Uczestnicy pierwszego półfinału Festival da Canção 2020, fot. RTP

Festival da Canção 2020 przed nami. O bilet do Rotterdamu będzie walczyć w sumie szesnaście piosenek. Dziś usłyszymy osiem z nich. Tylko czworo artystów awansuje do finału. Czy będzie wśród nich reprezentant Portugalii na Eurowizji 2020? 

Festival da Canção zorganizowano po raz pierwszy w 1964 roku i do dziś jest to najważniejszy konkurs piosenki w Portugalii. Jego laureat reprezentuje kraj podczas Konkursu Eurowizji. Jak w ostatnich latach telewizja RTP poprosiła przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej o skomponowanie utworów na tegoroczną edycję festiwalu. Niektórzy z nich sami wykonają swoje piosenki.

Portugalia: znamy piosenki walczące o bilet na Eurowizję 2020

Pierwszy półfinał Festival da Canção 2020

Pierwszy półfinał Festival da Canção 2020 zobaczymy już dziś, 22 lutego o godz. 2248 na antenach stacji RTP 1, RTP Interncional i RTP África. Transmisję w internecie będzie można śledzić TUTAJ. Gospodarzami półfinału będą Tânia Ribas de Oliveira i Jorge Gabriel.

W składzie jury zasiadają:

 • Anabela: wokalistka, zwyciężczyni Festival da Canção 1993 (na Eurowizji zajęła 10. miejsce);
 • Capicua: wokalistka i kompozytorka, autorka piosenki Sobre Nós na Festival da Canção 2018;
 • Conan Osiris: wokalista i kompozytor, zwycięzca Festival da Canção 2019 (na Eurowizji nie awansował do finału);
 • Héber Marques: wokalista i kompozytor, autor piosenek na Festival da Canção 2015 i 2017;
 • Isilda Sanches: prezenterka radia Antena 3 i publicystka muzyczna;
 • Miguel Ângelo: wokalista i kompozytor, uczestnik Festival da Canção 1985 oraz autor konkursowej piosenki w 2018;
 • Rui Miguel Abreu: dziennikarz, publicysta m.in. magazynu Blitz;

Głosami jury i publiczności (w systemie 50:50) z każdego półfinału cztery utwory awansują do finału, który odbędzie się w Elvas w centralno-wschodniej Portugalii. W tym roku podczas półfinałów nie poznamy dokładnych wyników głosowania. Tym samym dowiemy się jedynie kto awansował do finału. Na szczegółowe rezultaty musimy poczekać do 7 marca 2020. Telewizja RTP opublikuje pełną punktację dopiero po zakończeniu konkursu.

Festival da Canção 2020: uczestnicy pierwszego półfinału

O cztery miejsca w finale będzie walczyć osiem piosenek:

 1. MEERA – Copo De Gin
  To trio muzyki elektronicznej, w skład którego wchodzą Cecília Costa (piosenkarka i perkusistka), Jonny Abbey (muzyk i producent) oraz Leonardo “Goldmatique” Pinto (producent). Sami skomponowali swoją konkursową piosenkę.
 2. Filipe Sambado – Gerebera Amarela do Sul
  Filipe jest kompozytorem i wokalistą. Czerpie z Indie pop, a jednocześnie pozostaje wierny tradycji portugalskiej. Nie unika ekstrawagancji i odważnych aranżacji. Sam jest autorem swojego konkursowego utworu.
 3. Ian MucznickO Dia De Amanhã (kompozytor: João Cabrita)
  Ian urodził się w Paryżu. Jest instrumentalistą i kompozytorem, specjalizuje się w muzyce pop-rock i jazz. Występował już gościnnie w półfinałach Festival da Canção 2017.
 4. Bárbara Tinoco – Passe-Partout (kompozytor: Tiago Nacarato)
  Bárbara urodziła się w Lizbonie. Jest wokalistką i kompozytorką. Sama uczyła się śpiewać i grać na gitarze, a studiowała nauki muzyczne.
 5. Blasted MechanismRebellion
  To grupa muzyków, którzy przełamują bariery na scenie. Tworzą muzykę na pograniczu rocka i elektroniki. Od 1996 koncertują na całym świecie, a trzykrotnie byli nominowani do europejskich nagród MTV. Sami skomponowali swoją konkursową piosenkę.
 6. ElisaMedo De Sentir (kompozytor: Marta Carvalho)
  Elisa urodziła się na Maderze, a zaczęła śpiewać mając 7 lat. Obecnie studiuje w Wyższej Szkole Muzycznej w Lizbonie, a jest miłośniczką jazzu.
 7. J.Jazz –  Agora (kompozytor: Rui Pregal da Cunha)
  J.Jazz to pochodzący z Lizbony duet, który tworzą Joana Morais i Zeca Pregal da Cunha. Joana przez 3 lata studiowała śpiew, a Zeca gitarę klasyczną i saksofon altowy.
 8. Throes + The Shine – Movimento
  Grupa wywodzi się z Portugalii oraz Angoli, byłej portugalskiej kolonii. Łączą tradycyjne angolskie kuduro z rockiem i muzyką elektroniczną, a ich celem jest tworzenie muzyki idealnej do szalonego tańca. Sami skomponowali swoją konkursową piosenkę.

Portugalia na Eurowizji

Portugalia bierze udział w Eurowizji z drobnymi przerwami od 1964, łącznie już 51 razy. Ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo (2017: Salvador Sobral Amar Pelos Dois), dziesięciokrotnie znajdowała się w dziesiątce najlepszych, ale średni wynik tego południowego kraju to pozycja ​14.

Jako gospodarz Eurowizji 2018 Portugalia zajęła miejsca ostatnie, natomiast w zeszłym roku zdecydowany zwycięzca Festival da Canção, Conan Osiris, nie awansował do eurowizyjnego finału z piosenką Telemóveis.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy powraca Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródła: RTP, fot.: RTP

Poprzedni artykułEurowizja 2020: nasze reakcje na utwór Hooverphonic „Release me”
Następny artykułVidbir 2020: kto wygra finał na Ukrainie?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...