Do I półfinału Eurowizji 2021 pozostało niemal 100 dni. Cotygodniowe selekcje dostarczają nam wielu wrażeń, a kolejne kraje odkrywają swoje karty dotyczące wyborów na Konkurs Piosenki Eurowizji 2021. Sprawdź, co wydarzyło się w mijającym tygodniu.
Zaczął się luty, czyli najbardziej gorący czas przed samą Eurowizją! Ukraina i Litwa wybierały utwory na Eurowizję 2021, Norwegia kontynuowała selekcyjne przygody, a Szwecja dopiero je zaczęła. Jednak jedną z najważniejszych wiadomości była decyzja Europejskiej Unii Nadawców co do scenariusza Eurowizji 2021. Organizatorzy z EBU poinformowali, że biorą pod uwagę już tylko trzy scenariusze przeprowadzenia tegorocznej Eurowizji. Dodatkowo San Marino podało datę publikacji utworu dla Senhit, a Rumunia pozostawiła w stawce dla Roxen już tylko kilka utworów. Słoweńska telewizja zapowiedziała w jakim stylu i języku zaśpiewa Ana Soklić w Rotterdamie. Dodatkowo chorwacka telewizja upubliczniła fragmenty wszystkich uczestników Dory 2021. Natomiast Niemcy ogłosiły swojego reprezentanta! To był tydzień wielu emocji. Specjalnie dla Was, jak co tydzień, zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje.
Eurowizja 2021: Odrzucony jeden scenariusz
W związku z sytuacją epidemiologiczną pewne jest, że scenariusz A nie zostanie zrealizowany. Organizatorzy deklarują, że zrobią wszystko, by widowisko odbyło się w wariancie B. Ten zakłada, że Eurowizja odbędzie się z zachowaniem zasad dystansu społecznego, jednak z udziałem publiczności. Tym samym w arenie obejrzy wydarzenie mniej osób niż pierwotnie zakładano. Dodatkowo widzowie będą zobowiązani do przestrzegania 1,5-metrowych odstępów. Liczba członków delegacji oraz przedstawicieli mediów zostanie wyraźnie ograniczona. Na konkretne decyzje musimy poczekać jednak kilka tygodni.
EBU i holenderscy nadawcy przygotowani są na inne rozwiązania. Jednym z nich jest scenariusz C, który zakłada restrykcje w podróżowaniu. Konkurs odbędzie się z udziałem publiczności, ale bez uczestników. Przedsięwzięcia na żywo nie będą śledzić media. Scenariusz D to Eurowizja w pełnym lockdownie, która odbędzie się bez widzów. Do Rotterdamu nie przyjadą delegacje i uczestnicy. Nadawcy zrealizują wszystkie występy wcześniej w swoich krajach. Wydarzenia towarzyszące Eurowizji mogą mieć miejsce jedynie zdalnie. Wariant organizacji konkursu ma być podobny do tego znanego nam z Eurowizji Junior 2020.
Eurowizja 2021: The Roop z Litwy miażdży konkurencję!
Dzięki wyborowi Litwy poznaliśmy piątą piosenkę Eurowizji 2021. Tegoroczny format preselekcji litewskich – Pabandom iš naujo był okrojoną wersją widowiska znanego z zeszłego roku. Selekcje składały się dwóch odcinków eliminacyjnych, półfinału oraz finału. Z powodu braku możliwości uczestnictwa w Eurowizji 2020, zeszłoroczni zwycięzcy – grupa The Roop miała zagwarantowane miejsce w finale selekcji. Prowadzącymi eliminacji byli Vytautas Rumšas oraz Ieva Stasiulevičiūtė.
Formacja The Roop wygrała zarówno głosowanie jury oraz widzów. W głosowaniu jury zdobyli 84 punkty. Natomiast w głosowaniu widzów, formacja miała miażdżącą przewagę z liczbą 74 512 głosów nad drugim Gebrasym, który otrzymał tylko 6413 głosów. Przewaga The Roop u widzów była ponad jedenastokrotna!
Eurowizja 2021: Szum z Ukrainy
Telewizja ukraińska w przeciągu zaledwie kilku dni od upublicznienia zasad wyboru utworu dla Go_A zdecydowała, że do Rotterdamu na Eurowizję 2021 zespół pojedzie z utworem w całości po ukraińsku. Dla przypomnienia, Go_A zapewnili sobie zwycięstwo z utworem Solovey w ubiegłorocznym ukraińskim finale „Vidbiru 2020”. Tuż po odwołaniu Eurowizji 2020, ukraiński nadawca UA:PBC wybrał zespół do zaprezentowania się na scenie w Rotterdamie również w tym roku. Ukraiński nadawca publiczny zdecydował się na wybór wewnętrzny artysty po raz pierwszy od 2004 roku. Jak już informowaliśmy, komisja dokonała wyboru piosenki dla Ukrainy online spośród trzech nadesłanych przez Go_A propozycji: Szum, Rano i Cerkowka (ukr. Шум, Рано, Церковка). Ostatecznie ukraińscy jurorzy wybrali Шум.
