• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Volare! Fakty i mity o Włochach na Eurowizji – część I

Kamil Polewski przez Kamil Polewski
3 kwietnia 2022
w Felietony, Historia, HOT
0
Volare! Fakty i mity o Włochach na Eurowizji – część I

Włochy na Eurowizji: przedstawiamy historię włoskich przebojów w konkursie.

162
SHARES
4.1k
WYŚWIETLENIA

Eurowizja 2022, organizowana przez Włochów w Turynie, już w przyszłym miesiącu. Tymczasem zaczynamy podróż w czasie przez włoskie zmagania w konkursie. Przedstawiamy cykl, w którym wybierzemy najlepsze włoskie hity na Eurowizji.

Podczas tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji we włoskim Turynie, Włochy wystąpią w widowisku po raz 49. W ostatnim miesiącu przed zmaganiami uczestników Eurowizji 2022 wracamy do wszystkich poprzednich włoskich startów. Przedstawiamy fakty, mity i ciekawostki o piosenkach, z którymi Italia usiłowała podbić Europę. W każdej części cyklu odbędzie się głosowanie, które wyłoni największe włoskie hity, a finalnie – najlepszy utwór z tego kraju.

Eurowizja 2021, Måneskin, Włochy, MTV EMA 2021
Eurowizja 2021: zespół Måneskin odbiera nagrodę za zwycięstwo w konkursie. Fot. Thomas Hanses / eurovision.tv

Sanremo na skalę europejską

Inspiracją dla stworzenia Konkursu Piosenki Eurowizji był Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, który odbywa się od 1951 roku. Nic więc dziwnego, że Włosi zdecydowali się na udział w pierwszej edycji międzynarodowego festiwalu. Ten po raz pierwszy odbył się w maju 1956 roku w Lugano, w szwajcarskim kantonie włoskojęzycznym.

W pierwszej edycji kraj reprezentowały, zgodnie z zasadami, dwie piosenki. Postanowiono wysłać więc dwa najwyżej ocenione utwory z 6. edycji Sanremo – Aprite le finestre w wykonaniu Franci Raimondi oraz Amami se vuoi w wykonaniu Toniny Torrielli. Panie zaprezentowały się jako odpowiednio siódma i czternasta w kolejności, ale żadna nie wygrała. Nieznane pozostają dokładne wyniki pierwszej Eurowizji, a więc nie wiemy, jak wypadły na tle całej stawki. Reprezentantem Włoch w 1957 roku został kolejny zwycięzca Sanremo, Nunzio Gallo. Jego utwór Corde della mia chitarra to najdłuższy utwór w historii Eurowizji – trwał 5 minut i 9 sekund. Z siedmioma głosami Włochy zajęły szóste miejsce na dziesięć państw.

Eurowizja i Włochy: legenda Domenico

Podczas trzeciej edycji Eurowizji reprezentantem Włoch był Domenico Modugno. Wokalista odniósł sukces w Sanremo dzięki chociażby żywym gestom w trakcie śpiewania. W Hilversum otworzył stawkę konkursową swoim utworem Nel blu, dipinto di blu, jednak przez problemy techniczne musiał powtórzyć swój występ na końcu. Utwór zajął trzecie miejsce, za Francją i Szwajcarią, ale stał się wielkim przebojem (pod popularniejszym tytułem Volare). Do końca roku sprzedał się w ponad 20 milionach kopii, doczekał się licznych coverów i dał Domenico statuetkę Grammy.

W 1959 roku Domenico raz jeszcze wygrał Sanremo i pojechał na Eurowizję. Tym razem piosenka Piove (Ciao, ciao, bambina) zajęła szóste miejsce i stała się przebojem, choć nie aż tak ogromnym jak poprzedniczka. Artysta się nie poddał i podjął kolejną próbę. Nie udało mu się jednak trzeci raz z rzędu wygrać – w 1960 roku zajął drugie miejsce, a na Eurowizję pojechał Renato Rascel z piosenką Romantica. W Londynie zajął ósme miejsce.

Eurowizja 1958: Domenico Modugno reprezentował Włochy z legendarnym utworem „Nel blu, dipinto di blu”. (fot. eurovision.tv)

Włochy a Eurowizja: kolejne przeboje

Zwyciężczynią Sanremo 1961 okazała się Betty Curtis, a właściwie Roberta Corti. Karierę rozpoczęła trzy lata wcześniej, a na Eurowizji w Cannes z utworem Al di là zajęła piąte miejsce. Piosenka stała się hitem, trafiając na notowania amerykańskiego Billboardu, ale nie w oryginalnym wykonaniu Betty, a jako cover, który nagrał Emilio Pericoli.

Ten zaś wygrał Sanremo w 1963 roku z utworem Uno per tutte, który zaśpiewał na Eurowizji, zajmując trzecie miejsce. Do pierwszego włoskiego zwycięstwa zabrakło tylko pięciu punktów. Między Betty a Emilio laureatem najważniejszego włoskiego festiwalu i uczestnikiem Eurowizji był Claudio Villa, który uprzednio już dwa razy wygrał Sanremo – w tym, w 1957 roku wspólnie z Nunzio Gallo. W Luksemburgu wykonał utwór Addio, addio, który skomponował Domenico Modugno. Zajął dziewiąte miejsce.

