W minionym tygodniu wszystkie oczy skierowane były przede wszystkim na Amsterdam, gdzie odbyła się kolejna edycja Eurovision in Concert.  Tym samym inne przygotowania zeszły nieco na drugi plan. Nie przeszkodziło nam to jednak w przeszukaniu zawartości Internetu i wyłapaniu kolejnych nowinek.

Do Izraela w ostatnich dniach przyjechał John Lundvik ze Szwecji. Nagrywał swoją pocztówkę na jednym z bulwarów w Tel Awiwie. Z materiałów dostępnych na Instagramie artysty wynika, że w trakcie swojego filmiku będzie m.in. jeździć na rolkach. Swoje wizytówki nagrywają w tym tygodniu również Chingiz z Azerbejdżanu, Jonida z Albanii oraz Nevena z Serbii.

https://www.facebook.com/SerbiaESC/videos/394810031342726/

Byliśmy również świadkami premier teledysków do konkursowych propozycji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do sieci trafiły wideoklipy utworów z Gruzji, Chorwacji i Niemiec. Choć w przypadku utworu Sister mamy do czynienia z lyric video. Właściwy teledysk wciąż jest w przygotowaniu. W klipie do Keep On Going możemy zobaczyć członków zespołu ludowego Shavnabada. Ta sama piątka będzie towarzyszyć Oto na scenie w Tel Awiwie. W swoim wideoklipie do The Dream Roko nawiązuje m.in. do wojen i cierpienia na świecie. Obraz jest dopełnieniem przesłania zawartego w tekście. Również Srbuk z Armenii pokusiła się dodatkowo o wydanie lyric video do Walking Out. Natomiast na swoim instastory Bilal Hassani z Francji zaprezentował choreografię do wszystkich tegorocznych piosenek z Eurowizji. Znalazł się tam także fragment zrevampowanej wersji Roi. Odświeżeniu uległ na pewno refren, któremu dodano większej głębi w warstwie muzycznej. Nowe brzmienie możecie usłyszeć na materiale poniżej (ok. 8. minuty).

Po kilku tygodniach zapowiedzi Tamara Todevska z Macedonii Północnej ujawniła w końcu, kto stoi za przygotowaniem jej majowego występu. Są to dwie Szwedki: Mari Forsman Ryberger i Tine Matulessy. Ryberger odpowiadała do tej pory za eurowizyjne występy Sanny Nielsen (Szwecja 2014), Fransa (Szwecja 2016) i Robina Bengstssona (Szwecja 2017). Matulessy natomiast przygotowywała występ TEO (Białoruś 2014) oraz wspierała wokalnie i tanecznie na scenie w Moskwie Malenę Ernman (Szwecja 2009).

W weekend Ester Peony z Rumunii rozpoczęła swoją kampanię promocyjną przed Eurowizją, skierowaną głównie do rumuńskiej diaspory w całej Europie. W piątek wystąpiła w programie Destinaţia Tel Aviv, w którym swoje wsparcie wyrazili specjalnie zaproszeni goście, m.in. Marcel Pavel (Rumunia 2002), Sanda Ladoşi (Rumunia 2004) oraz Ionuţ Galani. W trakcie programu wykonała konkursowe On a Sunday oraz zapoznała się z materiałami, które zostały przygotowane wśród jej rodaków zamieszkujących we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Izraelu i Francji. Ester zdradziła również szczegóły swojego występu. Wiemy, że w Tel Awiwie towarzyszyć jej będą: gitarzysta Alexandru Serbu, pianistka Antonia, tancerz Vlad Mircea oraz choreograf Valentin Chis. Na scenie natomiast pojawi się, znany już z finału preselekcji, fotel.

W sieci pojawił się również zapis z krótkiego recitalu Johna Lundvika, który gościł w studiu radia Mix Megapol. Podczas 20-minutowego występu zaśpiewał w wersji akustycznej m.in. Too Late For Love oraz My Turn (Melodifestivalen 2018). Piosenkarzowi towarzyszył znany z preselekcji 4-osobowy żeński chórek. Podczas pobytu w Izraelu piosenkarz zdradził również, że dojdzie do zmian w jego majowym występie. Twórcy chcą odejść od mrocznej scenerii i rozjaśnić nieco występ oraz uczynić go bardziej „magicznym”. W ostatnim czasie mieliśmy również okazję usłyszeć nieco zmienioną wersję Telemóveis. Conan Osíris (Portugalia 2019) podczas występu w jednym z lizbońskich klubów zaśpiewał fragment utworu w języku hebrajskim, natomiast w warstwie muzycznej pojawiły się nowe orientalne instrumenty. Dodatkowo piosenkarz w miniony wtorek został nagrodzony w kategorii „najlepszy nowy artysta” podczas historycznej, bo pierwszej, edycji portugalskich nagród muzycznych PLAY.

