Preselekcje albańskie ukrywające się pod postacią ważnego dla Albańczyków Festivali i Kenges, ruszą już 25 grudnia! Dziś prezentujemy Wam pierwszą siódemkę uczestników.

W Festivali i Kenges udział weźmie 30 uczestników, którzy niedawno zostali podzieleni na dwa półfinały i w swoich grupach walczyć będą o awans do finału. Poznaliśmy też kolejność startową, więc według niej będziemy przedstawiać poszczególnych kandydatów do reprezentowania Albanii podczas Eurowizji 2016! Zaczynamy od pierwszej połowy pierwszego półfinału.

  1. Egzon Pireci „Triumf” 

Pierwszy z pokaźnego grona debiutantów podczas festiwalu. Młody wokalista, ze sporym dorobkiem muzycznym na koncie, a co ważne, nie tylko śpiewa, ale też sam komponuje i pisze teksty piosenek. Jak sam podaje, ma ponad 20 utworów i pięć teledysków. Wziął udział w jednej z edycji „The Voice of Albania”, gdzie dobrnął do półfinałów. JEgo utwór „Triumf” przygotował kompozytor Faton Dolaku, a tekst jest autorstwa samego Egzona. Piosenka opowiada o smutnej historii zakochanej pary, której szczęście zostało przerwane przez ciężką chorobę dziewczyny. Kochankowie próbę przeszli jednak pomyślnie, bo miłość zawsze triumfuje, nawet gdy sytuacja zdaje się być beznadziejna – tak opisuje przesłanie piosenki wokalista, który niedawno udzielił wywiadu portalowi ESCbubble.com. Poniżej jeden z jego hitów – „Maraklike”.

2. Simbol „Artiste”

Grupa Simbol reprezentować będzie podczas Festivali i Kenges frakcję rockową. Przeglądając YouTube raczej ciężko jest znaleźć teledyski zespołu, łatwo można jednak natrafić na występy realizowane dla jednej z podrzędnych stacji telewizyjnych. Nie za dużo wiemy też o ich utworze „Artiste”, ale pewne jest to, że członkowie Simbol bardzo cieszą się z kwalifikacji do festiwalu. Poniżej próbka ich talentu:

3. Voldan Prodani „Dëgjoje këngën o Atë”

Voltan to doświadczony muzyk i jego nazwisko zapewne wielu fanów skojarzy z poprzednimi edycjami FiK. Prodani startował już trzy razy. W 2003 wywalczył udział w finale dzięki piosence „Kthehu dhe kujtohu”. Trzy lata później startował w duecie z Alfredem Habibi, a w 2007 roku znów samodzielnie, jednak nigdy już nie udało mu się powtórzyć sukcesu z 2003 roku i nie zdobył kolejnego awansu do finału. Voltan uczestniczył też w innych popularnych festiwalach Albanii – „Top Fest” i „Kenga Magjike”. Poniżej zobaczycie, jak sobie tam radził:

4. Adrian Lulgjuraj „Jeto dhe ëndërro”

Były reprezentant Albanii walczy o ponowny udział w Eurowizji. Tego rockmena kojarzymy z konkursu w Malmo, gdzie śpiewał dla swojego kraju w towarzystwie gitarzysty Bledara Sejko. Niestety ich utwór „Identitet” zdobył tylko 31 punktów, co dało 15. miejsce w półfinale, pokonując jedynie dwa inne kraje (Macedonię i Łotwę). Czy nową kompozycją uda się zatrzeć złe wrażenie? Warto przypomnieć, że ten 35-letni muzyk urodził się w czarnogórskim mieście Ulcinj, a sławę zdobył dzięki uczestnictwu w „Top Fest”. Poniżej przypominamy jego eurowizyjny występ z 2013 roku:

5. Sigi Bastri „Engjëll i lirë”

Sigi to młoda wokalistka i kolejna uczestniczka „The Voice of Albania”, która powalczy o Eurowizję. Niektórzy mogą ją kojarzyć z ubiegłorocznego Festivali i Kenges, gdzie występowała u boku Florenta Abrashi. Niestety ich utwór „Eklips mbi oqean” nie zdobył awansu do finału, ale to nie podcięło skrzydeł tym wykonawcom i w tym roku wystartują w FiK ponownie, ale już tym razem osobno. A jak śpiewa Sigi? Przekonajcie się oglądając poniższe nagranie:

6. Dilan Reka „Buzëqesh”

Zakręcony i utalentowany młody człowiek, który popularność zdobył dzięki uczestnictwu w „X Factor Albania” gdzie zdobył trzecie miejsce. W tym roku debiutuje podczas Festivali i Kenges z utworem napisanym przez Endri Sina. Jak mówił w wywiadzie dla ESCbubble.com, piosenka jest utrzymana w świeżym i nowoczesnym rytmie. Dilan wiąże z udziałem w Festivali i Kenges spore nadzieje, ale jak twierdzi, zwycięstwo i wyjazd na Eurowizję byłyby dla niego ogromnym szokiem. Zobaczcie, jak Dilan radził sobie podczas popularnego talent-show:

7. Luiz Ejlli „Pa mbarim”

Tego pana też napewno wielu z Was kojarzy! Będzie to jego czwarte uczestnictwo w festiwalu i walka o drugie zwycięstwo. Jako zwycięzca programu typu „Idol” szybko trafił do Festivali i Kenges i już w 2004 roku za etniczne „Hëna dhe yjet dashurojnë” wywalczył 2. miejsce. Rok później wystartował już jako faworyt i wygrał, otrzymując prawo do reprezentowania Albanii z utworem „Zjarr e ftohtë”. Był pierwszym mężczyzną śpiewającym dla Albanii na Eurowizji, pierwszym, który zaprezentował utwór albańskojęzyczny i pierwszym, który nie dał swojemu państwu udziału w finale, kończąc rywalizację na 14. miejscu w półfinale. Po paru latach pojawił się w Festivali i Kenges ponownie z piosenką „Kthehu” – zajął 10. miejsce w finale. Luiz znany jest również ze zwycięstwa podczas „Kenga Magjike 2010” i fenomenalnego duetu z Julianą Pashą oraz skandalu podczas którego media oskarżyły jego rodzinę o nepotyzm, gdyż „załatwiono” mu pracę w ambasadzie Albanii w Paryżu. Na Eurowizję chce wrócić, bo jak twierdzi w wywiadzie dla ESCbubble.com, bardzo lubi ten konkurs i udział w 2006 było spełnieniem marzeń, chociaż wtedy jeszcze nie był świadom tego, jak wielkie szczęście mu się przytrafiło. 10 lat później na pewno przygotowałby się do udziału sumienniej. Jego utwór „Pa mbarim” opowiada o aktualnym problemie wielu Albańczyków, którzy opuszczają swoje rodziny i kraj by udać się do innego kraju europejskiego w poszukiwaniu pracy.

Kolejnych wykonawców Festivali i Kenges przedstawimy już wkrótce! W kolejnym artykule czeka Was m.in. spotkanie z eurowizyjną chórzystką, zwycięzcą „The Voice of Albania”, piosenkarzem starszej daty i wokalistką z Kosowa.

Źródło: Inf. własne, ESCbubble, Wikipedia, Facebook, fot.: Zetaboards.com