Wygrana, Eurowizja w Neapolu i skandal

Po pierwsze złoto Włosi sięgnęli w Kopenhadze w 1964 roku. 16-letnia Gigliola Cinquetti wygrała fesitwal w San Remo, pokonując weterana – Domenico Modugno. Utwór Non ho l’età zdeklasował międzynarodową konkurencję, zdobywając 49 punktów i wygrywając Eurowizję. Najbliższy rywal Giglioli – Matt Monro z Wielkiej Brytanii, zdobył tylko 17 punktów. Piosenka doczekała się coverów w wielu językach. Polską wersję w latach 60. nagrała polsko-białoruska piosenkarka, Wiesława Drojecka. Utwór trafił na szczyt list przebojów m.in. w Belgii i Francji, zostając jedną z najpopularniejszych zwycięskich piosenek.

Eurowizja 1964, Włochy,  Gigliola Cinquetti
Eurowizja 1964: Gigliola Cinquetti jako pierwsza wygrała dla Włoch. (fot. eurovision.tv)

Za sprawą triumfu Włoszki, dziesiąta edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbyła się w Neapolu. Festiwal w sali koncertowej RAI poprowadziła Renata Mauro. Po wygraniu Sanremo reprezentantem gospodarzy był Bobby Solo, który rok wcześniej wystąpił w konkursie z piosenką Una lacrima sul viso. Z uwagi na poważną chorobę zaśpiewał z playbacku, co zdyskwalifikowało go ze stawki, choć utwór stał się hitem i pierwszą piosenką sprzedaną w ponad milionie kopii we Włoszech. W 1965 roku bez przeszkód wygrał z balladą Se piangi, se ridi, z którą na Eurowizji zajął piąte miejsce.

Włochy na Eurowizji: skandal wokół Domenico Modugno

Sanremo 1966 wygrała piosenka Dio, come ti amo autorstwa Domenico Modugno, którą artysta zaśpiewał razem z Gigliolą Cinquetti. To on został reprezentantem Włoch w Luksemburgu. Podczas prób okazało się, że popularny wokalista postanowił, wbrew ustaleniom, zrezygnować z eurowizyjnej orkiestry i wykonać utwór w nowej aranżacji ze swoimi muzykami, przy okazji przekraczając regulaminowy czas trwania występu. Zainterweniowała Europejska Unia Nadawców, jednak Domenico zagroził rezygnacją z udziału.

W tej sytuacji rozważano, by na Eurowizję sprowadzić Gigliolę Cinquetti. Było jednak już za późno i by uniknąć włoskiej rezygnacji, ostatecznie organizatorzy przymknęli oko na kapryśne zachowanie włoskiego gwiazdora. Samozwańcza zmiana aranżacji nie uchroniła jednak Domenico Modugno przed solidną kompromitacją – nie zdobył on ani jednego punktu i dał Włochom jedyne w historii ostatnie miejsce na Eurowizji.

Głosowanie

Spośród dwunastu zaprezentowanych włoskich utworów z Eurowizji, trzy najlepsze przejdą do finałowego podsumowania. W zamieszczonej poniżej ankiecie należy wskazać od 3 do 5 piosenek, które zasługują na wyróżnienie w historii zmagań Włoch w konkursie. Głosować potrwa przez pięć dni, do 8 kwietnia. Dla ułatwienia, zamieszczamy skrót włoskich propozycji oraz playlistę.

Tematy: Betty CurtisDomenico ModugnoEurowizjaGigliola CinquettiWłochyWłochy na Eurowizji

Powiązane wpisy

FANvision, czyli mała Eurowizja już w przyszłym tygodniu! Poznaj reprezentantów OGAE Polska

FANvision, czyli mała Eurowizja już w przyszłym tygodniu! Poznaj reprezentantów OGAE Polska

2025/07/01
Eurowizja 2025, Polska, preselekcje, Sw@da x Niczos

OGAE Second Chance 2025: znamy reprezentantów Polski

2025/06/30
Eurowizja 2022, Martin Österdahl

MARTIN ÖSTERDAHL REZYGNUJE

2025/06/27
Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Ic kajna krejsa czyli jak marki wykorzystują popularność Eurowizji.

2025/06/23
Eurowizja 2025: Pocztówka z Bazylei, czyli podsumowanie sezonu!

Eurowizja 2025: Pocztówka z Bazylei, czyli podsumowanie sezonu!

2025/06/23
Polskie preselekcje 2025, Polska

Dołącz do redakcji Eurowizja.org!

2025/06/20

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelna: p.o. Katarzyna Kuszczak
Wiceredaktor naczelny: Jakub Milarski

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook Users Instagram Youtube Spotify Twitter Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT