Przed chwilą albański nadawca RTSh opublikował listę finalistów tegorocznego Festivali i Këngës! Dziś czeka nas jeszcze noc akustyczna, oto oni!
Festivali i Këngës: co wiemy?
Największe przedsięwzięcie muzyczne w Albanii odbywa się w plenerze. To naturalnie efekt obostrzeń wprowadzanych w wyniku pandemii COVID-19. W tym roku niestety nie mamy możliwości podziwiać występów z orkiestrą na żywo. Pierwszego wieczoru usłyszeliśmy wersje studyjne, drugiego zaś usłyszymy wersje akustyczne. Pewny jest też limit artystów na scenie. Może być ich maksymalnie siedmioro. W wyniku zarażenia koronawirusem, w koncercie nie weźmie udziału Manjola Nallbani. Trzykrotna zwyciężczyni konkursu miała pierwotnie zaśpiewać utwór Ora e jetës. Według fanów niektórzy artyści podczas wczorajszej gali zawiedli. Innych zaś przyjęto z pozytywnym zaskoczeniem. Kto zatem wystąpi w środowym finale?
Festivali i Këngës: lista finalistów
Do finału tegorocznej edycji Festivali i Këngës weszło 18 z 25 uczestników. Oto oni:
- Orgesa Zaimi – Valixhja e kujtimeve
35-latka z niewielkiego Poliçanu swoją karierę rozpoczęła 15 lat temu. Wzięła kilkukrotnie udział w konkursach Top Fest iKënga Magjike. W FiKu zadebiutowała w 2015 roku, nie weszła jednak wówczas do finału. W 2017 roku zdobyła awans do finału (lecz podano wówczas tylko miejsca 1-3), a rok później zajęła w nim 13. miejsce.
- Festina Mejzini – Kush je ti dashuri
27-latka z kosowskiej Gjakovy zajęła 5. miejsce w pierwszej edycji albańskiego X Factora. Jej mentorką wówczas była Juliana Pasha (ESC 2010). Wzięła udział w FiKach z lat 2016-2017. Czy w tym przypadku faktycznie będzie do trzech razy sztuka?
- Devis Xherahu – Peng
47-latek również pochodzi z Korczy. Wielokrotnie był uczestnikiem festiwali Top Fest czy Kënga Magjike, jednak w FiKu występuje dopiero trzeci raz, a swój debiut w 2007 roku skończył na ostatnim, 17. miejscu z dorobkiem 0 punktów. Rok temu nie udało mu się awansować do finału. W swych serenadach często słychać inspirację tradycyjną muzyką grecką, gdzie też przez kilka lat mieszkał.
- Inis Neziri – Pendesë
Niemal 20-letnia wokalistka jest już dobrze znana fanom Festiwalu. Trzy lata temu zachwyciła jurorów wykonaniem ballady Piedestal, dzięki czemu zajęła 3. miejsce. W zeszłym roku wystąpiła na międzynarodowym konkursie New Wave w rosyjskim Soczi. Ponownie wykonała tam Piedestal, tym razem jednak udało jej się wygrać. Kto wie, być może i w tym roku znajdzie się w czołówce FiKu?
- Florent Abrashi – Vajzë
31-latek, również z kosowskiej Gjakovy, jest zwycięzcą trzeciej edycji The Voice of Albania. W swojej muzyce zdecydowanie skłania się ku różnym rodzajom rocka. W Festivali i Këngës zadebiutował 5 lat temu, jednak nie udało mu się wejść do czołowej dziesiątki.
- Sardi Strugaj – Kam me t’ba me kajt
25- latek w 2013 roku zajął 7. miejsce w drugiej edycji albańskiego X Factora (wówczas program ten wygrała Arilena Ara, zeszłoroczna zwyciężczyni FiKu). Dwukrotnie brał udział w konkursie Kënga Magjike. W tym roku zaś debiutuje w Festivali i Këngës.
- Gjerg Kaçinari – Më jep jetë
26-latek nie tylko śpiewa, ale i gra na gitarze, pianinie czy perkusji. Eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi: od bluesa i country, przez wszelakie rodzaje rocka, na heavy metalu skończywszy. Obecnie studiuje kompozytorstwo na Uniwersytecie Sztuk w stołecznej Tiranie. Wziął udział w pierwszej edycji albańskiego The Voice. To jego debiut w FiKu jako wokalisty – wcześniej grał w orkiestrze na fortepianie.
- Rosela Gjylbegu – Vashëzo
33-latka ze Szkodry zaczęła śpiewać już w szkole. Zadebiutowała w Festivali i Këngës w 2003 roku – Hirushja czyli Kopciuszek przyniósł jej trzecie miejsce. Została też dzięki temu chórzystką Anjezy Shahini podczas debiutu Albanii na Eurowizji w 2004 roku. Wzięła też udział w FiKu w 2004, 2006 (2. miejsce), 2007 i 2012 roku. W 2009 roku wygrała konkurs Kënga Magjike.
- Kastro Zizo – Vallja e jetës
36-latek z Lushnji jest nie tylko piosenkarzem, ale i prezenterem telewizyjnym, tancerzem i… pasjonatem astrofizyki! Po raz pierwszy stanął na scenie w wieku 6 lat, a poważną karierę rozpoczął w roku 1998, będą członkiem zespołu 2Farm. Zajął 4. miejsce w albańskiej edycji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, gdzie wcielił się choćby w rolę Conchity Wurst (zwyciężczyni Eurowizji 2014 dla Austrii) czy Azisa (chórzysta, Bułgaria 2006). W FiKu zadebiutował rok temu, lecz nie udało mu się wejść do finału.
