Nowe single, rozpad i twórczość disco polo, czyli nowinki o naszych byłych reprezentantach.

W tym roku mija 20 lat od debiutu Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji. Przez ten czas nasz kraj reprezentowało 5 zespołów, 8 wokalistek, 3 wokalistów oraz jeden duet. Większość z nich nie zakończyła swojej kariery zaraz po konkursie, nawet wprost przeciwnie. Część z nich ma status wielkich gwiazd, diw, celebrytów, inni zaś kontynuują kariery w programach muzycznych. Z niewielkimi wyjątkami artyści są ciągle aktywni muzycznie.

W zeszłą sobotę zakończyła się IV edycja show The Voice of Poland. Jedną z jurorek była Justyna Steczkowska, nasza druga reprezentantka która w 1995 roku w Dublinie z piosenką Sama zajęła 18 miejsce. W finale The Voice Steczkowska i jej podopieczna Kasia Sawczuk zaśpiewały razem utwór May It Be z repertuaru Enyi, wykonanie tej kompozycji wywołało prawdziwą burzę pozytywnych komentarzy. Warto wspomnieć, że niedawno Justyna wydała swój najnowszy singiel zatytułowany Terra, do którego tekst napisała Kasia Nosowska. Nie jest znana data premiery najnowszego albumu wokalistki, ale słuchając nowego utworu, wiemy już na pewno, że warto będzie czekać na całą płytę.

Również w zeszłą sobotę gościem specjalnym The Voice była Edyta Górniak. Reprezentowała ona Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 w Dublinie, zajmując z piosenką To nie ja najlepsze w historii naszych startów, 2. miejsce. W programie zaśpiewała swój nowy singiel Your High. Obecnie Edyta pracuje nad nowym albumem. Kilka minut po zakończeniu programu Dwójki w internecie miała miejsce premiera klipu do najnowszego dzieła wokalistki.

Z kolei w piątek, w finale Tańca z Gwiazdami, gościem specjalnym był Andrzej Piaseczny – polski reprezentant z Kopenhagi z 2001 roku, który z piosenką 2 long zajął 20. miejsce. Wiele się spekuluje o nagrywaniu nowej płyty. 

W niedzielnym finale Must Be The Music wystąpiła Cleo, nasza tegoroczna reprezentantka (14. miejsce). Zaśpiewała zarówno eurowizyjny utwór, My Słowianie, jak również najnowszy singiel Slavice. Jak widać, gwiazdy eurowizyjne są chętnie zapraszane w celu uświetnienia wielu programów telewizyjnych.

Występ Justyny i Kasi: https://www.youtube.com/watch?v=gkxKLY1nFWY

Premiera singla Terra: https://www.youtube.com/watch?v=0BFOq07Xl98

Występ Edyty: https://www.youtube.com/watch?v=7g37AcSpdK0

Teledysk do utworu Your High: https://www.youtube.com/watch?v=Ca_WuVil0dE

Alexandra (Sasha) Strunin (reprezentantka Polski z Helsinek (ESC 2007) – The Jet Set, Time To Party, 14. miejsce w półfinale) miała wystąpić poczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie debiutów. Jednak w pewnym momencie TVP podjęła decyzję o dyskwalifikacji wokalistki z powodów regulaminowych.

Kasia Kowalska, trzecia reprezentantka Polski, która w Dublinie wywalczyła 15. miejsce z piosenką Chce Znać Mój Grzech, w tym roku świętuje 20-lecie wydania swojej pierwszej płytyWydany w 1994 roku album Gemini trzykrotnie pokrył się platyną. Z tej płyty pochodzą takie przeboje, jak m.in. Jak rzecz czy Oto ja. Obecnie wokalistka pracuje nad nowym materiałem, który prawdopodobnie ukaże się na przełomie drugiej połowy roku. Kasia wystąpi na Przystanku Woodstock 2014, gdzie oprócz swojego jubileuszu świętować będzie 20-lecie festiwalu. Tegoroczna edycja odbędzie się między 31 lipca a 2 sierpnia.

