Gwiazdy Eurowizji na wielkich festiwalach, postępy w wyborze miasta-gospodarza w Holandii i dużo doniesień z Juniora – to wszystko już teraz w drugim odcinku, zebranej dla Was, prasówki.

Nie pięć, a trzy…

Pomimo że niedawno usłyszeliśmy oficjalnie o pięciu miastach, które chcą zorganizować Konkurs Piosenki Eurowizji 2020, to holenderscy nadawcy podają, że w grze pozostały jednak tylko trzy – faworyci Rotterdam i Maastricht oraz Arnhem. Pozostałe dwa (Utrecht i Den Bosch) nie spełniają warunków jako miasta same w sobie. Nadawca podaje, że przyczyną jest niewystarczająca baza hotelowa i zaplecze rozrywkowo-kulturowe. Jak powiedział jeden z organizatorów konkursu z ramienia nadawcy NOS:

Den Bosch już nam zaznaczył, że w rzeczywistości jest zbyt mało dostępnych pokoi hotelowych, a gmina Utrecht nie wyraża entuzjazmu jeśli chodzi organizację Eurowizji 2020.

Naszym zdaniem, czyli miasta kandydaci pod lupą redaktorów!

Eurowizja 2020 – kto uruchomił procedurę zgłoszeń, a kogo nie zobaczymy?

Szwajcarzy zachęceni dobrym wynikiem i komercyjnym sukcesem utworu She got me  rozpoczęli poszukiwania kolejnego reprezentanta. Utwory można zgłaszać od 2 do 16 września. Piosenka musi posiadać międzynarodowe brzmienie, a sam artysta być w pełni dyspozycyjny od stycznia 2020 r.  Swój udział potwierdza też izraelski nadawca KAN, jednakże preselekcje odbędą się w nieco udoskonalonej formie, przy współpracy z telewizją Reshet. Format HaKokhav HaBa ujrzymy tak jak dotychczas, ale z jednym dodatkowym show, podczas którego zostaną zaprezentowane gotowe eurowizyjne utwory. Nadawcy od 2015 roku spotykali się z krytyką, dotyczącą wewnętrznego wyboru utworu, który zaśpiewa podczas Eurowizji zwycięzca programu Rising Star. 

Z mniej miłych wiadomości – Chorwacja myśli o wycofaniu się z konkursu (niepotwierdzona informacja) oraz na pewno nie zobaczymy, po raz kolejny, Bośni i Hercegowiny.

Juniorzy na start

Coraz więcej informacji dotyczących uczestników Konkursu Eurowizji dla Dzieci 2019: Polska wybierze reprezentanta poprzez przywrócony format Szansa na Sukces. Pierwsze cztery odcinki (emisja od 8 września o 15:15) powracającego na jesieni formatu mają być poświęcone grupie wiekowej od 9 do 14 lat. W ostatnim odcinku tego mini-cyklu pojawią się laureaci poprzednich odcinków (po dwóch z każdego), by zaprezentować jeden cover oraz jedną autorską piosenkę, przygotowaną z myślą o Eurowizji Junior. Zwycięzca tego epizodu, transmitowanego na żywo 29 września, pojedzie do Gliwic.

Niespodzianka! Zwycięzca dziecięcej „Szansy na sukces” pojedzie do Gliwic

W Holandii ujawniono cztery piosenki, które powalczą o bilet do Gliwic. Finał holenderskich eliminacji do Eurowizji Junior 2019 odbędzie się 28 września w Zutphen. Reprezentanta kraju wyłonią telewidzowie i jurorzy.

Eurowizja Junior 2019: kto z Holandii do Gliwic? Poznaj konkursowe piosenki

Natomiast na Malcie poznaliśmy 12 uczestników preselekcji oraz tytuły piosenek – w tym dwa utwory to oryginalne kompozycje. Reprezentant zostanie wybrany 20 sierpnia podczas transmisji nagranego wcześniej finału, choć publiczność będzie mogła głosować w trakcie koncertu i będzie miała 50 % udziału w ostatecznym wyniku.

Macedonia Północna wybrała reprezentanta po wewnętrznych przesłuchaniach, które odbyły się 6 lipca. Do Gliwic pojedzie 14-letnia Mila Moskov. Jej utwór poznamy pod koniec sierpnia. Jest to drugie nazwisko wśród uczestników Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019. Pierwszym był Gruzin – Giorgi Rostashvilli, który został wybrany w maju.

Młodzi muzycy pojadą do Chorwacji

W poniedziałkowe popołudnie EBU potwierdziła szczegóły dotyczące przyszłorocznego konkursu. Jak czytamy na stronie internetowej, Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020 odbędzie się na terenie Parku Króla Tomisława w Zagrzebiu. Za przygotowania odpowiadać będzie chorwacki kanał HRT, który dodał, że finał konkursu zaplanowany jest na 21 czerwca 2020 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Muzyki.

Wiemy, kiedy i gdzie odbędzie się Eurowizja dla Młodych Muzyków 2020

Eurowizyjne podsumowania tygodnia w każdą niedzielę o 21:00. Zapraszamy!

18 KOMENTARZE