Eurowizja 2021: podsumowanie minionego tygodnia

Eurowizja 2021, Litwa: Gebrasy - finalista Pabandom is naujo (fot: E. Blaževič / LRT)

Gebrasy - finalista Pabandom is naujo (Eurowizja 2021, Litwa) (fot: E. Blaževič / LRT)

Eurowizja 2021 już za niecałe cztery miesiące. Cotygodniowe selekcje dostarczają nam wielu wrażeń, a kolejne kraje odkrywają swoje karty dotyczące wyborów wewnętrznych Konkursu Piosenki Eurowizji 2021. Sprawdź, co wydarzyło się w mijającym tygodniu.

Izrael i Francja wybierały utwory na Eurowizję 2021, a Litwa i Norwegia kontynuowały selekcyjne przygody. W Polsce nastroje niezbyt pozytywne, tak samo jak w Holandii. Ida Nowakowska jest w ciąży, a Telewizja Polska pyta się fanów o to, kto mógłby pojechać na Eurowizję. To był tydzień wielu emocji. Specjalnie dla Was, jak co tydzień, zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje.

Eurowizja 2021: Set me free z Izraela

Eden Alene wygrała izraelskie selekcje HaKokhav HaBa L’Eurovizion w 2020 roku, a następnie z czterech propozycji izraelscy jurorzy i publika wybrali utwór Feker Libi. W związku z odwołaniem Eurowizji 2020, izraelski nadawca szybko podjął decyzję o przyznaniu Eden jeszcze jednej szansy na reprezentowanie kraju. Piosenki na maj poznaliśmy 2 grudnia zeszłego roku, a najlepsze trzy zostały wyłonione miesiąc później, 3 stycznia. W tym tygodniu podczas specjalnego show poznaliśmy wyniki. Do Rotterdamu pojedzie utwór Set Me Free, który pokonał piosenki La La Love (2. miejsce) i Ue La La (3. miejsce).

Eurowizja 2021: znamy izraelską propozycję! Co zaśpiewa Eden?

Zwycięski utwór napisali Noam Zlatin (producent muzyczny, często współpracuje z muzykami Sił Obronnych Izraela), Ron KarmiIdo Netzer (DJ i producent muzyczny) oraz Amit Mordechai (również producent muzyczny, ściśle współpracujący z Ido). Ma zaledwie jedno zdanie po hebrajsku (powtarzane kilkukrotnie), zaś muzycznie najbardziej przypomina izraelskie propozycje z ostatnich lat. Słychać w niej reprezentatywne dla Bliskiego Wschodu wstawki instrumentów smyczkowych. Jest to też piosenka, w której Eden będzie mogła najbardziej pokazać skalę swojego głosu. Twórcy przyznali, że do stworzenia piosenki zainspirował ich… koronawirus!

Eurowizja 2021: Francja wybrała Voila!

We Francji natomiast tryumfowała Barbara Pravi. Po zeszłorocznym wyborze wewnętrznym, nadawca francuski zdecydował się na zorganizowanie kolejnych preselekcji publicznych (tak jak w latach 2018-2019). Zamiast udanego formatu Destination Eurovision zobaczyliśmy jedynie Wielki Finał, koncert o nazwie Eurovision France, c’est vous qui décidez z 12 konkursowymi propozycjami. Zwycięzcę selekcji wybrano w dwóch turach głosowania. Do ścisłego finału przeszli: Casanova, Juliette MoraineCéphaz21 Juin Le DuoAmui, Barbara Pravi oraz PONY X. Sumą głosów i widzów najlepsza okazała się Barbara Pravi z utworem Voila. To właśnie tę propozycję zobaczymy na Eurowizji 2021. Jednakże drugie miejsce u jurorów przypadło Juliette Moraine, a trzecie zdobył duet PONY X. Co ciekawe, w głosowaniu publiczności drugie miejsce, zaraz za Barbarą, przypadło Casanovie, a trzecie egzotycznemu zespołowi z Polinezji Francuskiej – Amui.

Barbara Pravi reprezentantką Francji na Eurowizji 2021

Barbara Pravi: kim jest reprezentantka Francji?

Wokalistka urodziła się 10 kwietnia 1993 w Paryżu, jednakże jej dziadkowie pochodzą z Serbii. W 2017 roku wydała swój pierwszy singiel Not Grow. W tym samym roku zadebiutowała w serialu La Sainte famille. Obok pisania i komponowania własnych piosenek Barbara Pravi pisze dla wielu innych artystów. Wśród nich są m.in Yannick Noah, Julie Zenatti, Chimene Badi (Destination Eurovision 2019) Jaden Kowalski czy Angelina (Eurowizja Junior 2018). Barbara PraviIgit, jej kompan w pisaniu i komponowaniu, uczestnik Destination Eurovision 2018 – mają ponad 135 milionów wyświetleń w serwisie YouTube ze swoimi kompozycjami dla dzieci. W 2019 i 2020 roku napisała wspólnie z Igitem piosenki Bim Bam Toi i J’Imagine, które wzięły udział w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2019 i 2020 – zajmując odpowiednio piąte i pierwsze miejsce.