Eurowizja 2021: znamy ukraińską propozycję! Co zaśpiewa Go_A?
Utwór Szum (ukr. Шум) jest wykonany w całości po ukraińsku. Tworząc go, grupa Go_A inspirowała się Polesiem, regionem na pograniczu Białorusi i Ukrainy. Do dziś etnografowie z różnych części świata zgłębiają tajniki tych bagiennych terenów, gdyż nadal nie są dobrze zbadane. Właśnie dlatego zespół Go_A dzięki swojej eurowizyjnej piosence chciałby przybliżyć ten region widzom Eurowizji 2021.
Szum to zgodnie z zapowiedziami kolektywu Go_A wezwanie wszystkich żywych stworzeń do przebudzenia się wiosną w tych trudnych pandemicznych czasach.
Norwegia: KiiM wygrywa czwarty półfinał
Dla Norwegii był to czwarty weekend półfinałowych zmagań. W tym tygodniu do walki w wylosowanych parach stanęli:
Pierwszy duel: Marianne Pentha & Mikkel Gaup – Pages i Landeveiens Helter – Alt det der
Drugi duel: KiiM – My Lonely Voice i Royane – Circus
Zwycięzcy pierwszego duelu – Marianne Pentha & Mikkel Gaup zmierzyli się w ostatecznej rozgrywce z KiiM. Do grona finalistów dołączył właśnie trzydziestoletni artysta, ze swoim utworem My Lonely Voice. W owym finale udział mają już zapewniony KEiiNO, TIX, Stavangerkameratene, Kaja Rode, Atle Pettersen, Rein Alexander, natomiast awans z wcześniejszych półfinałów wywalczyli do tej pory Blåsemafian i Hazel, Raylee oraz Emmy.
Szwecja: Danny Saucedo i Arvingarna w finale! Kto dostanie drugą szansę?
Tegoroczne Melodifestivalen odbywa się w całości w Sztokholmie. Oznacza to, że pierwszy raz od 2002 roku konkursowa scena nie wyruszyła w tradycyjne tournée po wybranych sześciu szwedzkich miastach. Trwająca na całym świecie pandemia COVID-19 zmusiła jednak SVT do stworzenia awaryjnego planu. W ramach niego wszystkie półfinały oraz finał zorganizowane będą w stolicy kraju. Dodatkowo tylko 6 osób będzie mogło pojawić się na scenie przy zachowaniu dystansu 1,5 metra. W przypadku zachorowania na koronawirusa przez jednego z artystów, SVT planuje wykorzystać nagrania z prób.
Pierwszy półfinał Melodifestivalen za nami. Mogliśmy w nim usłyszeć pierwsze siedem utworów. Poznaliśmy pierwszych dwóch finalistów. Są to Danny Saucedo i Arvingarna. Drugą szansę (Andra chansen) dostaną Lillasyster i Arvingarna, którzy zaprezentują się jeszcze 6 marca. Dość niespodziewanie swoją przygodę na etapie półfinału zakończyła była reprezentantka Szwecji na Eurowizji 2003 Jessica Andersson.
Eurowizja 2021: San Marino i Niemcy ujawniają daty premiery swoich utworów
Sanmaryński nadawca RTV zachęcił swoich fanów do zadawania pytań nadawcy poprzez Instagram Story. Dzięki temu wiemy już, że piosenkę, z którą Senhit wystąpi na Eurowizji 2021 w Rotterdamie, poznamy 23 lutego. Nadawca waha się, co do sposobu wyboru konkursowego utworu i nie zdecydował jeszcze, w jakiej formie ten wybór odbędzie się. Być może przybierze formę znaną nam z zeszłego roku – krótkiego głosowania internetowego. Przypomnijmy, że wówczas eurowizyjni fani postawili na energetyczne Freaky!
Ujawniono także, że za występem scenicznym Senhit ponownie stanie The Dreamer. Za tym pseudonimem artystycznym kryje się Luca Tommassini, włoski choreograf, tancerz i juror takich widowisk jak X Factor (dyrektor artystyczny edycji brytyjskiej, juror edycji włoskiej) czy Dance Dance Dance.
Nadawca NDR ogłosił nazwisko swojego reprezentanta na Eurowizję 2021 w Rotterdamie. Zwycięzcą wewnętrznej selekcji został Jendrik Sigwart. Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że Ben Dolic nie będzie ponownie reprezentantem Niemiec, a w grę mogą wchodzić bardzo poważne kandydatury, to właśnie ten młody artysta był obiektem bardzo poważnych spekulacji. Propozycja Niemca ma podobno nutkę szaleństwa – sytuuje się stylem gdzieś między Stefanem Raabem a Dadim Freyrem. Skomponowana została przez samego Jendrika na ukulele! Utwór zostanie opublikowany 25 lutego o 17:50.