https://www.instagram.com/p/BwDQJvIn-7B/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Natomiast w serwisie YouTube opublikowane zostały kolejne akustyczne wersje eurowizyjnych propozycji. Mowa o azerskim Truth w wykonaniu Chingiza, które w tej aranżacji brzmi zupełnie inaczej. Drugie nagranie należy do Neveny, która do wspólnego wykonania Kruny zaprosiła Mladena Lukicia z zespołu Balkanika (Serbia 2018). Tym sposobem poznaliśmy skład serbskiego chórku, który pojawi się na scenie w Izraelu. Oprócz wspomnianego Lukicia towarzyszyć wokalistce będą: Ivana Vladović (Czarnogóra 2015, 2018 – chórek), Olga Popović (Serbia 2012 – chórek), Dušan Alagić (Serbia 2012 – chórek, kompozytor In Too Deep z 2017 roku).

Podczas ostatniego koncertu Mariji Šerifović (Serbia 2007) w Zagrzebiu, jako gość specjalny pojawił się Roko (Chorwacja 2019). Na scenie wykonał swoją eurowizyjną propozycję. W przeciwieństwie do preselekcji, piosenkarz wykonał tym razem utwór w całości w języku chorwackim. Czy to właśnie Heroj usłyszymy w Tel Awiwie? Nie mamy 100-procentowej pewności, ale wiele na to wskazuje. Wiemy natomiast, że na scenie u boku Roko pojawi się dwójka tancerzy. Pierwszy z nich to Endi Schrotter, który rozgłos zdobył dzięki zajęciu 4. miejsca w programie Supertalent. Pojawił się także w teledysku do remix’u utworu Jackquesa Houdka My Friend (Chorwacja 2017). Drugą osobą jest pochodzący z Brazylii Diego Siqueria, który od 9 lat mieszka w Chorwacji i zawodowo zajmuje się tańcem.

Opublikowany przez Eurosong HRT Środa, 10 kwietnia 2019

Poprzednio to Sasha Jean Baptiste podróżowała na Cypr, żeby wspólnie ćwiczyć choreografię z Tamtą. Tym razem to piosenkarka przyjechała do Sztokholmu. W ciągu ostatnich dni ciężko trenowała wraz ze swoimi tancerzami pod okiem reżyserki oraz  trenera wokalnego Alex’a P.

Opublikowany przez CYBC: Eurovision Cyprus Wtorek, 9 kwietnia 2019

Stacja RTVE opublikowała wywiad z Fokasem Evagelinosem i Mamenem Marquezem, którzy odpowiadają za przygotowania Mikiego z Hiszpanii. Nie chcieli zdradzać za dużo szczegółów majowego występu, ale możemy być pewni, że scena zostanie wypełnioną charyzmą i energią, jakie biją od piosenkarza. „Nie mogę powiedzieć za dużo, ale mogę zdradzić, że zarówno widzowie na miejscu, jak i ci zgromadzeni przed telewizorami będą mogli utożsamić się z przesłaniem występu” – tajemniczo odpowiada Evagelinos. Aby wypełnić przestrzeń na scenie, musi się na niej sporo dziać. Żeby wokalista nie poległ wokalnie, Marquez przygotował specjalne ćwiczenia dla Mikiego. Polegają one m.in. na śpiewaniu i jednoczesnym skakaniu przez linę oraz podrzucaniu piłką.

Projektant tegorocznej konkursowej sceny – Florian Wieder – w wywiadzie dla portalu eurovision.de poinformował, że najprawdopodobniej podczas niemieckiego występu zabraknie wykorzystanej w krajowym finale obrotowej platformy. Jak sam przyznaje ten pomysł „był trochę mylący dla wszystkich, zarówno widzów jak i samych piosenkarek”. Następnie dodaje, że „w Tel Awiwie bardziej skupimy się na przesłaniu piosenki”.

12 kwietnia br. w Rydze odbędzie się kolejna edycja lokalnego Eurovision PreParty. W tym roku swój udział w koncercie potwierdziło jedynie dwóch uczestników Eurowizji 2019 – zespół KEiiNO z Norwegii oraz przedstawiciele gospodarzy – grupa Carousel. Nie zabraknie również innych gości związanych z konkursem. Na scenie pojawi się m.in. Monika Marija – zdobywczyni 2. miejsca  w tegorocznych preselekcjach litewskich.

źródło: instagram.com, facebook.com, wiwibloggs.com, eurovoix.com, dziennik-eurowizyjny.pl, esckaz.com
foto: facebook.com/serbiaESC