Im bliżej 64. Konkursu Piosenki Eurowizji tym więcej pracy mają uczestnicy. Do perfekcji należy dopracować wokale. W punkt zatańczyć każdy element choreografii. A przy tym wszystkim znaleźć także czas na promocję swojego utworu. Prześledziliśmy, co działo się w minionym tygodniu u tegorocznych reprezentantów i zestawiliśmy podsumowanie przygotowań w jednym miejscu.

A działo się całkiem sporo. Kolejna garstka artystów pojawiła się w ostatnich dniach w Izraelu, żeby nagrać swoje pocztówki, które będą emitowane przed ich występami. O samych klipach wiemy już co raz więcej. Reprezentanci będą pojawiać się w najbardziej spektakularnych miejscach Izraela. Podczas krótkiego klipu wraz z profesjonalnymi tancerzami zaprezentują swoje umiejętności taneczne. Wśród wykonawców, którzy nagrywali ostatnio swoje wizytówki znaleźli się: KEiiNO z Norwegii, Conan Osíris z Portugalii, Michael Rice z Wielkiej Brytanii, Michela Pace z Malty, D-mol z Czarnogóry, Katerine Duska z Grecji, Siergiej Łazariew z Rosji oraz Tamara Todevska z Macedonii Północnej. Ta ostatnia podzieliła się na Twitterze fragmentem swojej choreografii.

Lekcje śpiewu i choreografii

Dobre wykonanie na żywo na pewno pomaga zdobyć dodatkowe punkty w głosowaniu jury. Dlatego wielu z tegorocznych reprezentantów już teraz szlifuje swoje wokale pod okiem profesjonalnych trenerów. Próbkę swojego falsetu zaprezentował niedawno Chingiz z Azerbejdżanu. Na swoim instastory opublikował krótki fragment lekcji śpiewu, podczas której wykonał Truth. Za przygotowanie Azera do majowych zmagań odpowiada znany w eurowizyjnym światku Alex Panayi (Cypr 1995, 2000), który w tym roku jest także trenerem wokalnym Siergieja Łazariewa z Rosji.

https://twitter.com/elmiramamedovaa/status/1110944147731607553

Nie próżnuje również Miki z Hiszpanii. Poza nagraniem z gościnnego występu w programie Fama a Bailar, w którym wykonał konkursowe La venda,  w sieci na oficjalnym profilu kanału RTVE pojawiło się również krótkie video z treningów wokalnych przed Eurowizją. Z tego samego materiału wiemy, że Hiszpana wspierać wokalnie będzie trzyosobowy chórek męski. Z zamieszczonego natomiast na Instagramie zdjęcia wiemy, że za występ Serhata (San Marino 2016, 2019) odpowiadać będzie Nick Marianos. Grecki reżyser w swojej karierze współpracował już w trakcie różnych produkcji telewizyjnych m.in. z Eleni Foureira (Cypr 2018), Kalomirą (Grecja 2008) i Eleftheria Eleftheriou (Grecja 2012). W ostatnich dniach mogliśmy także usłyszeć po raz pierwszy na żywo Walking out. Srbuk wykonała swoją eurowizyjną propozycję podczas kameralnego koncertu klubowego. Nadal nie są znane szczegóły jej występu w maju. Poniżej możecie jednak sprawdzić jak Ormianka radzi sobie z utworem na żywo.

Kolejne szczegóły dotyczące swojego występu w Tel Awiwie zdradza Tamta z Cypru. Niedawno rozpoczęła ona treningi pod okiem Sachy Jean-Baptiste, która w tym roku odpowiada również za występy Szwajcarii i Szwecji. Z dostępnych w social mediach zdjęć wiemy, że na scenie wystąpi z czwórką tancerzy. Wśród nich znajduje się znany z występów u boku m.in. Robina Bengsstona (Szwecja 2017) oraz Margaret (Melodifestivalen 2017) Lamin Holmén.

https://www.instagram.com/p/BvgmxgDB1dQ/

Węgierski nadawca MTVA do 31 marca zbiera zdjęcia fanów Eurowizji, na których znajdują się ich ojcowie. Zostaną one wykorzystane podczas występu Joci’ego w Tel Awiwie. Piosenka Az én apám opowiada o osobistej i głębokiej więzi między Jocim a jego ojcem. Wykorzystane fotografie mają pomóc zwizualizować przesłanie utworu.

Co raz większa liczba uczestników potwierdza swój udział w tegorocznych imprezach promocyjnych przed Eurowizją. Z tego schematu postanowiła jednak wyłamać się Michela Pace z Malty. Odwołała ona swój udział we wszystkich eventach, tłumacząc decyzję intensywnymi przygotowaniami do swojego występu w maju.

Teledyski, revampy

Na platformach streamingowych pojawiła się 3-minutowa wersja utworu słoweńskiego duetu Zala Kralj & Gašper Šantl. Nosi ona tytuł Sebi – Dare to Dream Version i jest najprawdopodobniej tą, którą usłyszymy na scenie w Tel Awiwie. Oprócz zoptymalizowania czasu trwania do regulaminowych 3 minut, utwór przeszedł również mały remastering, podczas którego dodano nowe warstwy instrumentalne, zachowując przy tym jednak jego marzycielski charakter. Na promocyjnym singlu znalazła się również wersja karaoke. Do streamingu trafiły także długo oczekiwane utwory reprezentantów Azerbejdżanu, Niemiec i Serbii. Nadal jednak czekamy na premiery pięciu piosenek, m.in. z Malty i Irlandii, które póki co dostępne są jedynie  w serwisie YouTube.

4 kwietnia swoją premierę będzie miał teledysk do utworu Spirits in the Sky zespołu KEiiNO z Norwegii. W obrazie będą przenikać się trzy równoległe wszechświaty. W jednym z nich członkowie zespołu wcielają się w swoje duchowe zwierzęta (ang. spirits animals). Pojawi się także nawiązanie do animacji Disney’a Kraina Lodu oraz zorzy polarnej. Rąbka tajemnicy uchyla materiał video zza kulis planu zdjęciowego do teledysku.

Ciekawostką dla wszystkich fanów muzyki na pewno będzie udział islandzkiej grupy Hatari w tegorocznej edycji duńskiego Roskilde Festival. Jest to starszy brat gdyńskiego Open’er Festival czyli festiwal muzyczny na otwartej przestrzeni, podczas którego w trakcie kilku dni na kilku scenach występują znani, lub mniej, artyści z takich gatunków muzycznych jak rock, pop, muzyka elektroniczna czy hip hop.

źródło: facebook.com, twitter.com, instagram.com, eurovoix.com, wiwibloggs.com
foto: facebook.com/jeanbaptistegroup