Telewizja albańska RTSH jeszcze oficjalnie nie potwierdziła startu w Eurowizji, ale wszystko wskazuje na to, że reprezentant kraju zostanie wybrany przez znany festiwal.

Publiczny nadawca Albanii, RTSH, ogłosił 54. edycji Festivali i Këngës, czyli festiwalu, który od początku startów albańskich w ESC służy do wyboru reprezentanta tego kraju. Dokładny format i terminarz nowej edycji nie jest jeszcze znany, ale zasady nie uległy zmianie. Do konkursu może zgłosić się każdy wokalista z albańskim obywatelstwem, który ukończył 16 lat. Obowiązuje limit jednej piosenki na wokalistę i dwóch utworów na kompozytora. Wbrew regułom Eurowizji, podczas FiK można wykonywać utwory dłuższe niż 3-minutowe, a wymaganym językiem jest albański. Podobnie jak rok temu, zgłoszenia będą przyjmowane w siedzibie Radia Tirana w dniach 29-30 września w godzinach 9:00-14:00.

Najprawdopodobniej festiwal zorganizowany zostanie w Tiranie pod koniec grudnia, a zwycięzca zostanie automatycznie reprezentantem Albanii na Eurowizji, chociaż RTSH jeszcze nie potwierdził swojego udziału w konkursie organizowanym przez Sztokholm w 2016 roku. Spot reklamowy zachęcający do zgłoszeń w ramach FiK nie pozostawia jednak złudzeń, że udział w festiwalu wiąże się z wyjazdem na Eurowizję. Pokazane są fragmenty dotychczasowych występów Albańczyków na ESC, a jako podkład wykorzystano utwór „I’m alive”, chociaż nie wygrał on podczas Festivali i Këngës. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku 53. edycję festiwalu wygrała Elhaida Dani z utworem „Diell”. Drugie miejsce zajął Bojken Lako z zespołem, a trzecie Lindita Halimi. Parę miesięcy później doszło do nagłej zmiany utworu eurowizyjnego z „Diell” na „I’m alive”, tym samym po raz pierwszy w historii utwór, który wygrał FiK, nie wybrzmiał na Eurowizji. Podczas konkursu w Wiedniu Elhaida awansowała do finału, ale zajęła w nim słabe, 17. miejsce (9. u widzów, 20. u jurorów).

Zanim odbędzie się 54. Festivali i Këngës, fanów muzyki albańskiej czeka inne, popularne show muzyczne pt. „Kenga Magjike” organizowane przez prywatną stację TV Klan. Ubiegłoroczny finał odbył się 13 grudnia, a triumfowała Aurela Gace (ESC 2011) i Young Zerka z utworem „Pa kontroll”. W top10 znalazły się też Kejsi Tola (ESC 2009) i Anjeza Shahini (ESC 2004).

źródło: RTSH, TV Klan, fot. ESCreporter