkę „Evala” Azisa, który towarzyszył Marianie Popovej na Eurowizji 2006.

Chorwacja w 2013 szalała na punkcie piosenek Severiny (ESC 2006) – wynika z wyników kategorii „Piosenki”. Są tam aż cztery utwory popularnej wokalistki – „Tarapana” (miejsce 3.), „Hurem” (miejsce 4.), „Uzbuna” (miejsce 6.) i „Dobrodosao u klub” (miejsce 7.). Pomimo, iż Eurowizja traci w kraju popularność (to jeden z powodów, dla których telewizji HRT nie było żal wycofać kraj z ESC 2014) hasło „Eurosong 2013” znalazło się na 7. miejscu kategorii „Wydarzenia”.

Zgodnie z alfabetem (angielskim) kolejnym krajem europejskim są Czechy, jednak tam nie udało nam się odnaleźć żadnych śladów Eurowizji. Pora więc na Danię, gdzie nie zabrakło oczywiście zwyciężczyni ESC 2013 – Emmelie de Forest. Wokalistka zajęła czwarte miejsce w kategorii „Ludzie” i pierwsze w „Muzyce”. W tej drugiej kategorii na szóstym miejscu znalazła się pierwsza reprezentantka Danii na Eurowizji dla Dzieci – Anne Gadegaard. Widocznie młoda piosenkarka nadal jest w kraju popularna. W kategorii „Program TV” pierwsze miejsce zajęło hasło MGP 2013 (nie jesteśmy do końca pewni, czy chodzi o preselekcje „Dansk Melodi Grand Prix 2013”), natomiast trzecia jest Eurowizja 2013.

W Estonii w kategorii ogólnej Eurowizja 2013 zajęła 4. miejsce, natomiast preselekcje Eesti Laul pozycję piątą. Konkursów nie zabrakło również w kategorii „Wydarzenia” gdzie zajęły odpowiednio 3. i 4. miejsce. Słabo na tle Estonii wypadła Finlandia, gdzie Eurowizji nie było w top10 kategorii „Wydarzeń”. Nie udało nam się też znaleźć żadnej innej kategorii, w której można by dostrzec chociażby kontrowersyjną reprezentantkę kraju – Kristę Siegfrids. O Eurowizji informacji szukali natomiast Francuzi – nazwa konkursu została trzecim najpopularniejszym hasłem w kategorii „Wydarzenia”. Żaden eurowizyjny wokalista nie znalazł się natomiast w top10 kategorii muzycznej.

Niestety także w statystykach niemieckich nie udało nam się znaleźć niczego, co związane by było z Eurowizją. Konkursu zabrakło w top10 kategorii „Wydarzenia”, a niemieckich gwiazd związanych z ESC nie ma też w kategoriach muzycznych. Humor poprawią nam natomiast wyniki węgierskie, gdzie Eurowizja zajęła 6. miejsce w kategorii ogólnej. Jest tam też tegoroczny reprezentant kraju – ByeAlex – na miejscu 9. ByeAlex wywalczył też 3. miejsce w kategorii „Ludzie”.

Irlandczykom również Eurowizja nie była obojętna – konkurs znalazł się na 8. miejscu w kategorii ogólnej, ale zabrakło go w kategorii „Wydarzenia”. Jest natomiast w grupie „Programy TV” – na miejscu 3.  Ósme miejsce w grupie „Artyści muzyczni” należy do reprezentantki Wielkiej Brytanii 2013 – Bonnie Tyler. W statystykach włoskich na 10. miejscu kategorii haseł, których częstotliwość pojawiania się zaczęła bardzo szybko rosnąć, znalazło się Sanremo 2013. Więcej odniesień do ESC we włoskim Google brak…

Na Łotwie Eurowizji zabrakło w kategorii „Programy TV”, ale znalazła się na 8. miejscu w kategorii ogólnej. Na Litwie trochę lepiej – w tej samej kategorii ESC 2013 zajęła tam 6. miejsce, a dodatkowo 2. lokatę w grupie „Popularne wydarzenia”. Ogromną popularność Eurowizji zobaczyć można na podstawie statystyk dla Holandii. Tam Eurowizja (jako „Songfestival”) zajęła 1. miejsce w kategorii „Festiwale i koncerty”, a dodatkowo, na 5. miejscu znalazła się Eurowizja dla Dzieci (jako „Junior Songfestival”). W tej samej kategorii trzecie miejsce zajmuje hasło „Toppers” dotyczące trasy koncertowej reprezentantów Holandii z ESC 2009. Tegoroczna reprezentantka Holandii, Anouk, zajmuje 3. miejsce w kategorii „Ludzie”.

Pora na Norwegię, gdzie 2. miejsce w kategorii „Artyści” zajmuje Tone Damli Aaberge znana z preselekcji norweskich jak i szwedzkich. Jest też tegoroczna reprezentantka kraju – Margaret Berger, ale dopiero na 10. miejscu. W kategorii „najważniejszych wydarzeń 2013” Eurowizja znalazła się na 7. miejscu, a preselekcje MGP na 9. Konkursów nie ma jednak w kategorii „Programy TV”.

