Niespełna dwa tygodnie temu zakończyliśmy sezon preselekcyjny 2019 roku. Jednak dla wielu uczestników tegorocznego konkursu to dopiero początek ciężkiej pracy. Rozpoczął się bowiem szał eurowizyjnych przygotowań. Poniżej krótkie podsumowanie minionych dni.

Po ostatnim spotkaniu szefów delegacji w Tel Awiwie, podczas którego m.in. dostarczono organizatorom koncepcje występów, można na dobre rozpocząć szlify konkursowego występu. Już w zeszłym tygodniu działo się całkiem sporo.

W grupie siła

Na swoich profilach społecznościowych Siergiej Łazariew przedstawił cały zespół odpowiedzialny za jego występ w Izraelu. Oprócz znanych twarzy Phillippa Kirkorova (producent), Dimitrisa Kontopoulosa (kompozytor) i Fokasa Evagelinosa (choreograf), na zdjęciu można dopatrzeć się kilku nowych postaci w ekipie Rosjanina. Wspierać Siergieja wokalnie na scenie będzie szwedzki chórek, w skład którego wchodzą: Jennie JahnsAdam Svensson (występowali u boku Łazarjewa w 2016 roku) oraz Erik Segerstedt (Melodifestivalen 2013, Szwecja 2017) i Simon Lingmerth. Z próbką możliwości wokalnych rosyjsko-szwedzkiej ekipy można zapoznać się w załączonym poniżej materiale wideo.

View this post on Instagram

#Scream #Eurovision #Russia Немного приоткрою вам тайны репетиций к конкурсу Евровидение… мы много репетируем. Готовим номер , поем- специально на несколько дней приехали греческий режиссер Фокас, а также прекрасные вокалисты из Швеции, которые будут бэк-вокалистами в песне Scream. Знакомьтесь @jenkablues @adamsvensson83 @eriksegerstedt @simonlingmerth ! Дженни и Адам вам знакомы, тк были со мной и в 2016 году! И все вокальные репетиции вновь под руководством прекрасного Алекса @alxpanayi и конечно же дорогого нашего @fkirkorov !#eurovision2019 #sergeylazarev #Scream #Russia #rehersal @fkirkorov @iliaskokotos @dimitriskontopoulos @fokasevagelinos

A post shared by Sergey Lazarev (@lazarevsergey) on

Eurowizyjną ekipę przedstawił również Miki. Podobnie jak w przypadku Rosji za choreografię odpowiedzialny będzie Fokas Evagelinos. Na scenie Hiszpanowi towarzyszyć będą Mikel Hennet (Hiszpania 2007), Ernesto Santos, Fran Coem, Maria AcostaMary Martinez. Możemy zatem spodziewać się dynamicznego występu, który będzie odzwierciedlać klimat teledysku.

https://www.instagram.com/p/BvM0iWDnTK_/?utm_source=ig_web_copy_link

Swoje przygotowania rozpoczął także Luca Hänni ze Szwajcarii. Za reżyserię występu odpowiadać będzie znana wszystkim fanom konkursu Sacha Jean-Baptiste. Szwedka w tym roku przygotuje również występ Tamty, zaś w poprzedniej edycji konkursu odpowiedzialna była za prezentację sceniczną m.in. Australii i Bułgarii. Pierwsze treningi u boku Baptiste, Luca ma już za sobą. O czym można przekonać się śledząc jego profil na Instagramie.

