Eurowizja Junior 2021 z siedemnastoma krajami w stawce? [Eurowizyjna Prasówka #7]

Eurowizja Junior, scena

Eurowizja Junior 2021: ile państw weźmie udział? Fot. junioreurovision.tv / Thomas Hanses

Minimum piętnaście krajów – tyle będzie liczyć Eurowizja Junior 2021. W ostatnim tygodniu dwóch nadawców potwierdziło zainteresowanie startem w konkursie. Kto jeszcze może wziąć w nim udział i co jeszcze wydarzyło się w ostatnim tygodniu? Tego dowiesz się z lektury kolejnej eurowizyjnej prasówki.

Nie tylko Eurowizja Junior zdominowała eurowizyjne media. Coraz więcej wiemy o przygotowaniach poszczególnych krajów do dorosłej wersji konkursu. Sierpień to również czas festiwali i innych widowisk, na które chętnie zapraszani są uczestnicy Eurowizji.

Eurowizja Junior 2021: wielki powrót Azerbejdżanu

Po dwóch latach przerwy nieoczekiwanie do rywalizacji powraca Azerbejdżan! Tym samym będzie to czwarta Eurowizja Junior z udziałem tego kraju. Azerowie debiutowali w 2012 roku, zajmując przedostatnie, jedenaste miejsce. Rok później uzyskali swój najlepszy wynik – Rüstəm Kərimow wyśpiewał siódmą pozycję. Po finale w Kijowie stacja İTV wycofała się z konkursu, powracając dopiero w 2018 roku. Choć Fidan Hüseynova uplasowała się dopiero na szesnastej lokacie, wyprzedziła aż czwórkę uczestników.

Azerbejdżan nie tylko ogłosił swój udział w konkursie, ale i poinformował o tym, kto będzie reprezentował kraj w Paryżu. Będzie to Sona Azizowa, laureatka drugiego miejsca lokalnej edycji formatu The Voice Kids. Teraz nadawca szuka utworu dla Azizowej. Zainteresowani twórcy mogą przesyłać swoje kompozycje do 10 września. Ostateczną decyzję podejmie panel ekspercki sformowany przed nadawcę. Sama Sona najchętniej wykonuje rockowe piosenki.

Eurowizja Junior 2021: Azerbejdżan powraca po dwuletniej przerwie. (fot. Andres Putting/junioreurovision.tv)

Eurowizja Junior 2021 z kolejnymi krajami w stawce?

To niewykluczone. Jak informowaliśmy przed dwoma tygodniami, nadawca z Australii bada możliwości udziału w konkursie w dobie pandemii. W zeszłym tygodniu do rywalizacji powróciła Albania, która również nie wystartowała w Warszawie ze względu na COVID-19. Do grona potencjalnych uczestników można zaliczyć Kazachstan, jednak tak jak w przypadku Australii, tak i kazachski nadawca jest jedynie stowarzyszony z Europejską Unią Nadawców i musi otrzymać zaproszenie od organizatora widowiska.

Eurowizja Junior 2020: Karakat Baszanowa reprezentująca Kazachstan, fot. Khabar Agency / junioreurovision.tv

Jasne jest, że Eurowizja Junior po raz pierwszy odbędzie się bez reprezentanta Białorusi. Nadawca został wyrzucony z EBU i nie może brać udziału w organizowanych przez nią wydarzeniach. Teraz jednak dyrektor generalny BTRC przyznaje, że brak startu w Juniorze to duża strata. Mówi on zarówno o przywiązaniu widzów do formatu, jak i o doświadczeniu, jakie zyskali pracownicy stacji podczas dwukrotnej organizacji widowiska w Mińsku. Dodaje, że stanowisko wobec dorosłej wersji konkursu nie jest już tak pozytywne, a Eurowizja kojarzy się z miejscem skandali wywoływanych przez ludzi, którzy wyrzucili Białoruś z EBU.

Eurowizja 2022: kraje szukają reprezentantów

W minionym tygodniu zarówno Belgia, jak i Litwa potwierdziły udział w przyszłorocznym konkursie we Włoszech. Choć nie znamy konkretów, Litwini najprawdopodobniej znów postawią na selekcje Pabandom iš naujo. Te pomogły im dwukrotnie wyłonić zespół The Roop, który wywalczył drugi najlepszy rezultat dla kraju. Z kolei jeśli chodzi o Belgię, to tu już wcześniej zainteresowanie startem wyrażał Jeremie Makiese, zwycięzca ostatniej edycji The Voice’a. Pewnym jest, że Eurowizja 2022 nie będzie pierwszą edycją z udziałem Liechtesteinu, do stawki nie powróci także Luksemburg.