Eurowizja 2021: Francja wybrała Barbarę Pravi

Norwegia: Emmy wygrywa trzeci półfinał

Dla Norwegii był to trzeci weekend półfinałowych zmagań. W tym tygodniu do walki w wylosowanych parach stanęli:

Pierwszy duel: Dinaye – Own Yourself i Big Daddy Karsten – Smile

Drugi duel: Emmy – Witch Woods i Ole Hartz – Vi er Norge

Zwycięzca pierwszego duelu – Big Daddy Karsten, zmierzył się w ostatecznej rozgrywce z Emmy. Do grona finalistów dołączyła właśnie młoda artystka, ze swoim charyzmatycznym utworem Witch Woods. W owym finale udział mają już zapewniony KEiiNO, TIX, StavangerkamerateneKaja RodeAtle Pettersen, Rein Alexander, natomiast awans wywalczyli do tej pory Blåsemafian i Hazel oraz Raylee.

Emmy kolejną finalistką Melodi Grand Prix 2021. Czy ma szansę pojechać do Rotterdamu na Eurowizję 2021?

Litwa: znamy finalistów

Półfinał Pabandom iš naujo już za nami. Poznaliśmy pełną stawkę artystów, którzy zmierzą się w przyszłotygodniowym finale i staną do walki o Eurowizję 2021. Do grona piątki awansujących artystów po dzisiejszym show dołączy zespół The Roop, który miał zagwarantowane miejsce w finale po odwołaniu Eurowizji 2020.

  1. Gebrasy – Where’d You Wanna Go?
  2. Martyna Jezepčikaitė – Thank You Very Much
  3. Evita Cololo Be paslapčių
  4. Titas & Benas  – No
  5. Voldemars Petersons – Never Fall For You Again
  6. The Roop Discoteque

Czy ktoś z tej piątki ma szansę pokonać zespół The Roop, który był jednym z faworytów Eurowizji 2020? Przekonamy się już za tydzień, jednakże już teraz utwór Discoteque zanotował dwa miliony odsłon na YouTubie.

Eurowizja 2021: finaliści Pabandom iš naujo

Polska: dyskusje i radosne nowiny

Polska została jednym z ostatnich krajów, które nie ujawniły żadnych szczegółów dotyczących wyboru reprezentanta na Eurowizję 2021. Nie wiadomo, czy to właśnie Alicja Szemplińska dostanie kolejną szansę, czy może będzie to ktoś inny wybrany wewnętrznie (jak w latach 2014 – 2015 i 2019). Czarę goryczy przelał ostatni post opublikowany przez kanał Eurowizja TVPAdministratorzy profilu z ramienia Telewizji Polskiej próbowali wejść w interakcję z fanami konkursu i spytać ich o wymarzonego artystę, który mógłby reprezentować Polskę na Eurowizji 2021.

Niestety przyniosło to efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż posypały się niezbyt przychylne komentarze. Fani zarzucali Telewizji Polskiej brak jakiejkolwiek informacji, zbyt późne zabranie się do tematu oraz ewidentny brak pomysłu na Eurowizję 2021. Nie zabrakło głosów, że Telewizja Polska niepoważnie podchodzi do przygotowań do dorosłego konkursu, skupiając się tylko na Eurowizji Junior. Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji ani na temat reprezentanta, ani sposobu jego wyboru.

Eurowizja 2021: fani oburzeni! Kiedy poznamy reprezentanta Polski?

Na szczęście dotarły do nas również i radosne nowiny. Prowadząca Eurowizji Junior 2019 i 2020, naczelna twarz Telewizji Polskiej – Ida Nowakowska jest w ciąży. Artystka ogłosiła swój stan błogosławiony podczas programu Pytanie na Śniadanie, którego jest prowadzącą. Gratulacje posypały się nie tylko ze strony fanów Eurowizji, ale i szefostwa Telewizji Polskiej oraz fanów programu. Potomek przyjdzie na świat już za trzy miesiące. Gratulacje!

https://www.youtube.com/watch?v=y-rtL8w-V1A

Eurowizja 2021: przygotowania w Holandii w ogniu pandemii i zamieszek

Holandia, o czym informowaliśmy już kilka tygodni temu, wprowadziła w grudniu kolejny lockdown. Wszystko za sprawą rekordowych wskaźników nowych przypadków zachorowań na COVID-19, dochodzących do nawet 12 tysięcy dziennie, a także wykrycia brytyjskiej odmiany wirusa w Holandii. Teraz rząd Królestwa Niderlandów wprowadził godzinę policyjną, która obowiązuje do 9 lutego. Nowe regulacje spotkały się z niezadowoleniem społeczeństwa, które wyszło na ulice holenderskich miast. Spalone samochody, wybite szyby i aresztowania ponad 400 sprawców nie sprzyjają rozmyślaniu o Konkursie Piosenki Eurowizji. Rząd wprowadził również obowiązkowy test przy wjeździe do Królestwa Niderlandów – w przypadku podróżowania transportem zbiorowym oraz do 72 godzin przed nim. Wychodzi na to, że aby móc wjechać do kraju, należy zrobić dwa testy w ciągu kilku dni.