Podczas konferencji prasowej reprezentantka Mołdawii – Anna Odobescu poinformowała, że na scenie pojawi się wraz z trzema chórzystami: Mihaela Andrei, Andrei Stefanet oraz Andreea Portarescu. Potwierdziła również, że przy realizacji konkursowego występu będzie współpracować z członkami Sunstroke Project (Mołdawia 2017). Skład swojego teamu przedstawiła również Tamara Todevska z Macedonii Północnej. Na scenie wraz z wokalistką pojawią się Antonija Gigovska, Aleksandra Janeva i Vasil Garvanliev. Za koncepcję występu odpowiada szwedzki zespół profesjonalistów. Przygotowania do konkursu rozpoczyna również reprezentant Chorwacji – Roko. Choreografię przygotowuje Leo Mujić – twórca baletu Gospoda Glembajevi w Chorwackim Teatrze Narodowym. Obecnie przygotowuje premierę opery Jesus Christ Superstar, w której w rolę Heroda wciela się Jacques Houdek (Chorwacja 2017) czyli eurowizyjny mentor Roko. Sam wykonawca nie chce zdradzać szczegółów występu, ani którą wersję językową wykona na scenie w Tel Awiwie. Skład swojej ekipy ujawnił również Kobi Marimi z Izraela. Na scenie towarzyszyć mu będą: Maayan Bukris, która występowała u boku Netty w Lizbonie, a także Ofree Israeli, Yossi Mark, Liron Nathan Levo oraz Lera Axelrod.

Pocztówkowy zawrót głowy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami organizatorów w tegoroczne pocztówki, które będą poprzedzać poszczególne występy, zaangażowani zostali wszyscy reprezentanci. W ostatnim czasie regularnie przylatują oni do Izraela, żeby nagrać swoje ujęcia. Z informacji dostępnych w mediach społecznościowych wynika, że swoje partie nagrali już: Luca Hänni, Joci Pápai, Eliot, Duncan Laurence, Darude z Sebastianem Rejmanem, Ester Peony, Oto Nemsadze, Bilal Hassani oraz Srbuk. Filmiki przedstawiać będą piękno Izraela. W każdym z nich wykorzystany zostanie motyw tańca. Poniżej możecie zobaczyć vlog autorstwa Bilala z Francji nagranego podczas pobytu w Tel Awiwie.

Gościnne występy

Nieodzownym elementem eurowizyjnych przygotowań są występy w popularnych programach telewizyjnych, radiowych oraz uczestnictwo w imprezach promocyjnych. W minionych dniach mieliśmy okazję po raz kolejny usłyszeć na żywo Arcade w wykonaniu Duncana Laurence’a. Wystąpił w holenderskim Radiu 538, gdzie swoim wokalem do łez doprowadził jednego z gospodarzy programu.

Niecałe dwa tygodnie temu Sarah McTernan wystąpiła gościnnie w irlandzkiej wersji Tańca z gwiazdami, gdzie wykonała swoje eurowizyjne 22. Była to pierwsza okazja, aby usłyszeć utwór na żywo. Czy na scenie wokal Sarah urzeka równie mocno jak w wersji studyjnej? Przekonajcie się sami, oglądając występ poniżej.

W noc poprzedzającą finał Melodifestivalen 2019, w klubie Estelle w Sztokholmie odbyła się mała impreza promocyjna. Oprócz wykonawców znanych z poprzednich edycji szwedzkich preselekcji, wśród gości nie zabrakło również tegorocznych reprezentantów. Swoje eurowizyjne propozycje wykonali Bilal Hassani z Francji, KEiiNO z Norwegii oraz Leonora z Danii.

9 marca br. po raz 25. odbyła się gala wręczenia Fryderyków – polskich nagród branży fonograficznej. W kategorii „fonograficzny debiut roku” statuetkę zdobył zespół Tulia. Na scenie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dziewczyny po raz pierwszy wykonały na żywo eurowizyjne Pali się.

Teledyski, revampy

W żadnym sezonie eurowizyjnym nie może obejść się bez popularnych wśród artystów revampów (nowych aranżacji) konkursowych piosenek. W ostatnich dniach wraz z teledyskami nowe wersje swoich utworów opublikowali: Joci Pápai z Węgier, Ester Peony z Rumunii oraz Nevena Božović z Serbii. Odświeżoną aranżację Roi zapowiedział podczas imprezy w Sztokholmie również Bilal Hassani z Francji.

źródło: facebook.com, eurovoix.com, escextra.com, wiwibloggs.com, esckaz.com, esc-kompakt.de, kultura.onet.pl
foto: facebook.com/LucaHaenniOfficial