- Wendi Mancaku – Vesi i shpirti tim
19-letnia wokalistka, znana z międzynarodowych konkursów i festiwali. W 2015 roku zajęła 2. miejsce w finale The Voice Kids Albania. Wraz z Vanesą Sono, wzięły udział w Eurosong Junior, gdzie zajęły trzecie miejsce. W 2019 roku stanęła na Eurowizyjnej scenie jako chórzystka Jonidy Maliqi. Rok temu, z balladą Ende, nie udało jej się awansować do finału.
- Evi Reçi – Tjerr
Urodziła się w 1990 roku w Durrës, jednak już w wieku 2 lat wyprowadziła się z rodziną do greckich Aten. Potem jednak przeniosła się do włoskiej Florencji, gdzie ukończyła studia. Nie przeszkodziło to jednak, w pokazaniu się albańskiej publiczności na różnych festiwalach, choćby Kënga Magjike. Evi jest kolejną debiutantką w tegorocznej edycji Festivali i Këngës. W piątej edycji albańskiego Tańca z Gwiazdami zajęła 2. miejsce. Grała tytułową rolę w musicalu Evita czy Grizabellę w Kotach.
- Xhesika Polo – Më mbron
23-latka z Tirany miała okazję już dwukrotnie wystąpić w Festiwalu. W 2016 roku zajęła ostatnie, 14. miejsce w finale, rok później nie udało się jej nawet doń zakwalifikować. W 2012 roku zajęła 3. miejsce w pierwszej edycji albanskiego X Factora. Często współpracuje ze swoim bratem Markiem (sic! naprawdę nazywa się Marco Polo). Jej ciotką jest znana albańska wokalistka Valbona Mema (FiK 1991&1998).
- Anxhela Peristeri – Karma
34-latka z Korczy jest jedną z największych gwiazd, biorących udział w tegorocznej edycji FiKu. Przez wiele lat mieszkała w Grecji, gdzie próbowała zrobić karierę (brała udział choćby w X Factorze). Wygrała pierwszą edycję albańskiej wersji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo (gdzie w jednym z odcinków wcieliła się w rolę Anny Vissi (Grecja 1980&2006, Cypr 1982) czy też Anny Oxy (Włochy 1989)). W festiwalu udział brała tylko raz – w 2001 roku. Wygrała konkurencyjny dla FiKu konkurs Kënga Magjike w 2017 roku.
- Era Rusi – Zjarri im
35-latka na muzycznej scenie Albanii pojawiła się 24 lata temu. Wygrywała różne krajowe konkursy muzyczne dla dzieci, brała też udział w dorosłych festiwalach, takich jak Top Fest czy Kënga Magjike. W FiKu zadebiutowała w 2005 roku. Występowała również w 2008 i 2009, lecz wielu fanów z pewnością najlepiej pamięta jej energetyczny występ z zeszłego roku. Zajęła 2. miejsce w pierwszej edycji albańskiej wersji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo, gdzie wcieliła się m.in. w rolę Vaçe Zeli, pierwszej zwyciężczyni FiKu, czy Bonnie Tyler (Wielka Brytania 2013).
- Gigliola Haveriku – E lirë
Urodziła się we włoskiej Foggi. Cztery lata temu wzięła udział w 5. edycji The Voice of Albania. W przesłuchaniach w ciemno zaśpiewała utwór L’amore non mi basta Emmy Marrone (Włochy 2014). Debiutuje w tym roku w FiKu.
- Viktor Tahiraj – Nënë
Pochodzi z Vlory. Viktor zadebiutował w Festiwalu w 1990 roku. Wystąpił również w latach 1991-1993. W 1992 roku wygrał Festiwal wraz z Manjolą Nallbani. Jest ceniony za interpretację czołowych włoskich utworów.
- Kamela Islamaj – Kujtimet s’kanë formë
Ceniona, 33-letnia wokalistka, która wielokrotnie występowała na różnych albańskich festiwalach jazzowych. FiK również nie jest jej obcy – brała w nim udział trzykrotnie w latach 2009-2011 i zajmowała odpowiednio miejsca trzecie, dziesiąte i szóste. Często współpracowała z inną „fikową” weteranką – Orgesą Zaimi. Rok temu zajęła w Festiwalu 6. miejsce.
- Mirud – Nëse vdes
Mirud, a właściwie Dirud Morina, urodził się 26 lat temu w kosowskim Prizrenie. Oprócz śpiewania, gra na gitarze i pianinie. Na co dzień mieszka w Nowym Jorku. Dwa lata temu zadebiutował w FiKu z utworem Nënë, którą napisał razem z Elhaidą Dani (Albania 2015). Wbrew fanom konkursu, u których był jednym z faworytów, jurorzy postanowili nie dawać mu przepustki do finału Festiwalu.
Do finału nie dostali się zatem Agim Poshka (Vendi im), Enxhi Nasufi (Njësoj), Erik Lloshi (Jo), Fatos Shabani (Ty), Franc Koruni (E morën botën), Klint Çollaku (Do t’ja dal) i Stefan Mareno (Meteor).
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w przyszłym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie.
Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. EBU przygotowała cztery różne scenariuszy organizacji wydarzenia, a to, na które organizator się zdecyduje, będzie zależeć od sytuacji epidemiologicznej. W konkursie weźmie udział 41 krajów.
Źródła: eurovision.tv, festivali.rtsh.al, lajme.rtsh.al, peoplepill.com, rtsh.al, teksteshqip.com