Eurowizja 2022 coraz bliżej. Choć w teorii do rozpoczęcia konkursu pozostało dziewięć miesięcy, to właśnie teraz zapadają pierwsze, kluczowe decyzje związane z organizacją widowiska. Co wiemy o przyszłorocznej edycji Eurowizji?
Jak co poniedziałek prezentujemy w pigułce zebrane informacje ze świata Eurowizji. Z kolejnej odsłony Eurowizyjnej Prasówki dowiesz się nie tylko o przygotowaniach do Eurowizji 2022, ale również przeczytasz o Białorusi w konkursie i najgorszej decyzji w karierze producenta Melodifestivalen.
Eurowizja 2022 poza Turynem?
Po zwycięstwie grupy Måneskin kolejna Eurowizja odbędzie się we Włoszech. Na początku lipca do rywalizacji o miano gospodarza przystąpiło aż siedemnaście lokalizacji. Choć w wyścigu nadal pozostało jedenaście, największe szanse mają Mediolan, Rzym czy Turyn. Teraz okazuje się, że RAI może nie brać pod uwagę kandydatury Turynu. Dlaczego? Otóż jak donosi Let’s Talk About ESC nadawca boi się o swój wizerunek w związku z powiązaniami mafijnymi miasta i śledztwem wokół zarządców obiektów olimpijskich, na których miałaby się odbyć Eurowizja.
Na tym mogłaby zyskać Bolonia, która coraz śmielej promuje swoją ofertę. W ostatnim tygodniu przedstawiciele miasta ogłosili miejsca, w których byłyby zlokalizowane poszczególne aktywności eurowizyjne. I tak ceremonie losowania i otwarcia konkursu mogłyby zostać zorganizowane w Palazzo D’Accursio, turkusowy dywan na Piazza Maggiore, a Eurovillage na Piazza VIII Agosto – najstarszym i największym placu w tej części Bolonii.
Eurowizja 2022: jak przygotowują się kraje?
Choć oficjalnie Grecy rozpoczną przygotowania do Eurowizji w październiku, pojawiły się spekulacje, że Kalomira (Eurowizja 2008, Grecja) ponownie weźmie udział w konkursie. Sama zainteresowana ma właśnie nagrywać numer na potrzeby Eurowizji. To nie pierwszy raz, gdy artystka jest zainteresowana startem. O jej powrocie mówiło się w kontekście edycji Eurowizji w 2018 i 2020 roku. W tym roku omal nie reprezentowała Cypru. Ostatecznie na przeszkodzie stanęła pandemia i problemy z podróżowaniem między Europą a Stanami Zjednoczonymi, gdzie piosenkarka obecnie mieszka.
Izrael rozpocznie poszukiwania artysty na Eurowizję w październiku. Jest to ściśle powiązane z reaktywacją formatu X-Factor, którego zwycięzca pojedzie na konkurs do Włoch. KAN najprawdopodobniej zorganizuje zimą 2022 roku specjalny program, który wyłoni utwór z Izraela na Eurowizję. Jasne deklaracje płyną z Italii. Mika odcina się od pogłosek, które sugerują, że ma poprowadzić konkurs. Twórca hitu Relax, Take It Easy delikatnie mówiąc nie jest fanem Eurowizji, nazywając większość zgłaszanych utworów żałosnymi.
Białoruscy wrogowie systemu
Władze Białorusi wymierzają cios w kierunku artystów. Rok po słynnych protestach w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi, wprowadzono listę zakazanych artystów. W dokumencie widnieje aż 60 osób związanych z branżą muzyczną oraz 150 dziennikarzy. Na liście znajdują się liczni reprezentanci kraju na Eurowizji. Wśród nich m.in. Anżalika Azurbasz (Eurowizja 2005), Dzmitryj Kołdun (Eurowizja 2007), Litesound (Eurowizja 2012), Naviband (Eurowizja 2017) czy VAL (Eurowizja 2020). Oprócz nich także zwycięzcy Eurowizji Junior – Ksenija Sitnik czy Alaksiej Żyhałkowicz. W czerwcu 2021 EBU usunęła białoruskiego nadawcę z pocztu swoich członków. Naturalnie miało to związek z łamaniem prawa do wolności mediów. Tym samym Eurowizja Junior 2021, Eurowizja 2022 i najprawdopodobniej kolejne edycje obu formatów odbędą się bez udziału Białorusi.
Co słychać w świecie Eurowizji?
Christer Björkman, ustępujący po dwudziestu latach producent Melodifestivalen, podzielił się na łamach podcastu Eurovision Legends swoimi przemyśleniami związanymi z Eurowizją i szwedzkimi selekcjami. Jak przyznaje, jego największym błędem w karierze było zestawienie Loreen (Eurowizja 2012) w parze z Antonem Hagmanem. Zwyciężczyni Eurowizji była niekwestionowaną faworytką do wygranej w Melodifestivalen 2017. Tym bardziej, że Loreen wróciła z wyjątkowym utworem Statements, łączącym muzykę z teatrem tańca. Zaskakująco nie awansowała bezpośrednio do finału i musiała zmierzyć się w drugiej szansie z początkującym wokalistą, Antonem Hagmanem. Rywalizację tę przegrała. Po latach Björkman przyznaje, że mógł inaczej ustawić pary, by niebanalna piosenka Loreen uświetniła finał Melodifestivalen.
Szwed odniósł się również do ostatnich wyników Wielkiej Brytanii w konkursie. Były już producent Melfestu stwierdził wprost, że winę za słabe rezultaty ponosi BBC. Choć mówi się, że brak sukcesów na Eurowizji to pokłosie Brexitu, a Europa nie lubi Brytyjczyków, Björkman zaznacza, że jedynym problemem jest to, że Wielka Brytania wysyła na konkurs muzyczny chłam.
Ukraina a Eurowizja Junior 2021
Ukraińcy wybiorą swojego kolejnego reprezentanta za pomocą selekcji. Program ma zostać wyemitowany 23 października na kanale UA:Kultura i potrwa maksymalnie trzy godziny. Wiemy, że wystąpi od 12 do 16 uczestników. Ukraina to kolejny kraj po Irlandii i Malcie, który zdecydował się na powrót do formatu selekcyjnego.
Wakacyjna Trasa Dwójki
Albina (Eurowizja 2021, Chorwacja) nie będzie najlepiej wspominać występu podczas cyklu Wakacyjna Trasa Dwójki 2021. Po powrocie do kraju u wokalistki zdiagnozowano COVID-19. Wszystko wskazuje na to, że piosenkarka zaraziła się wirusem podczas koncertu w Polsce. Z kolei w ostatnią niedzielę na scenie w Ostródzie zaprezentowała się Efendi (Eurowizja 2021, Azerbejdżan). Nóżka aż sama chodzi!