Chociaż prawdziwe emocje zaczną się dopiero dziś wieczorem, atmosfera eurowizyjna towarzyszy widzom Telewizji Polskiej już od wczesnych godzin porannych! Wątek przygotowań do Krajowych Eliminacji pojawił się także podczas popularnego programu TVP 2 Pytanie na Śniadanie.

Prowadzący program Marzena Rogalska i Tomasz Kammel nie tylko gościli w studio ubiegłorocznego reprezentanta Polski na Eurowizji Michała Szpaka, ale połączyli się także z hallem głównym gmachu Telewizji Polskiej, aby wprost ze sceny, na której odbędzie się wieczorny koncert, połączyć się z gośćmi specjalnymi, uczestnikami Krajowych Eliminacji 2017 – Kasią Moś oraz Martinem Fitchem. Ukrywający się pod tym pseudonimem wokalista i aktor Marcin Mroziński (ESC 2010) spóźnił się co prawda z powodu korków na drodze, jednak na szczęście zdążył dołączyć do zgromadzonych na scenie.

Artyści nie byli sami, ponieważ pojawili się w asyście mocno dopingujących ich fanów, którzy w bardzo żywiołowy sposób wyrazili swoje poparcie i sympatię wobec swoich faworytów oraz ich konkursowych propozycji. Wśród grupy towarzyszącej Kasi byli również przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska, ubrani w specjalnie przygotowane na dzisiejszą okoliczność koszulki z wizerunkiem artystki. Kasia wraz ze swoją propozycją Flashlight wygrała dodatkowo w plebiscycie na najlepszą piosenkę tegorocznych selekcji, jaki został zorganizowany wśród członków wspominanej organizacji. Również czytelnicy portalu Dziennik Eurowizyjny wskazali piękną bytomiankę jako swoją ulubienicę. Wokalistka otrzymała z rąk prezesa stowarzyszenia OGAE Polska Tomasza Lenera pamiątkowy dyplom oraz bukiet kwiatów, co sprawiło jej miłą niespodziankę. Także zwolennicy wygranej Martina mieli coś w zanadrzu. Piosenkarz otrzymał rękawice bokserskie, które nawiązywały to tytułu jego kompozycji Fight for us oraz miały zagrzać do walki o jak najlepszy rezultat podczas wieczornych zmagań.

https://www.youtube.com/watch?v=WgVs_LWN58I

Po zakończeniu programu, od godz.11:00 rozpoczęła się w TVP seria prób przed dzisiejszym finałem Krajowych Eliminacji. Specjalna grupa redaktorów eurowizja.org śledziła ich przebieg, aby móc zrelacjonować czytelnikom naszego portalu, co dokładnie dzieje się w Telewizji Polskiej. Wyniki ich pracy można zobaczyć zarówno na eurowizja.org, jak i śledząc nasz profil na portalach społecznościowych.

Finał Krajowych Eliminacji do konkursu Eurowizji w którym będziemy mieli okazję obejrzeć zmagania 10 wykonawców rozpocznie się o godz.20:30. O wynikach zadecydują widzowie oraz specjalnie powołana komisja. Jako goście specjalni wystąpią reprezentantka Polski w Eurowizji Junior 2016 Oliwia Wieczorek, Michał Szpak oraz największa gwiazda wieczoru Doda, która wykona medley eurowizyjnych przebojów. Program potrwa niecałe dwie godziny a nazwisko zwycięzcy, który już w maju wyjedzie do Kijowa, aby reprezentować Polskę w konkursie Eurowizji poznamy po godzinie 22:00.

Zgodnie z przewidywaniami portali internetowych, które przeprowadziły wśród swoich czytelników ankiety na temat tego, kto jest ich faworytem do zwycięstwa w Krajowych Eliminacjach, najczęściej wskazuje się na Kasię Moś, ale także Isabell Otrębus-Larsson (autorem jej utworu jest kompozytor Friderik Kempe, mający w swoim dorobku wiele piosenek, jakie brały udział w szwedzkich preselekcjach do Eurowizji – Melodifestivalen), Carmell i Lanberry nie pozostają bez szans. To najprawdopodobniej pomiędzy tymi artystkami rozegra się prawdziwa walka o wygraną. Nie należy również lekceważyć nowoczesnej propozycji Fight for us  Martina Fitch’ a, którego utwór został oceniony przez redaktorów zagranicznego portalu Wiwibloggs jako jeden z najbardziej interesujących w dzisiejszej stawce. Również piękna wokalistka i aktorka Agata Nizińska zebrała od redaktorów tego serwisu wiele pozytywnych ocen, zarówno na temat samej propozycji Reason jak i świetnego wokalu.
Ogólnie mało szans na wygraną daję się najbardziej znanym nazwiskom w tegorocznych selekcjach – Pauli i Rafałowi Brzozowskiemu, których kompozycje nie są najprzychylniej odbierane przez eurowizyjnych fanów.

Mając jednak w pamięci ubiegłoroczny koncert preselekcyjny i zaskoczenie, jakie przyniosło zwycięstwo Michała Szpaka nad dwiema faworytkami – Edytą Górniak (ESC 1994) i Margaret, możemy stwierdzić, że polscy widzowie mogą być nieprzewidywalni w swoich wyborach. Jak sytuacja będzie wyglądała w tym roku kiedy swój głos ma dodatkowo jury i kto otrzyma bilet do Kijowa, przekonamy się już za kilka godzin!

źródło: eurowizja.org
foto: materiały własne OGAE Polska