Pomimo sięgnięcia do swojej typowej muzyki oraz poparcia samego Salvadora Sobrala gruzińska grupa Iriao nie poradziła sobie na Konkursie Piosenki Eurowizji. Dlaczego tak się stało? 

Wybór Iriao na 11. reprezentantów Gruzji od samego początku budził sporo kontrowersji. Z jednej strony rozczarowani byli fani Eurowizji w tym kraju, którzy wróżyli zespołowi powtórkę wyniki grupy The Shin z 2014 roku (co się miało sprawdzić, oba zespoły zajęły ostatnie miejsca w półfinałach). Oburzeni byli także inni gruzińscy artyści, którzy szykowali się na udział w selekcjach narodowych. Wśród najgłośniej protestujących znalazła się m.in. prowadząca ostatniej edycji Eurowizji Junior – Helen Kalanadze.

Grupa Iriao wykorzystuje w swojej twórczości śpiew Krimanchuli oraz standardy jazzowe. Na eurowizyjnej scenie zaśpiewało trzech wokalistów: Georgi Abashidze, Mikheil Javakhishvili oraz Bidzina Murgulia wraz z towarzystwem gitarzysty oraz klawiszowca.

Na stronie Kvirispalitra pisze się, że pomimo tego, że Iriao zaprezentowali dobrą piosenkę, jako przyczyna klęski zadziałać mogło niedopasowanie utworu to stylistyki eurowizyjnej. Pada też hipoteza, że wynik może wiązać się z polityką oraz małym znaczeniem Gruzji na arenie międzynarodowej.

Uważa się, że reprezentant Gruzji powinien zostać wybrany z pośród uczestników jednego z popularnych w tym kraju talent show. W taki sposób ostatnio selekcjonuje się reprezentantów na Eurowizję Junior. W tym roku na tym Konkursie po raz drugi z rzędu zaśpiewa uczestniczka X-Factora, tym razem będzie to Tamar Edilashvili. Uważa się także, że piosenka gruzińska powinna zostać wybrana poprzez selekcje, co sprawi, że nadawca nie będzie już tak mocno krytykowany przez opinię publiczną w przypadku złego wyniku reprezentanta. Zaś jeśli mowa o jurorach mających wpływ na wybór eurowizyjnej piosenki – powinni oni mieć jak najbardziej zróżnicowany gust muzyczny i nie powinni tam znajdować się prezenterzy telewizyjni ani reżyserzy sceniczni.

Zwraca się tam też uwagę na bardzo dużą ilość nieprzychylnych komentarzy jakie w całym kraju pojawia się na temat grupy i ich eurowizyjnej piosenki.

Członków grupy Iriao wsparła zaś wokalistka Maia Baratashvili. Jej zdaniem eurowizyjna porażka nie degraduje wcale tych pierwszej klasy muzyków. Jej zdaniem na Eurowizji rzadko kiedy wygrywa profesjonalizm, jest to raczej konkurs polityki i dziwaków.

Etniczno-jazzowa grupa Iriao wykonała w Lizbonie utwór „For You”. Wykonany został on całościowo w języku gruzińskim. Zespół zajął ostanie, 18, miejsce w półfinale, zdobywając 24 punkty – z czego 13 przyznali widzowie, a jury 11.

Foto: Andreas Putting/eurovision.tv

Źródło: kvirispalitra.ge, sputnik-georgia.com

2 KOMENTARZE