Na szczęście otrzymaliśmy również pozytywne informacje. Holenderski rząd zamierza eksperymentować z koncertami i meczami. O co chodzi? Specjaliści do spraw zdrowia twierdzą, że w przypadku masowego testowania uczestników liczebnych wydarzeń nie trzeba utrzymywać dystansu społecznego. Rząd chce to sprawdzić, aby wznowić w miarę normalną działalność placówek kulturalnych. Każdy uczestnik widowiska musiałby zrobić test maksymalnie 48 godzin przed wstępem do danego obiektu, jak i pięć dni po nim. W przypadku takiego rozwiązania w jednym pomieszczeniu mogłoby się znaleźć nawet do 500 osób. Pierwszy taki eksperyment zostanie wykonany w połowie lutego w Beatrix Theatre w mieście Utrecht. Czy nowe podejście do pandemii sprawi, że Eurowizja 2021 odbędzie się z udziałem publiczności?

Eurowizja 2021 w ogniu pandemii i zamieszek w kraju

Eurowizja 2021: niedługo kolejne piosenki

Tylko do 31 stycznia białoruska telewizja BTRC przyjmuje zgłoszenia od potencjalnych kandydatów do reprezentowania Białorusi na Eurowizji 2021. Znamy już pierwszych zainteresowanych. Zgłosić swój utwór, w przeciwieństwie do zeszłego roku, mogą nie tylko Białorusini, lecz także obcokrajowcy. Rok temu mogli to być tylko tacy obcokrajowcy, którzy byli rezydentami Białorusi. W tym roku nie ma żadnych ograniczeń dla zagranicznych wykonawców. Każdy artysta może przygotować tylko jedną propozycję, którą wyśle białoruskiemu nadawcy. Zmiana regulaminu z pewnością spowodowana jest niezbyt ciekawą sytuacją polityczną w kraju. Jak wiemy, do tej pory swoje zgłoszenie wysłał m.in były reprezentant Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2006, Daz Sampson. Razem z białoruską wokalistką znaną pod pseudonimem Katya Ocean zgłosili dwujęzyczny utwór Give Your Love wykonany po angielsku i białorusku.

Eurowizja 2021: Białoruś publikuje piosenki. W stawce uczestnik Eurowizji!

Co słychać na Ukrainie? Go_A zapewnili sobie zwycięstwo z utworem Solovey w ubiegłorocznym ukraińskim finale Vidbiru 2020Tuż po odwołaniu Eurowizji 2020, ukraiński nadawca UA:PBC wybrał zespół do zaprezentowania się na scenie w Rotterdamie również w tym roku. Ukraiński nadawca publiczny zdecydował się na wybór wewnętrzny artysty po raz pierwszy od 2004 roku. Początkowo informowano, że ukraińskie selekcje odbędą się podobnie jak te w Izraelu. Wybranemu wewnętrznie artyście planowano pierwotnie dobrać piosenkę z kilku zaprezentowanych w trakcie finału na żywo. Jednak w połowie stycznia tego roku główna wokalistka, Kateryna Pawłenko (ukr. Катерина Павленко), w wywiadzie dla ICTV ogłosiła, że premiery ich utworów na Eurowizję 2021 będą miały miejsce w lutym, a selekcja kompozycji na konkurs odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

Zespół Go_A będzie reprezentować Ukrainę na Eurowizji 2021. (fot. Francesco Martello)

Eurowizja 2021: faworyci odwołanego konkursu nie próżnują

Zeszłoroczny faworyt Eurowizji 2020 – Dadi Freyr z Islandii – ogłosił termin wypuszczenia swojego konkursowego utworu. Premiera w nowym programie telewizyjnym w islandzkiej telewizji publicznej RÚV odbędzie się 13 marca 2021. Freyr mówi, że dąży do zwycięstwa dla Islandii, co z pewnością nie zaskakuje nikogo po ubiegłorocznym sukcesie i możliwym zwycięstwie Islandii. Nieco wcześniej możemy się spodziewać utworu innej faworytki Eurowizji 2020 – Victorii z Bułgarii. W lutym nastąpi premiera debiutanckiej EP-ki, natomiast artystka zapowiedziała, że jedna z pięciu kompozycji będzie tą, którą usłyszymy w Rotterdamie na Eurowizji 2021. Single w dużej mierze zostały przygotowane podczas obozu dla twórców muzycznych. Wokalistka ocenia samą EP-kę mianem nieco dramatycznej. Kolejnym głośnym tematem jest Rosja. Nie do końca wiadomo, w jaki sposób odbędzie się wybór artysty ani czy grupa Little Big dostanie kolejną szansę na reprezentowanie swojego kraju. Potencjalnych nazwisk pojawiło się sporo i to w niezwykle wyjątkowych połączeniach.

Kto zostanie reprezentantem Rosji na Eurowizji 2021 w Rotterdamie?

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.

Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 23 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Swoje piosenki wybrały już Albania, Izrael i Francja.

Eurowizja 2021: podział na półfinały, fot. Eurovision.tv
Exit mobile version