Wszyscy już zdążyli się przyzwyczaić do tego, że to Amaia i Alfred będą reprezentować Hiszpanię na Konkursie Piosenki Eurowizji i powalczą o trzecie zwycięstwo dla swojego kraju. Mimo, że Hiszpania jest zadowolona z wyboru, zupełnie inna piosenka, która narodziła się z eurowizyjnej gali OT odnosi sukcesy. Lo Malo wykonane przez Aitanę i Anę Guerrę oficjalnie największym sukcesem Operación Triunfo.

Istnieją już wersje Operación Triunfo, w których bohaterowie to nie tylko zwycięzcy. Stało się tak w roku debiutu, gdy David Bisbal, który zajął 2. miejsce w cieniu Rosy López reprezentantki na Eurowizji w 2002 roku do teraz odnosi większe sukcesy. Coś podobnego dzieje się w chwili obecnej, bo choć Tu Canción okazało się zwycięską piosenką mającą prawo do reprezentowania Hiszpanii w Lizbonie, to Lo Malo, które również walczyło o tą możliwość stało się hitem.

Lo Malo to feministyczna piosenka, dająca siłę kobietom i krytykująca tych, którzy traktują kobiety przedmiotowo. Piosenka skomponowana przez Brisę Fenoy zajęła trzecie miejsce podczas krajowych preselekcji, ale mimo to jest jedną z najczęściej słuchanych piosenek na platformach cyfrowych. Lo Malo trafiło na 10. miejsce listy Global Viral 50 na Spotify jako jedyna piosenka z Operación Triunfo oraz zadebiutowała na 1. miejscu Viral 50 w Hiszpanii.

Poniżej niektóre wyniki osiągnięte przez dziewczyny. Jak na ich tle wypada Tu Canción?

  Lo Malo Tu Canción
Hiszpania Top 50 (Spotify) najlepszy wynik – 1. miejsce najlepszy wynik – 5. miejsce
obecnie 5. miejsce (od 8 tygodni w Top5!) obecnie zanotowało spadek z 20. miejsca na dalekie 45. miejsce
Oficjalna lista sprzedaży Hiszpania Top 20 3. miejsce 15. miejsce
iTunes Hiszpania 2. miejsce (16-22 luty) 10 miejsce (16-22 luty)
Obecnie 3. miejsce Obecnie 23. miejsce
Youtube/ kanał OT 11 mln wyświetleń (najczęściej oglądany film OT) 7 mln wyświetleń

 

Bardzo krytycznie wybór Hiszpanii oceniają międzynarodowi fani Eurowizji, którzy otwarcie mówią, że Hiszpania znów źle wybrała mimo tego, że wróciła do starego sprawdzonego sposobu. Twierdzą, że Tu Canción wygrało przez Amaię i Alfreda, a nie dla piosenki, jakoby Lo Malo najlepiej reprezentowało Hiszpanię. Wiadomo, że każdy wspiera swoich faworytów, ale wielu zapomniało, że oddają głosy na Eurowizję, a nie na Operación Triunfo.

Ponadto ​​w Europie nikt nie zna Amaii i Alfreda, a tym bardziej ich historii miłosnej, a do ich występu jest jeszcze sporo czasu i nikt nie wie, co może się stać.

Dodatkowo ​​Lo Malo to inny gatunek (reggaeton), cośco nikt dotąd nie zaśpiewał na Eurowizji i mogłoby osiągnąć sukces w Europie, ponieważ piosenka dotarła już do wielu rozgłośni bez Eurowizji.

Podczas nagrywania Aitana i Ana miały uwagi co do tekstu i rytmu piosenki, argumentując, że nie czują się do końca pewnie, śpiewając Lo Malo, ale nadal bronią ją najlepiej jak potrafią. Artystki znane już jako Aitana War przyznały się, że są mile zaskoczone sukcesem. Zarówno Aitana, jak i Ana Guerra są dwoma najbardziej charyzmatycznymi wokalistkami OT i śpiewają miejską, uzależniającą piosenkę.

Bez wątpienia Lo Malo jest zjawiskiem masowym, do tego stopnia, że stało się hymnem feminizmu. Aitana War były obecne podczas strajków kobiet w Hiszpanii 8 marca. W walce o lepsze traktowanie w pracy w całej Hiszpanii protestujące kobiety trzymały transparenty z hasłami wyjętymi z tekstu piosenki Lo Malo.

To była kwestia czasu, aby piosenka doczekała się również własnego teledysku. Teledysk do Lo Malo ukaże się na początku Kwietnia i został wyreżyserowany przez Gusa Carballo, który również odpowiada za wideo do Tu canción. TVE udostępniło krótki film z jego tworzenia.

Prawda jest taka, że ​​oba duety wykonują dobrą interpretację piosenki, problem dotyczy raczej samej Eurowizji. Czy piękne wykonanie miłosnej ballady w prostej scenerii wystarczy by odnieść sukces tak jak to było w przypadku Salvadora Sobrala rok temu, czy może Europa potrzebuje dobrej zabawy z odważnym przesłaniem?

Źródło: elmundo.es, los40.com, rtve.es, horasur.com, salseo.net
Zdjęcie:
Elmundo.es/Beatriz Almansa

1 KOMENTARZ

  1. Pomijając fakt, że to Hiszpania, więc na sukces jest zmniejszona szansa (kraj wielkiej piątki), to zdecydowanie lepszym wyborem było Lo Malo. Dobry występ na żywo, fajna wpadająca w ucho piosenka z, jak już było wspomniane w artykule, odważnym przesłaniem… Europa przyjęłaby to z większym entuzjazmem, niż kolejną nudnawą balladę.