Eurowizja 2021: The Roop na planie klipu do piosenki „Discoteque”. Fot. materiały prasowe / Vaidas Jokubauskas

Norwegowie przedłużają zgłoszenia

Tegoroczne Melodi Grand Prix stało na wysokim poziomie, dlatego w trosce o zapewnienie jeszcze lepszej jakości, organizatorzy przedłużyli okres zgłoszeń piosenek o miesiąc. Ostatecznie utwory można wysyłać do siedziby NRK do 15 września. Celem MGP jest promocja lokalnych twórców, dlatego za każdą kompozycją musi stać co najmniej jeden Norweg. Każdy z producentów może zgłosić maksymalnie trzy utwory. O ile nie obowiązują reguły dotyczące wieku twórców, o tyle wykonujący piosenki artyści nie mogą mieć mniej niż 16 lat, co jest zgodne z regulaminem Eurowizji. Poza tym kompozycje nie mogą trwać dłużej niż trzy minuty i nie mogą zostać opublikowane przed 1 września.

Czesi stawiają na selekcje

Nie tylko Norwegowie, ale również Czesi poszukują utworu na Eurowizję. W tym celu w drugiej połowie września będzie trwał nabór kompozycji. Każdy autor może zgłosić więcej niż jedną piosenkę. Co warte podkreślenia, główny wykonawca lub lider zespołu musi mieć obywatelstwo Czech. ČT zastrzega sobie prawo do odwołania selekcji w przypadku braku udziału w Eurowizji 2022.

Eurowizja 2021, Benny Cristo, Czechy. Fot. eurovision.tv / Anders Putting

Artystę i piosenkę z Izraela poznamy w finale programu X-Factor

Choć to nie nowość, że reprezentantem Izraela na Eurowizji 2022 zostanie zwycięzca formatu X-Factor, teraz mamy potwierdzenie, że program wyłoni także utwór na konkurs. Finaliści wykonają kompozycje zgłoszone przez nich samych lub przez innych twórców. Muszą oni jednak posiadać obywatelstwo Izraela oraz być członkami Stowarzyszeniu Autorów, Kompozytorów i Muzyków Izraela. Każdy chętny może zgłosić maksymalnie dwa utwory, w dowolnym języku, a także w wersji dłuższej niż trzy minuty.

Eurowizja 2022: kto zorganizuje konkurs?

Burmistrz Sanremo wierzy, że to właśnie w jego mieście odbędzie się Eurowizja 2022. Dlaczego? A dlatego, że Måneskin zaczęli swoją międzynarodową karierę od zwycięstwa w Sanremo 2021. Gdyby miastu powierzono organizację widowiska, konkursową areną byłoby Mercato dei Fiori. Obiekt może pomieścić od sześciu do ośmiu tysięcy widzów, czyli dokładnie tyle, ile EBU zapisała w swoich wymogach. Istnieje także zaplecze gotowe do adaptacji dla potrzeb konkursu. Problemem może być jednak wysokość hali, która nie spełnia wytycznych EBU.

Pozostałe miasta również nie składają broni i promują swoje kandydatury. Jednym z elementów jest logo. Te w ostatnich dniach zaprezentowały Turyn i Pesaro.

Co słychać w świecie Eurowizji?

Trzy miesiące po finale Eurowizji 2021 była wokalistka Hooverphonic, Luka Cruysberghs, opowiedziała o kulisach rozstania z zespołem. Przypomnijmy, że z dnia na dzień postanowiono, że do grupy powróci Geike Arnaert, z którą formacja święciła największe sukcesy. Jak sama przyznaje, decyzja była nie tyle co trudna, co niespodziewana i rozczarowująca. Po ujawnieniu zakończenia współpracy nie chciała tego komentować, gdyż jak mówi, mogłoby to działać destrukcyjnie na zespół i na nią samą. Teraz piosenkarka powraca i jest już po nagraniu swojego pierwszego solowego singla. To zupełnie jej inna odsłona niż ta znana nam z Hooverphonic – debiutancki singiel jest ponoć utrzymany w tanecznym klimacie.

Hooverphonic (Eurowizja 2021, Belgia). Fot. eurovision.tv

Polskie festiwale

Roxie Węgiel wyrasta na niekwestionowaną królową polskich festiwali w tym roku. Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 rozpoczęła sezon Wakacyjną Trasą Dwójki. Potem obok Viki Gabor wzięła udział w konkursie o Bursztynowego Słowika w ramach Top of the Top Sopot Festival. Statuetka ostatecznie powędrowała do Dawida Kwiatkowskiego. W najbliższym czasie występy podczas koncertu Przebój Lata RMF FM i Polsatu oraz Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W minioną niedzielę zaprezentowała się widzom stacji Polsat podczas koncertu Earth Festival Uniejów 2021, poświęconego ekologii. Eurowizyjne Color of Your Life w nieco jazzowej wersji wykonał Michał Szpak. Zdobywca trzeciego najlepszego miejsca dla Polski na Eurowizji okrasił swój występ słowami: najważniejsze jest to, by wprowadzać zmiany od samego siebie. Ja dziś jestem wystylizowany w to, co robię na co dzień – recykling. Budujmy siebie na nowo z rzeczy, które już powstały, bo to ochroni nasze środowisko.

Empires podczas Miss Supranational 2021

Alicja Szemplińska (Eurowizja 2020) była obok Kasi Moś (Eurowizja 2017) jedną z gościń specjalnych gali Miss Supranational. Zwyciężczyni eurowizyjnej Szansy na Sukces wykonała swój utwór Empires, z którym miała reprezentować Polskę w Rotterdamie. Jak Wam się podoba?

Exit mobile version