Które kraje potwierdziły, a które odmówiły udziału w przyszłorocznym konkursie? Kto wyraził zainteresowanie udziałem w nim? Rotterdam czy Maastricht – które miasto jest bliższe organizacji Eurowizji 2020? Jak od kuchni wygląda praca operatora podczas największego muzycznego widowiska na świecie oraz co słychać u tegorocznych reprezentantów? Wszystko to znajdziecie w naszym podsumowaniu tygodnia!

Eurowizja 2020 – kto wystąpi?

Kolejne państwa oficjalnie potwierdziły udział w przyszłorocznym konkursie. Po raz trzynasty swojego reprezentanta na Eurowizję wyśle Serbia. Czy „trzynastka” okaże się pechowa? Do tej pory kraj nie awansował do finału jedynie trzykrotnie (2009, 2013 i 2017). Następcy Jonidy Maliqi poszukują Albańczycy, którzy otworzyli nabór piosenek do 58. edycji największego muzycznego wydarzenia w kraju – Festivali i Këngës. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września, a kolejna edycja widowiska odbędzie się tradycyjnie w drugiej połowie grudnia.

Nad sposobem wyboru przyszłego reprezentanta zastanawia się hiszpański nadawca, RTVE. W ostatnich dwóch latach byli nim zwycięzcy Operación Triunfo (OT). W porównaniu do zeszłego roku, kiedy to nabór do nowej edycji programu rozpoczął się pod koniec maja, w tym roku pierwsze castingi odbędą się dopiero w październiku. Powodem jest słabnąca oglądalność związana z kilkumiesięcznym transmitowaniem kolejnych odcinków OT. Brak jednak jednoznacznej decyzji, czy program wyłoni następcę Mikiego na Eurowizję. Stacja waha się nad wprowadzeniem nowego formatu, prawdopodobnie ze względu na niezadowalające rezultaty Hiszpanii podczas konkursów w Lizbonie i Tel Awiwie. W tym samym czasie RTVE podał informację o nowej reprezentantce kraju na Eurowizji Junior. Będzie nią 12-letnia operowa wokalistka, Melani Garcia.

Z kolei wiemy, że na konkurs w Holandii nie powróci Luksemburg, który sukcesywnie odmawia udziału w Eurowizji od 1993 roku. Choć wielu fanów liczyło na powrót pięciokrotnego zwycięzcy ze względu na bliskość kraju z gospodarzem imprezy, ostatecznie stacja RTL podała w komunikacie, że aktywna obecność podczas największego widowiska muzycznego w Europie byłaby zbyt dużym obciążeniem finansowym i jest niezgodna z misją nadawcy, który skupia się na przekazywaniu informacji mieszkańcom księstwa.

W eurowizyjnych kuluarach mówiło się w tym tygodniu o trzech nazwiskach, które mogłyby reprezentować swoje kraje w przyszłorocznym konkursie. Najciekawszym doniesieniem jest zgłoszenie się zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2015, Destiny Chukunyere, do przesłuchań do drugiej edycji maltańskiej wersji programu X-Factor. W ubiegłym roku to właśnie laureatka tego formatu została automatycznie ogłoszona reprezentantką wyspiarskiego kraju.

Z kolei portal wiwibloggs.com spekuluje i przekonuje, że w Holandii możemy zobaczyć także inną uczestniczkę Eurowizji Junior – Stefanię Liberakis. Ta była członkinią holenderskiej formacji KISSES, która zajęła ósme miejsce podczas konkursu w Valletcie w 2016 roku, a argumentem za jej kandydaturą ma być rozpoznawalność w Holandii i szerokie poszukiwania reprezentanta przez krajowego nadawcę, ERT, spośród wokalistów tworzących zagranicą, a posiadających greckie korzenie. Natomiast albańskie media informują, że jedna z największych gwiazd, Arilena Ara, pracuje nad nowym utworem z amerykańskimi producentami. Efekt końcowy mamy usłyszeć podczas 58. edycji Festivali i Këngës. Artystka swoją popularność wśród rodaków zbudowała dzięki przebojom Aeroplan i Business Class. Hit Nëntori został odtworzony 66 milionów razy w serwisie YouTube, zajmując wysokie miejsca na listach muzycznych także w Rosji i Rumunii.

Maastricht czy Rotterdam?