Renata Dąbkowska, wokalistka zespołu Sixteen który w 1998 roku w Birmingham z piosenką To takie proste zajął 17. miejsce, od paru lat działa w grupie Dystans. Zespół tworzy muzykę z pogranicza Disco Polo. Grupa sporo koncertuje, głównie na festiwalach wiejskich.

Magdalena Tul (Düsseldorf 2011, Jestem, 19. miejsce w półfinale) oraz Marcin Mroziński (Oslo 2010, Legenda, 13 miejsce. w półfinale) w dalszym ciągu występują w programie muzycznym Jaka To Melodia. Magdalena 6 czerwca wyda swoją drugą płytę zatytułowaną Brave. W tym tygodniu miała miejsce premiera singla So Good, który będzie promował najnowsze wydawnictwo naszej byłej reprezentantki. W nowej piosence Magdy usłyszymy perkusistę słynnego zespołu Jamiroquai, Derricka McKenzie.Wokalistka zaśpiewa swój singiel w Jakiej To Melodii.  Marcin od pewnego czasu mieszka i pracuje w Londynie.

Magdalena Tul – So Good http://muzyka.onet.pl/newsy/magdalena-tul-so-good/8mftl

Smutne wieści mamy dla fanów zespołu Blue Cafe (Istanbuł 2004, Love Song, 17. miejsce w finale). Lider grupy, Paweł Rurak – Sokal zakończył współprace z 5 członkami zespołu. Tworzyli oni wspólnie od 1999 roku, kiedy zespół powstał. Już wcześniej z zespołem pożegnała się Tatiana Okupnik, która wystąpiła na eurowizyjnej scenie. Jej miejsce zajęła Dominika Gawęda.

Niektórzy nasi reprezentanci w ostatnim czasie nabawili się problemów zdrowotnych. Michał Wiśniewski, dwukrotny reprezentant Polski (grupa Ich Troje, Ryga 2003, Keine Grenzen, 7. miejsce; Ateny 2006, Follow My Heart, 11. miejsce w półfinale) twierdzi że cierpi na nowotwór. Z kolei Ivan Komarenko (grupa Ivan & Delfin, Kijów 2005, Czarna Dziewczyna, 11. miejsce w półfinale), który w ostatnim przebywał w Stanach Zjednoczonych, trafił tam do szpitala z powodu kamicy nerkowej. Obu panom życzymy powrotu do zdrowia!

Nasi  pozostali reprezentanci: Anna Maria Jopek (Dublin 1997, Ale Jestem, 11. miejsce), Tamara (Isis) Gee (Belgrad 2008, For Life, 24. miejsce) oraz Mietek Szcześniak (Jerozolima 1999, Przytul Mnie Mocno, 18. miejsce) pozostają aktywni muzycznie. Nasza reprezentantka z Belgradu wydała w ostatnim czasie płytę Your Alibi. 

O Lidii Kopanii (Moskwa 2009, I don’t wanna live, 12. miejsce w półfinale) niestety od czasu Eurowizji można przeczytać tylko niewielkie wzmianki w serwisach plotkarskich w dziale moda…

Jak widać, Eurowizja nie musi być końcem kariery, czego obawia się wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej. Miejmy nadzieję, że po tegorocznym sukcesie Donatana i Cleo opinia o Konkursie Piosenki Eurowizji w środowisku muzycznym wreszcie ulegnie zmianie.

Źródła: muzyka.interia.pl, eurovision.tv, facabook.com, se.pl, muzyka.onet.pl, wp.pl, wikipedia.org  Foto: naczasie.org

2 KOMENTARZE

  1. Mowienie, ze Eurowizja zabija kariere to jest potworny mit. Owszem, jesli ktos wysle no konkurs gniota to kariery miedzynarodowej nie zrobi, a i na rynku lokalnym sie osmieszy. I czesto tak jest, „wielki, lokalny” artysta prze na Eurowizje z piosenka bez melodii, bez rytmu, bez charyzmy i bazuje na lokalnej popularnosci. A to na Europe za mało.
    Eurowizja to dobre forum na promocje, ale trzeba sie do tego przygotowac i miec w zanadrzu kilka dobrych piosenek. Inaczej czeka tylko powrot do lokalnego grajdołka i chałturzenie na lokalnym rynku.