Festivali i Kenges składać się będzie z dwóch półfinałów i finału. Sprawdzamy, kim są uczestnicy i kto powalczy o Eurowizję 2017.

Tak jak dla większości telewidzów w Polsce święta kojarzą się z emisją popularnej komedii o Kevinie samym w domu, tak dla zagorzałych fanów Eurowizji święta to śledzenie transmisji jednego z najstarszych festiwali muzyki albańskiej – Festivali i Kenges – który od 2003 roku traktowany jest jako preselekcje narodowe do Eurowizji. W tym roku reprezentanta Albanii poznamy jednak jeszcze przed wigilijną pierwszą gwiazdką. Telewizja RTSH właśnie opublikowała terminarz tegorocznej edycji festiwalu. Półfinały zaplanowano na 21 i 22 grudnia, a wielki finał na 23 grudnia. Rywalizacja 24 wykonawców odbędzie się na terenie Pallati i Kongreseve (Pałac Kongresu) w Tiranie, a w tym roku zwycięzcę wybiorą jurorzy oraz przedstawiciele mediów i publiczności.

Na początku listopada prezentowaliśmy listę zakwalifikowanych uczestników, którzy wkrótce zostaną podzieleni na dwa półfinały. O wygraną i wyjazd na Eurowizję 2017 do Kijowa powalczą dwa zespoły (Lynx i Classic Boys), dwa duety oraz 10 solistek i tylu samo solistów. Dziewięciu kandydatów ma już doświadczenie w Festivali i Kenges – największe Flaka Krelani (będzie jej to szósty start odkąd FiK połączone jest z Eurowizją). Piąty raz o ESC powalczy Rezarta Smaja. Wymienione panie oraz Dilan Reka to jedyni uczestnicy ubiegłorocznego festiwalu, którzy pojawią się na scenie w Pałacu Kongresu także w tym roku. Co ciekawe, tenor Erlind Zeraliu czy Orges Toce startowali w Festivali i Kenges jeszcze przed 2003 rokiem, z kolei Franc Koruni występował podczas festiwalu jako…gość specjalny, prezentując swój talent do gry na gitarze.

Jak co roku, część kandydatów pochodzi z popularnych w Albanii programów talent-show – The Voice i X-Factor. Reprezentantami The VoiceEdona Vatoci, Fabiola Agalliu, Agnesa Cavolli, Lorela Karoshi, Serxhio Hajdini i zwycięzca piątej edycji – Tiri Gjoci, który wcześniej występował na FiK jako lider Bon Bon Band. Z X Factora mamy w tym roku Dilana Rekę, Festinę Mejzini, Xhesikę Polo, zwyciężczynię czwartej edycji – Edeę Demaliaj, oraz albańskie Il VoloClassic Boys, czyli trio złożone z Geralda, Ilsi’ego i George’a.

Poza tym, że niektórzy uczestniczyli już wcześniej w Festivali i Kenges, część kandydatów startowała w innych popularnych festiwalach. Z Top Fest zmierzyli się m.in. Flaka Krelani, Linda Halimi, Luka Hajdini, Neki Emra czy Xuxi Naim Bunjaku. Z kolei w Kenga Magjike oglądać mogliśmy m.in. muzyka klasycznego Elsona Brahę, Franca Koruni czy Xhesikę Polo. Praktycznie w stawce jest jedynie czterech uczestników, którzy nie mają na swoim koncie udziału w żadnym dużym festiwalu, ani nie wywodzą się z talent-show. Są to Albulena Jashari, alternatywny muzyk Genc Salihu, Yll Limani i mieszkająca we Francji Linda Rukaj.

Aż dziewięciu kandydatów pochodzi z Kosowa, więc jedno z najmłodszych państw świata ma w tegorocznym Festivali i Kenges silną reprezentację. Są to Albulena Jashari, Edona Vatoci, Festina Mejzini, Genc Salihu, Neki Emra, Yll Limani, Xuxi Naim Bunjaku oraz dwie faworytki – Linda Halimi i Flaka Krelani, które swoim udziałem w show mają przyciągnąć widzów przed telewizory. Agnesa Cavolli pochodzi z Macedonii, Linda Rukaj mieszka we Francji, a Luka Hajdini w Stanach Zjednoczonych. Epizod z Ameryką, a dokładniej z American Idol miała Linda Halimi (na zdj.) – niestety nie zaszła w tym programie zbyt daleko, choć jej udział w castingach był dość mocno raportowany przez albańskie media, podobnie zresztą jak zwycięska walka wokalistki z nadwagą.

Na razie nie wiadomo, czy telewizja RTSH zdecyduje się na wcześniejszą publikację utworów. Wśród kompozytorów konkursowych piosenek znaleźli się najbardziej utytułowani autorzy, często związani już z Eurowizją. Kompozycje podpisują m.in. Marsela Cibukaj (The Voice w Albanii i Włoszech), weteran FiK Saimir Braho, Agim Doci i Edmond Zhulali (wspólnie napisali m.in. piosenki Albanii z Eurowizji 2004 i 2009), Pandi Laco (trzykrotnie jego utwory trafiały na Eurowizję – w 2005, 2007 i 2008 oraz dwa razy na Juniora – w latach 2015-2016), Adrian Hila (współpracował z Pandi Laco przy wymienionych wcześniej piosenkach eurowizyjnych), Klodian Qafoku (napisał np. Parachute Malty na Eurowizję Junior 2016 czy Zjarr e ftohte na dorosłą Eurowizję w 2006) czy Genti Lako (autor piosenki Albanii z 2014 roku).

Źródło: inf. własne, Wikipedia, YouTube, Eurovision Albania, fot.: Telegrafi