Festival da Canção 2018, znamy nazwiska kompozytorów

Portugalska telewizja, RTP, organizator przyszłorocznej Eurowizji ujawniła nazwiska 26 kompozytorów, którzy wezmą udział w narodowych preselekcjach, Festival da Canção 2018, mających na celu wyłonienie reprezentanta gospodarzy.

RTP swoim zwyczajem od kilku lat zaprasza do preselekcji nie wykonawców, lecz kompozytorów. To w ich gestii pozostaje dobór odpowiedniego wykonawcy. Początkowo planowano wybrać łącznie 20 uczestników, jednak ostatecznie RTP ze względu na ogromne zainteresowanie zdecydowało się zwiększyć ich liczbę do 26. Stawka konkursowa poprzez losowanie zostanie podzielona na 2 półfinały, po 13 uczestników, które odbędą się 18 oraz 25 lutego w studiu RTP w Lizbonie. Awans do finału uzyska po 7 utworów z każdego z półfinałów. Finał preselekcji przewidziano na 4 marca. Odbędzie się on w Guimarães, historycznym mieście zwanym kolebką Portugalii, w hali widowiskowo-sportowej Pavilhão Multiusos de Guimarães.

Zgodnie z regulaminem, RTP bezpośrednio wybrało 22 kompozytorów, dodatkowo dwoje otrzymało prawo udziału poprzez publiczną platformę zgłoszeniową, natomiast jeden uczestnik zwyciężył w programie „Master Class” organizowanym przez radio Antena 1. Ostatniego uczestnika wskazali zwycięzcy Eurowizji 2017, Luísa i Salvador Sobral.

Ostateczna lista kompozytorów prezentuje się następująco:

Poza artystami z Portugalii, RTP zaprosiło do współpracy kompozytorów z krajów będących członkami CPLP, Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych, stąd wśród uczestników wyróżnić można 2 kompozytorów z Angoli, jak również z Brazylii, Mozambiku oraz Republiki Zielonego Przylądka.

Należy zauważyć, że na liście są artyści, którzy brali już udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Fernando Tordo uzyskał 10. lokatę w 1973 roku oraz 14. miejsce w 1977 roku jako członek Os Amigos. José Cid, legenda portugalskiej piosenki, zwany Wujkiem Zé (Tio Zé), zdobył 7. miejsce w 1980 roku, jak również 12. w 1998 z zespołem Alma Lusa.

Wczesne ustalenie stawki konkursowej jest dowodem na nowe, bardziej profesjonalne podejście RTP do Eurowizji i pozwala mieć nadzieję na wysoki poziom przygotowywanych kompozycji, które zaprezentowane będą najpewniej dopiero w lutym. Należy również pochwalić bardzo zróżnicowany przekrój gatunków muzycznych oraz wieku i doświadczenia uczestników. Podobnie jak w roku poprzednim co czwarty kompozytor w stawce jest kobietą. Warto przypomnieć, że to właśnie kobieta, Luísa Sobral stoi w całości za powstaniem i sukcesem piosenki Amar Pelos Dois.

Do najbardziej doświadczonych uczestników, oprócz Fernando Tordo i José Cida, należy zaliczyć m.in. Jorge Palmę, mającego na swoim koncie 13 albumów, 21 składanek i niezliczoną ilość różnorodnych utworów stworzonych z innymi artystami. JP Simões to kolejny uznany artysta, kompozytor ścieżek dźwiękowych, pisarz, scenarzysta, muzyk i aktor.

Júlio Resende jest pianistą z doświadczeniem w muzyce klasycznej i fado. Współpracował nad projektem Alexander Search wraz z Salvadorem Sobral, który jest jego wokalistą. Wyborem Luísy i Salvadora był Henrique Janeiro, 23-letni muzyk tworzący muzykę kameralną, czepiącą z jazzu i bossa novej. Kilkukrotnie występował ze zwycięzcą Eurowizji, jest jego dobrym znajomym, specjalizują się w bardzo podobnym stylu muzycznym.

Diogo Piçarra jest aktuanie jednym z najpopularniejszych młodych wokalistów w Portugalii. Komponuje również utwory na innych artystów. Zwycięzca piątej edycji programu Ídolos ma na swoim koncie m.in. współpracę z kolejną uczestniczką przyszłorocznego Festival da Canção, Isaurą. W tym roku podpisała kontrakt z wytwórnią Universal, również rozpoczęła karierę przez program telewizyjny, jest czołowym nowym nazwiskiem portugalskiego popu i muzyki elektronicznej.

Diogo Clemente jest prywatnie mężem Caroliny Deslandes, bardzo popularnej wokalistki pop i soul. Współpracuje z jednymi z największych gwiazd portugalskiego rynku muzycznego, wśród nich są Carminho, Cuca Roseta, czy Tiago Bettencourt. Ma również powiązania z muzyką fado, Raquel Tavares, czy Marizą.

Należy wspomnieć o dwóch wyróżniających się postaciach, jakimi są Mallu Magalhães i Aline Frazão. Mallu pochodzi z Brazylii, choć aktualnie mieszka w Lizbonie. Jest przedstawicielką MPB, Música Popular Brasileira, brazylijskiej muzyki popularnej będącej współczesną odsłoną bossa novej. Aline to angolańska kompozytorka i wokalistka garściami czerpiąca z afrykańskich źródeł. Współpracuje z Capicuą, również zaproszoną do przyszłorocznego konkursu.

Każdy z kompozytorów ma coś ciekawego do zaoferowania. Rita Dias specjalizuje się w muzyce fado, kulturze luzofonii i esencji Portugalii. Peter Serrado jest 25-letnim studentem prawa, którego żywą pasją jest muzyką. Covery oraz oryginalne utwory w jego wykonaniu można znaleźć na YouTube. Żyje na stałe w Kanadzie, ma podwójne obywatelstwo. Oboje do konkursu dostali się poprzez publiczną platformę zgłoszeniową.

Jeśli kompozytorzy na potrzeby konkursu stworzą utwory bliskie ich doświadczeniu, to po ogłoszonej liście spodziewać się można głównie utworów radiowych, nowoczesnych, popu z elementami muzyki elektronicznej czy folk. Na przyszłorocznej Eurowizji w reprezentacji Portugalii nie oczekiwałbym z pewnością klasycznego fado. Dotychczasowe przedsięwzięcia RTP zarówno w organizację Eurowizji 2018, jak i narodowych preselekcji są profesjonalne, przemyślane i bardzo obiecujące. Tak długo wyczekiwany sukces oraz zaszczyt reprezentowania Portugalii we własnym kraju będzie dla zwycięzcy ogromnym wyróżnieniem.

źródła: escportugal.pt; media.rtp.pt
foto: RTP

Exit mobile version