Brak udziału w ESC 2013 sprawił, że Portugalczycy nie szukali haseł związanych z konkursem na Google. Inaczej było w Rumunii, gdzie w kategorii ogólnej Eurowizja zajęła 6. miejsce. Konkursu nie ma jednak w top10 kategorii „Programy TV” czy „Koncerty”. W grupie „Ludzie” nie zabrakło natomiast Cezara, tegorocznego reprezentanta kraju. Wokalista zajął 6. miejsce. A jak na tle innych państw wypada Rosja? Tam Eurowizja znalazła się na 3. miejscu kategorii „Trendy”, z kolei reprezentantka kraju – Dina Garipova – jest na 5. miejscu grupy „Ludzie” (7. miejsce zajęła tam Anna German). W tej samej kategorii 10. miejsce zajął Alexey Vorobiov, reprezentant z 2011 roku, który w tym roku miał poważny wypadek samochodowy. Sukcesem jest fakt, że Eurowizja wywalczyła też 1. miejsce w kategorii „Wydarzenia”, pokonując m.in. rozdanie Oskarów, wybory Miss czy nawet eksplozję meteorytu w Czelabińsku.

W Serbii najpierw spójrzmy na kategorię „Ludzie”, gdzie 2. miejsce zajęła Sara Jovanović z grupy Moje 3 (ESC 2013). Warto przypomnieć, że Sara bierze też udział w popularnym programie „Your Face Sounds Familiar” i swoją popularnością przyćmiła koleżanki z eurowizyjnego trio. 5. miejsce w tej kategorii zajęła Mirna Radulović (Moje 3 i zwyciężczyni programu „Prvi Glas Srbije”), natomiast siódma jest Nevena Bozović, która poza tym, że reprezentowała Serbię na ESC 2013, to wcześniej śpiewała dla swojego kraju podczas Eurowizji dla Dzieci. W kategorii „Najpopularniejsze piosenki” drugie miejsce zajął hit „Tarapana”, a czwarte „Uzbuna” – obie piosenki śpiewa Severina z Chorwacji. Eurowizyjna piosenka Serbii z 2013 roku – „Ljubav je svuda” zajęła w tym zestawieniu 9. miejsce. Co ciekawe, tytuł piosenki Severiny zachęcił Serbów do wpisywania w Google hasła „Co to jest tarapana”. Okazało się, że słowo to oznacza coś, co po polsku można nazwać „totalnym odlotem”.

http://youtu.be/IAt-LuTVTVM

O Słowacji nie za wiele można powiedzieć poza tym, że Ewa Farna zajęła tam 1. miejsce w kategorii „Muzyczne osobistości”. Statystyki słoweńskie są niestety bardzo ubogie, więc również tutaj nie znajdziemy nic związanego z konkursem. W Hiszpanii Eurowizja zajęła 6. miejsce w kategorii ogólnej i drugie w kategorii „Programy TV”. Żaden wokalista związany z konkursem nie trafił do top10 kategorii „Ludzie” czy „Muzycy”. W Szwecji oczywiście akcentów eurowizyjnych nie zabrakło. Pierwsze miejsce w kategorii „Artysta” zajął YOHIO znany z MF 2013. Trzecia jest Bonnie Tyler, reprezentantka Wielkiej Brytanii. Przedstawiciel Szwecji – Robin Stjernberg znalazł się dopiero na 7. miejscu, a zaraz za nim był jego konkurent z MF 2013 – Anton Ewald. Do dziesiątki kategorii „Ludzie” (na miejscu 9.) weszła jednak tylko jedna wokalistka znana z Melodifestivalen – Pernilla Wahlgren. „Melodifestivalen” wygrało w kategorii „Programy TV” – Eurowizja nie znalazła się w top10.

http://youtu.be/snMeMdMrJVQ

W Szwajcarii Eurowizji udało się zająć 2. miejsce w kategorii „Programy TV”, a konkurs przegrał tylko z „The Voice”. Jedynym akcentem eurowizyjnym w Turcji jest natomiast 9. miejsce dla Hadise (ESC 2009) w kategorii „Wokaliści”. Ciekawie sytuacja wygląda natomiast na Ukrainie, gdzie drugie miejsce w kategorii „Ludzie roku” zajęła Tina Karol, reprezentantka kraju z 2006 roku. Wokalistka przegrała jedynie z Władimirem Kliczko. Czwarta jest Zlata Ognevich (ESC 2013). W kategorii ogólnej Eurowizja zajęła 6. miejsce, natomiast wśród „Wydarzeń roku” była zdecydowanie najpopularniejszym hasłem. Konkurs świetnie poradził sobie także w grupie „Programy TV” gdzie zajął 2. miejsce.

http://youtu.be/iTAz3Gx-1QE

Na koniec Wielka Brytania, gdzie Eurowizja zajęła 3. miejsce w kategorii „Wydarzenia 2013”. Konkurs nie trafił jednak do top10 grupy „Popularne programy”.

Źródło: Google.com, fot. AndroidSpin.com