Eurowizja w Rotterdamie zbliża się wielkimi krokami, a już za dwa tygodnie poznamy wszystkie tegoroczne piosenki. Zanim to nastąpi możemy jeszcze cieszyć się pełnią sezonu, gdzie kraje z całej Europy sumiennie przygotowują się do udziału w konkursie. Oglądaliście selekcje, lecz nie mogliście, z różnych powodów, śledzić ich do końca? Nic straconego! Z eurowizja.org zawsze będziecie na bieżąco! To dla Was tworzymy jeden artykuł, w którym znajdziecie podsumowanie tego, co działo się nie tylko w weekend, ale też w ciągu całego tygodnia!

Eurowizja 2020: co działo się w tym tygodniu?

Eurowizja 2020: Szczegółowe wyniki finału na Słowenii

Słoweńska telewizja RTV SLO opublikowała szczegółowe wyniki preselekcji EMA 2020. W głosowaniu jury (w składzie Darja Švajger, Nusa Derenda oraz Maja Keuc) wygrała Ana Soklić, która ostatecznie wygrała pojedynek w Super Finale z Liną Kudozović. Trzecia była formacja Parvani Violet. W tym momencie nie wiadomo w jakim języku Ana wykona swoją piosenkę w Rotterdamie.

Eurowizja 2020: Problemy Ukraińskiego nadawcy

W ubiegłym tygodniu preselekcje Ukraińskie wygrała folkowa formacja Go_A, podpisali kontrakt z ukraińskim nadawcą UA:Pershyj i oficjalnie stali się reprezentacją Ukrainy na Eurowizji w Rotterdamie. Jednak w piątek doszły szokujące informacje z Kijowa, gdzie nadawca może mieć poważne problemy finansowe i tym samym uniemożliwić występ na Eurowizji.

Ukraina nie wystąpi na Eurowizji 2020? Problemy krajowego nadawcy

Eurowizja 2020: Poznaliśmy reprezentanta Wielkiej Brytanii

Telewizja BBC wraz z wytwórnią muzyczną BMG wspólnie wybrali Jamesa Newmana i to on zaśpiewa dla Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2020. Wokalista wykona utwór My last breath, który przygotował wraz z Edem Drewett, Iainem Jamesem i Adamem Argyle. James jest bratem popularnego wokalisty – Johna Newmana.

James Newman z Wielkiej Brytanii na Eurowizję 2020

Eurowizja 2020: Poznaliśmy reprezentanta Niemiec

Poznaliśmy ostatnie nazwisko BIG 5. Reprezentantem Niemiec został Benjamin Dolic. Urodził się na Słowenii, w wieku 18 lat przeprowadził się do Szwajcarii. Uczestniczył także w finale preselekcji EMA 2016 oraz w niemieckim The Voice. W Rotterdamie wykona utwór Violent Thing.

Niemcy odkrywają karty! Do Rotterdamu pojedzie Benjamin Dolic

 

Eurowizja 2020: Poznaliśmy konkursowe propozycje Eden Alene z Izraela

Znamy cztery finałowe piosenki, które zostały wybrane specjalnie na Konkurs Eurowizji. Już 3 marca Eden Alene wykona: Roots, Feker libi, Savior in the Sound oraz Rakata. Są to cztery utwory, których teksty zostały napisane w języku angielskim, hebrajskim, arabskim i amharskim.

Izraelskie preselekcje: ogłoszono finałowe piosenki dla Eden Alene

Eurowizja 2020: Poznaliśmy reprezentantkę Azerbejdzanu

Plotki się potwierdziły. To Samira Efendi będzie reprezentować Azerbejdżan podczas Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Wokalistka brana była pod uwagę już rok temu, kiedy jednak przegrała z Chingizem. Jej utwór eurowizyjny został napisany przez holendrów.

Samira Efendi z Azerbejdżanu na Eurowizji 2020!

https://www.instagram.com/p/B9GufB-oMMp/?utm_source=ig_web_copy_link

Eurowizja 2020: Poznaliśmy reprezentantów Białorusi

Eurofest 2020 wygrała formacja VAL, w którego skład wchodzą wokalistka Waleria Gribusowa i Władisław Paszkewicz. Na Eurowizji w Rotterdamwie wykonają utwór Da Vinda. Zarówno w głosowaniu widzów jak i jury zajęli drugie miejsce. Zaraz za nimi uplasował się faworyt jury – Jan Jarosz.

Grupa VAL z Białorusi na Eurowizję 2020!

