Kilka dni temu miała miejsce konferencja prasowa, na której przedstawiono uczestników, format oraz miejsce finału w Portugalii. Poznaj szczegóły!

Tegoroczna edycja Festival da Canção jest jego 51. odsłoną. Zwycięzca tego przedsięwzięcia otrzyma prawo do reprezentowania Portugalii w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Preselekcje będą składać się z trzech koncertów: półfinały (19 i 26 lutego) oraz finał (5 marca).

Pierwsze dwa koncerty odbędą się w siedzibie RTP w Lizbonie, a finał w Coliseu dos Recreios (również w stolicy kraju).

W tym roku we wszystkich trzech koncertach o końcowych rezultatach będą decydować zarówno widzowie, jak i jurorzy w stosunku 50 do 50. W skład komisji jurorskiej wejdzie siedmiu przedstawicieli każdego z regionów Portugalii (5 kontynentalnych + Azory i Madera). W każdym z półfinałów zaprezentuje się ośmiu wykonawców, natomiast tylko połowa z nich awansuje do wielkiego finału.

Skład pierwszego półfinału (19 lutego):

 1. Márcia – Agora
 2. Golden Slumbers – Para perto
 3. Fernando Daniel – Poema a dois
 4. Deolinda Kinzimba – O que eu vi nos meus sonhos
 5. Rui Drumond – O teu melhor
 6. Lisa Garden – Without You
 7. Salvador Sobral – Amar pelos dois
 8. Viva La Diva – Nova glória

Skład drugiego półfinału (26 lutego):

 1. David Gomes – My Paradise
 2. Lena d’Água – Nunca me fui embora
 3. Beatriz Felício – Ao teu olhar
 4. Pedro Gonçalves – Don’t Walk Away
 5. Helena Kendall – Andamos no céu
 6. Celina da Piedade – Primavera
 7. Jorge Benvinda – Gente bestial
 8. Inês Sousa – Se o tempo não falasse

Portugalia jest jednym z państw, które mają na swoim koncie bardzo mało sukcesów. Najwyższa pozycja, jaką wywalczyli jej reprezentanci, to 6. miejsce w 1996 roku. Od wprowadzenia rundy półfinałowej reprezentantom kraju szło bardzo źle. Po udziale w finale w 2003 roku musieli czekać na awans aż 5 lat. Niestety, tylko lata 2008-2010 okazały się dla tego państwa szczęśliwe. Po tym okresie nie zobaczyliśmy Portugalii w finale (w 2013 i 2016 roku kraj zrezygnował z udziału w konkursie). Najbliżej awansu państwo było w Kopenhadze (ESC 2014), jednak wokalistka Suzy przegrała różnicą jednego punktu z Valentiną Monettą (San Marino).

Przypomnijmy, że ostatnią reprezentantką Portugalii była Leonor Andrade, która z piosenką Ha um mar que nos separa uplasowała się na 14. miejscu w drugim półfinale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, zdobywając 19 punktów.

zdjęcia i źródło: festivaiscancao.wordpress.com