Eurowizja 2019 zbliża się wielkimi krokami. Już za niecały miesiąc pierwsze delegacje rozpoczną próby na eurowizyjnej scenie w Tel Awiwie. Niektórzy pozostały czas poświęcają na promocję, inni w zaciszu sal treningowych ćwiczą choreografię. Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania wydarzeń minionego tygodnia.

Kolejni wykonawcy przyjeżdżają do Izraela, aby nagrać swoją pocztówkę. W minionych dniach filmiki ze swoim udziałem nagrywali reprezentanci Australii, Estonii, Izraela, Litwy, Malty, Mołdawii i Włoch. Gospodarze swoją wizytówkę kręcili w Jerozolimie, natomiast Jurijus skakał ze spadochronem. Polskie reprezentantki, czyli zespół Tulia, do Izraela na nagrania udaje się w terminie 15-18 kwietnia. Dzięki instastory Kateriny Duski z Grecji, wiemy jak dokładnie będą wyglądać pocztówki. Najprawdopodobniej będą wykorzystywać znane motywy muzyczne, a nie tak jak wcześniej motywy muzyczne skomponowane specjalnie na potrzeby realizacyjne show. W obrazku zobaczymy uczestnika w towarzystwie profesjonalnych tancerzy. Wykonają oni krótką choreografię w unikalnej lokalizacji. Następnie pojawi się ujęcie w tzw. slow-motion (zwolnionym tempie) na reprezentanta, podobnie jak miało to miejsce w 2016 roku. Jak wygląda to w praktyce? Przekonajcie się na poniższym materiale wideo.

Nevena z Serbii zapowiedziała powstanie anglojęzycznej wersji Kruny. Nie podała jednak przybliżonej daty jej wydania. Na dniach natomiast możemy spodziewać się premiery teledysku do jej utworu. W sieci pojawiły się relacje z planu zdjęciowego. Eliot z Belgii przygotował natomiast akustyczną wersję Wake up, którą premierowo wykonał na antenie belgijskiego radia Pure. W najbliższym czasie możemy również spodziewać się premier teledysków do utworów z Chorwacji i Gruzji. Ze zdjęć opublikowanych w social mediach wykonawców wynika, że wideoklipy są w końcowej fazie produkcji. Na łamach swojego vloga Carlotta (połowa duetu S!sters) wspomniała, że realizowany jest teledysk do eurowizyjnego Sister. Nie znamy jednak szczegółów produkcji ani daty premiery. Na YouTube pojawił się już teledysk do Spirit In The Sky zespołu KEiiNO z Norwegii, o którym wspominaliśmy w poprzednim raporcie.

W minionym tygodniu odbyło się również kilka premier w serwisach streamingowych. Do eurowizyjnej playlisty dołączyły wszystkie brakujące do tej pory utwory: Chameleon z Malty, 22 z Irlandii oraz odświeżone wersje Heaven z Czarnogóry, Running With the Lions z Litwy oraz Sul Tsin Iare z Gruzji. Choć ten ostatni pojawił się pod nowym angielskim tytułem Keep On Going i wciąż jest niedostępny w Polsce. Wszystkie opublikowane do tej pory piosenki zebraliśmy dla Was w jednym miejscu. Zachęcamy do obserwowania naszej playlisty w Spotify.

W ciągu ostatnich dni nie zabrakło również występów promocyjnych w różnego typu programach telewizyjnych oraz radiowych. Swoje tournée po holenderskich radiostacjach kontynuuje Duncan Laurence. Wykonał Arcade w wersji akustycznej w rozgłośniach Veronica oraz Radio 10. W krótkim wywiadzie poprzedzającym jeden z występów odniósł się m.in. do presji związanej z rolą faworyta konkursu. „Póki co radzą sobie z nią (presją – red.). Odbieram to jako ogromny komplement. Na razie to tylko typowania bukmacherów, Europa wciąż nie dokonała wyboru” – odpowiedział.

W ostatnim tygodniu byliśmy również świadkami powrotu Jonidy Maliqi do albańskiego Voice Kids, w którym wcześniej pełniła rolę trenera. W odcinku na żywo wykonała akustyczną wersję swojej eurowizyjnej propozycji Ktheju tokës.

Gościem jednego z największych festiwali muzycznych w Portugalii, MIL 2019 – Lisbon International Music Network, był Conan Osíris. Portugalczyk przyzwyczaił nas już do swoich nietuzinkowych kreacji scenicznych. Nie inaczej było podczas wspomnianego festiwalu, gdzie porwał do wspólnego śpiewania i tańca zgromadzone przed sceną tłumy. Kilka dni po festiwalowym szaleństwie Conan wystąpił również podczas koncertu charytatywnego dla ofiar cyklonu Idai w Mozambiku.

W Chorwacji natomiast pojawił się Michael Rice z Wielkiej Brytanii. Wystąpił gościnnie w show Zvijezde Pjevaju (w Polsce znanym pod nazwą Tylko nas dwoje). Oprócz wykonania na scenie programu Bigger Than Us, spotkał się z tegorocznym reprezentantem Chorwacji – Roko. Przy okazji spotkania piosenkarze wykonali krótki mushup swoich eurowizyjnych propozycji.

W poniedziałek Srbuk spotkała się z Babkenem Ter-Grigoryanem – ministrem ds. diaspory ormiańskiej – w związku z przygotowaniami do swojej promocyjnej trasy po Europie. Polityk przyznał, że zdążył zapoznać się z Walking out zaraz po premierze i od pierwszego przesłuchania polubił utwór. Wyraził przekonanie o dużym zainteresowaniem konkursem wśród diaspory i jest pewien, że to Armenia zgarnie w tym roku grand prix Eurowizji. W trakcie spotkania Srbuk otrzymała od ministra prezent w postaci kolekcji dzieł Ormiańskich artystów, którzy rozsławili ojczyznę na całym świecie, mając nadzieję, że wkrótce piosenkarka dołączy do tej zaszczytnej listy.

W minionym tygodniu niewiele udało dowiedzieć się o szczegółach występów uczestników konkursu. Z pojedynczych wywiadów wiemy, że Katerina Duska na eurowizyjnej scenie pojawi się w towarzystwie trzech chórzystek (Erasmia Markides, Eugenia Liakou i Eleni Pozantzidou) oraz dwóch tancerek (Dimitra Vlachou i Fania Grigoriou). Erasmia i Eugenia występowały już u boku Demy podczas Eurowizji 2017 w Kijowie. Natomiast reprezentantkę Irlandii wspierać wokalnie będą Ciara O’Connor i Fiona Harte. Z wywiadu szefa litewskiej delegacji udzielonego stacji LRT wiemy również, że występ Jurija w Tel Awiwie będzie zbliżony do tego, który mogliśmy zobaczyć podczas krajowych preselekcji. Również w Estonii szef delegacji w wywiadzie dla lokalnego dziennika Õhtuleht potwierdził kilka informacji dotyczących eurowizyjnego występu. Viktor Crone na scenie będzie sam, zaś zza sceny wokalnie wspierać będzie go chórek w postaci samego Stiga Rästy (Estonia 2015) oraz Kaido Põldma, Dagmar Oja i Kaire Vilgats. Przygotowania do swojego występu rozpoczął również zespół Tulia. Na oficjalnym instastory reprezentantki Polski wstawiły zdjęcie z próby zespołu. Wynika z niego, że dziewczyny będą w trakcie występu zrzucać część garderoby.

źródło: instagram.com, facebook.com, wiwibloggs.com, eurovoix.com, esckaz.com
foto: Rita Isaúl