Trwa zacięta walka o to, które holenderskie miasto zorganizuje 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. Choć na placu boju pozostały już tylko Maastricht i Rotterdam, żadne z nich nie ma zamiaru składać broni. Zdaniem producenta wykonawczego widowiska, Sietse Bakkera, obie lokalizacje mają wyrównane szansę w przyznaniu statusu organizatora wydarzenia, dlatego niezbędne będzie ponowne sprawdzenie ich walorów i możliwości przez zespół odpowiadający za produkcję przyszłorocznego konkursu. Finałową decyzję EBU poznamy w sierpniu, a wpływ na nią ma mieć symboliczny przekaz, jaki zaproponują oba kandydujące miasta.

Eurowizja od kuchni

Wielu fanów przed Eurowizją myśli nad tym, jak wygląda proces przygotowań artystów do konkursu lub jak będą finalnie wyglądać ich prezentacje sceniczne. A czy zastanawialiście się, jak wygląda realizacja takiego wydarzenia i kto stoi za tym, że możemy oglądać najdrobniejsze szczegóły z każdego występu? EBU przygotowała specjalny film, w którym pokazuje od kuchni pracę operatorów steadicamów, czyli ruchomych kamer ze stabilizacją obrazu, które wykorzystuje się, np. do wykonania dynamicznych ujęć osób stojących na scenie. Według Tima Tønnesena, jednego z dwóch operatorów steadicamów podczas Eurowizji 2019, największym wyzwaniem w tym zawodzie jest umiejętność znalezienia się w wyznaczonym miejscu na scenie i w odpowiednim czasie tak, by nie zostać nagranym przez inne kamery, aktualnie transmitujące obraz w programie na żywo. Więcej o tegorocznej scenie przeczytacie w jednym z naszych materiałów.

Gwiazdy Eurowizji 2019 na wakacjach?

Lipiec to jeden z najcieplejszych miesięcy w roku w całej Europie. Nic więc dziwnego, że wielu tegorocznych artystów eurowizyjnych wybrało się na wakacje, udostępniając w ostatnich dniach zdjęcia ze swojego wypoczynku. Na zagraniczne wojaże zdecydowali się m.in. Duncan Laurence (Holandia), który odwiedził Los Angeles czy Jonida Maliqi (Albania), która spędza czas z rodziną nieopodal Antalayi w Turcji.

https://www.instagram.com/p/B0NPii3Ie5X/

https://www.instagram.com/p/B0asu9ZnDFj/

Ten kierunek obrał też Chingiz (Azerbejdżan) oraz Siergiej Łazariew (Rosja), który z Budrum poleciał do Baku, by wziąć udział w międzynarodowym festiwalu. Z krótkiego urlopu w duńskiej Kopenhadze prosto na plan zdjęciowy we Włoszech poleciał słoweński duet Zala Kralj i Gašper Šantl. Z kolei Miki wypoczywa na Kanarach.

https://www.instagram.com/p/B0OfoAegg_f/

https://www.instagram.com/p/B0dkxOCgMpG/

Nie każdy jednak ma czas na odpoczynek. W tym tygodniu swoje nowe piosenki wypuścili m.in. Tamta (ft. SNIK, Señorita), Victor Crone (Take Me Away), a zespół TULIA oficjalnie zaprezentował utwór Trawnik nagrany wraz z inną reprezentantką Polski na Eurowizji, Kasią Kowalską.

Źródła: abc.es, esctoday.com, escxtra.com, eurovision.tv, eurovisionary.com, eurovoix.com, festivali-rtsh.al, instagram.com, rtlboulevard.nl, wiwibloggs.com.

4 KOMENTARZE

  1. […] Jak donosiliśmy w sierpniu, hiszpański nadawca wcześniej niż zwykle uruchomił proces naboru kan…. Dyrektor programowy TVE, Fernando López Puig, tłumaczy tę decyzję dużym zainteresowaniem widowiskiem w kraju i przywiązaniem widzów do tego formatu. Zmianą w porównaniu do ostatnich dwóch lat ma być rezygnacja z wyboru reprezentanta za pomocą tego programu. Powodem są niezadowalające wyniki kraju na Eurowizji (23. miejsce duetu Amaia y Alfred w Lizbonie oraz 22. pozycja Mikiego Núñeza w Tel Awiwie). […]

  2. […] Jak donosiliśmy w sierpniu, hiszpański nadawca wcześniej niż zwykle uruchomił proces naboru kan…. Dyrektor programowy TVE, Fernando López Puig, tłumaczy tę decyzję dużym zainteresowaniem widowiskiem w kraju i przywiązaniem widzów do tego formatu. Zmianą w porównaniu do ostatnich dwóch lat ma być rezygnacja z wyboru reprezentanta za pomocą tego programu. Powodem są niezadowalające wyniki kraju na Eurowizji (23. miejsce duetu Amaia y Alfred w Lizbonie oraz 22. pozycja Mikiego Núñeza w Tel Awiwie). […]