We wtorek poznaliśmy wykonawców, którzy wezmą udział w portugalskich preselekcjach.

Portugalski nadawca publiczny RTP stopniuje napięcie. Po informacjach o powrocie kraju do Konkursu, reaktywacji preselekcji w ramach Festival de Canção oraz kompozytorach tegorocznych utworów, przyszedł czas na ujawnienie, kto stanie do walki o bilet do Kopenhagi.

10 kompozytorów, 10 wykonawców. Zobaczmy, kto ma szansę reprezentować w tym roku Portugalię.

Rui Andrade „Ao teu encontro”

Piosenkarz, aktor, producent muzyczny. Ma 29 lat. Na scenie do 10 lat. Obecnie gra główną rolę w musicalu „Grande Revista à Portuguesa”. To jego trzeci występ na FdC. I z pewnością nadzieja, że trzeci raz nie zajmie trzeciego miejsca.

Rui zaśpiewa utwór skomponowany przez Marc’a Paelinck’a, który ma na swoim koncie już trzy finałowe piosenki (Belgia 2004, Malta 2009, Białoruś 2013).

Z Rui kilka tygodni temu rozmawiał Maciej Błażewicz. W wywiadzie, który można znaleźć TUTAJ Rui opowiada o swoich marzeniach związanych z udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji oraz wsparciu europejskich gwiazd.

Przypomnijmy sobie jego występ sprzed dwóch lat.

 

Suzy „Quero ser tua (como a lua é do luar)”

A właściwie Susana Guerra. Zapomniana gwiazda portugalskiej muzyki. Największe sukcesy święciła w latach 90. Obecnie mieszka w Dubaju, skąd planuje powrót do kraju oraz na scenę.

Suzy zaśpiewa utwór skomponowany przez Emanuela, który ma na swoim koncie portugalski utwór z ESC 2007.

 

Zana „Nas asas da sorte”

O wykonawcy/wykonawczyni nie można znaleźć w internecie żadnych informacji. Poza tą, że weźmie udział w FdC 2014 z utworem skomponowanym przez Jana Van Dijk’a, który w 1990 napisał piosenkę “Há sempre alguém”. Portugalia zajęła wówczas 20 miejsce.

 

Raquel Guerra „Sonhos roubados”

Piosenkarka i aktorka. Finalistka portugalskiej edycji „Idola” z 2005 roku. Gra w mydlanych operach. Ma 29 lat.

Na FdC wykona utwór Nuno Feist, który wielokrotnie brał udział w Festival de Canção (jako wykonawca i kompozytor). Jednak do dziś nie udało mu się wysłać żadnego swojego utworu na ESC.

Oto próbka możliwości Raquel.

 

Catarina Pereira „Mea culpa”

Piosenkarka i aktorka. Uczestniczka FdC 2010 i. Utwór „Canta Por Mim” był murowanym kandydatem do zwycięstwa. Uplasowała się jednak na 2. miejscu, przy czym należy dodać, że wygrała głosowanie telewidzów. O jej przegranej zadecydowało jury, w którego głosowaniu zajęła dopiero 5. miejsce.

W tym roku, podobnie jak miało to miejsce 4 lata temu, Andrej BabicCarlos Coelho będą kompozytorami utworu, z którym wystartuje w preselekcjach. Babic ma na swoim koncie 6 finałowych utworów (Chorwacja 2003, Bośnia i Hercegowina 2005, Słowenia 2007, Portugalia 2008, Słowenia 2009, Portugalia 2012).

 

Madalena Trabuco „Coração de filigrana”

Francuska wokalistka z portugalskimi korzeniami. Na koncie ma jeden album.

Utwór dla Madaleny napisał Tozé Santos.

 

Lara Afonso „O teu segredo”

Piosenkarka oraz aktorka. Gra w portugalskiej telenoweli „Feitiço de Amor”.

Kompozytorami jej utworu są João Matos oraz Miguel Ferrador.

 

Ricardo Alfonso Emoção”

Uczestnik brytyjskiej, drugiej edycji „The Voice”. Występował w drużynie Danny’ego O’Donoghue’a. Na co dzień mieszka w Londynie, gdzie gra w musicalu.

Ricardo wystąpi na  Festival de Canção 2014 w podwójnej roli. Jest wykonawcą oraz kompozytorem, razem z Luis’em Fernando oraz Rui Fingers.

 

Carla Ribeiro „Mais para dar”

Na scenie od 22 lat. Najlepiej czuje się w stylistyce pop i rock. Do tej pory występowała w barach, klubach, na eventach. Ma także doświadczenie telewizyjne – uczestniczyła w portugalskiej edycji „The Voice”.

Na preselekcje udaje się z utworem Héldera Godinho.

 

Ivo Lucas „Eu vou”

Aktor i piosenkarz. Występuje obecnie w lokalnym serialu. Ma 24 lata.

João Só jest kompozytorem piosenki, którą zaśpiewa w trakcie preselekcji.

Zamieszczone linki to tylko próbka możliwości wokalnych tegorocznych uczestników Festival de Canção 2014. Utwory preselekcyjne zostaną zaprezentowane w trakcie 8 marca w trakcie półfinału. Finał zaplanowany jest tydzień później – 15 marca. Reprezentant Portugalii wystąpi 6 maja, w pierwszym półfinale.

Źródło: oikotimes.com, esctoday.com, ogaeportugal.com, rtp.pt, wikipedia.com, fot.: eurovisionireland.net