Eurowizja 2020: Poznaliśmy pierwszych finalistów w Serbii

Zakończył się pierwszy z dwóch Serbskich półfinałów, a do niedzielnego koncertu finałowego zakwalifikowali się : Igor Simić, Marko Marković, Thea Devy, Neda Ukraden, EJO oraz Andrija Jo.

Eurowizja 2020: Do trzech razy sztuka! Eesti Laul wygrywa Uku Suviste.

Eesti Laul 2020 wygrał Uku Suviste, była to jego trzecia próba, która okazała się szczęśliwa. W drugiej rundzie eliminacji ostatecznie zmierzyło się trzech wykonawców: Jaagup Tuisk, Uku Suviste oraz Anett x Fredi. Ostatecznym zwycięzcą okazał się Uku Suviste z piosenką What Love Is.

Estonia: znamy zwycięzcę Eesti Laul 2020. Czy Uku Suviste podbije Rotterdam?

Eurowizja 2020: Pełna stawka finałowa Melodifestivalen znana!

Zakończył się ostatni etap eliminacji Melodifestivalen 2020. W dogrywce brało udział ośmiu wykonawców, z czego czwórka awansowała do finału. W pierwszym duelu wygrał Anis don Demina, z drugiego Paul Rey, z trzeciego Felix Sandman oraz z czwartego Mendez & Alvaro Estrella. Podczas transmisji koncertu mogliśmy powspominać 60 lat trwania festiwalu. Poznaliśmy także kolejność startową finału.

Melodifestivalen 2020: znamy wszystkich finalistów

Eurowizja 2020: Podopieczna Filipa Kirkorowa wygrywa w Mołdawii

Poznaliśmy reprezentantkę Mołdawii, a została nią Natalia Gordienko, która miała już okazję reprezentować kraj podczas Eurowizji w 2006 roku w Atenach. Jednak tym razem wystąpi solo. Propozycja Prison została stworzona przez znanych producentów w świecie Eurowizji Filippa Kirkorowa i Dimitrisa Kontopoulosa.

Natalia Gordienko jedzie ponownie z Mołdawii na Eurowizję!

Eurowizja 2020: Damir Kedžo wygrywa Dorę 2020

Nowym reprezentantem Chorwacji okazał się Damir Kedžo. Jest on jednym z najpopularniejszych piosenkarzy w kraju. Wystąpi on z utworem Divlji vjetre 12 maja, podczas drugiej połowy pierwszego półfinału 65. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Damir Kedžo będzie bronić chorwackich barw w Rotterdamie

Eurowizja 2020: Söngvakeppnin 2020 dla Daðiego Freyra

Zakończyły się zmagania preselekcyjne na Islandii. Decyzją widzów do Rotterdamu pojedzie Daði Freyr & Gagnamagnið. Wykona on piosenkę Think about things. Z gościnnym występem na scenie pojawił się zespół Hatari, ubiegłoroczny reprezentant Islandii, a także zespół KEiiNO

Daði Freyr z islandzką flagą w Rotterdamie!

Eurowizja 2020: Poznaliśmy wszystkich finalistów w Serbii

Zakończył się drugi, a zarazem ostatni półfinał Beoviziji. Do niedzielnego koncertu finałowego zakwalifikowali się : LIFT, Bane Mojićević, Naiva, Hurricane, Ana Milenković oraz Milan Bujaković & Olivera Popović.

Eurowizja 2020: Znamy wszystkich finalistów w Portugalii

Zakończył się drugi półfinał Festival da Canção. W przyszłym tygodniu finał. Stawkę finałową uzupełnią Jimmy P, Tomás Luzia, Elisa Rodrigues oraz Kady.

https://www.instagram.com/p/B9K5NI8pVP0/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Eurowizja 2020: Alcohol You wybrzmi w Rotterdamie

Zakończył się finał rumuńskich preselekcji Selectia Nationala. Spośród pięciu piosenek napisanych specjalnie dla tegorocznej reprezentantki Rumunii, Roxen jury i widzowie swoimi głosami w proporcji 50:50 wybrali Alcohol you i to właśnie ten utwór wybrzmi na eurowizyjnej scenie w barwach Rumunii

Rumunia: Roxen z Alcohol you w Rotterdamie!

Eurowizja 2020: Trio Hurricane wygrywa Beoviziję 2020

W Serbii bez zaskoczeń. Popularne trio Hurricane bezkonkurencyjnie wygrało tegoroczną edycję Beoviziji, zdobywając po 12 punktów od jury oraz widzów. W Rotterdamie wykonają utwór Hasta La Vista.

Hurricane z Serbii na Eurowizję 2020!

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Foto: icelandmonitor.mbl.is/