Trochę więcej wieści od Słowian południowych
Co ciekawe, Słowenka Ana Soklić zaprezentuje piosenkę w znacząco innym stylu niż ubiegłoroczna Voda. W procesie naboru piosenek nadawca RTVSLO otrzymał aż 191 zgłoszeń. Spośród nich wybrano trzy kompozycje, które miały zostać wykonane podczas selekcji 27 lutego. Utwory w dwóch etapach oceniły dwie komisje jurorskie. W skład pierwszej weszła m.in. Darja Švajger (Słowenia 1995 i 1999), Vladimir Graić (kompozytor utworu Molitva – Serbia 2007) oraz sama Ana Soklić. Drugi panel jury, wybierający jedną z trzech propozycji, współtworzyła ponownie Darja Švajger, przedstawiciel RTVSLO oraz jeden z krajowych muzyków.
Jak dowiadujemy się z ostatniego postu na Instagramie opublikowanego przez profil EMA Eurovizija, w trakcie koncertu usłyszymy właściwą piosenkę, która będzie reprezentować Słowenię na Eurowizji 2021. Co zaskakujące, utwór nie jest balladą i został napisany w języku angielskim. To duża zmiana w odniesieniu do zeszłorocznej propozycji, jaką przygotowała Słowenia.
Natomiast sąsiadka Słowenii, Chorwacja ujawniła minutowe fragmenty wszystkich 14 utworów starających się o wyjazd do Rotterdamu. Finał Dory 2021 już w przyszłą sobotę 13 lutego. Festiwal Dora 2021 będzie mieć miejsce bez przeszkód i wyłoni reprezentanta kraju na Eurowizję 2021 w Rotterdamie. Niestety tym razem zabraknie publiki w Opatiji, ale możemy spodziewać się wielu emocji i nowego systemu głosowania.
Niedługo poznamy kolejne piosenki do Rotterdamu
A co słychać na Białorusi? Tamtejsza telewizja dostała tylko ok. 50 zgłoszeń. To o prawie połowę mniej niż w roku ubiegłym. Dodatkowo na zarzuty Fundacji Solidarności Kulturalnej dot. wycofania Białorusi z Eurowizji odpowiedziało EBU i zarząd telewizji BTRC. Obie instytucje zgodnie stwierdziły, że białoruski nadawca publiczny chce być poza polityką. Dodatkowo BTRC skomentowała ten zarzut tak, by nie mieszać polityki do udziału Białorusi w Eurowizji 2021. Dlatego możemy sądzić, że udział Białorusi nie jest już zagrożony.
Eurowizja 2021: Białoruś publikuje piosenki. W stawce uczestnik Eurowizji!
Za to Hiszpania już 10 lutego zaprezentuje dwa utwory dla Blasa Cantó. Hiszpan zaprezentuje słuchaczom utwory w całkiem odmiennych od siebie dwóch stylach. Co ciekawe, o wyborze utworu dla Hiszpanii mogą również decydować widzowie spoza Hiszpanii. Więcej szczegółów dotyczących głosowania zostanie podane do wiadomości w nadchodzącym tygodniu.
Natomiast Rumunia zmienia zasady wyboru utworu dla młodziutkiej Roxen. 1 lutego krajowy nadawca TVR ogłosił, że w tym roku nie będzie koncertu, w którym widzowie wybiorą utwór dla Roxen. Jak zaznaczają organizatorzy decyzja wynika z narzuconych obostrzeń w związku z pandemią COVID-19. Telewizja oceniła, że nie jest w stanie zapewnić zachowania dystansu społecznego między uczestnikami wydarzenia. Inną przesłanką, która skłoniła TVR do rezygnacji z selekcji są cięcia budżetowe. Nadawca obiecuje jednak, że zaoszczędzone środki przeznaczy na realizację występu dla Roxen w Rotterdamie.
Kompozycję wybierze kilkuosobowe jury. W stawce jest sześć propozycji, z czego wszystkie są w języku angielskim. Co ciekawe, wynik oceny jurorskiej zostanie ogłoszony za pomocą wideokonferencji zorganizowanej na popularnej platformie Zoom. Podobnie jak zrobiło to ukraińskie jury.
Niestety dotarła do nas również smutna z Węgier. 5 lutego, w wieku 29 zmarł zmarł wokalista grupy AWS (Węgry 2018) Örs Siklósi. U Örsa jakiś czas temu zdiagnozowano białaczkę. Wokaliście nie udało się pokonać choroby.
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 24 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Swoje piosenki wybrały już Albania, Izrael, Francja, Ukraina i Litwa.