W czwartkowy wieczór rozpocznie się Festivali i 56-të i Këngës në Radio Televizioni Shqiptar, czyli legendarny festiwal, który od wielu lat kojarzony jest z preselekcjami Albanii do Konkursu Piosenki Eurowizji. Kto wystąpi na scenie?

56. edycja Festivali i Këngës będzie się składać z dwóch półfinałów i finału. Należy pamiętać, że wydarzenie to od lat rządzi się swoimi prawami i nie wszystkie jego elementy pasują do standardów „eurowizyjnych”. Utwory muszą być wykonywane w języku narodowym, na żywo i w towarzystwie orkiestry, nie ma reguły 3 minut, a o wynikach decydują tylko jurorzy. Istotne jest też, że po pierwszym półfinale nie poznamy jego wyników, bo jurorzy ocenią wszystkie utwory z dwóch grup i dopiero w piątek wieczorem dowiemy się, kto awansował do finału. Najpewniej przepustkę do sobotniej części festiwalu otrzyma od 14 do 16 kandydatów, bez względu na to z którego półfinału pochodzą.

Cały festiwal poprowadzi Adi Krasta, a transmisję zapewni telewizja RTSH w Albanii oraz RTK w Kosowie.

Dzisiaj na scenie zaprezentują się następujący wykonawcy:

 1. Elton Deda Fjalët
 2. Mariza Ikonomi Unë
 3. Endri i Stefi Prifti Mesazh
 4. Evans Rama Gjurmët
 5. David Tukiçi i Genc Tukiçi Të pandarë
 6. Voltan Prodani Pse të desha
 7. Eugent Bushpepa Mall
 8. Rezarta Smaja i Luiz Ejlli Ra një yll
 9. Bojken Lako Sytë e shpirtit 
 10. Manjola Nallbani I njëjti qiell
 11. Redon Makashi Ekzistoj

Bazując na liczbie odtworzeń piosenek na YouTube, największym faworytem w tej grupie wydaje się być Eugent Bushpepa, którego piosenkę Mall odtworzono już ponad 47 tys. razy. Drugie miejsce ma Redon Makashi (30 tys. odtworzeń), a trzecie duet Rezarty i Luiza (ponad 25 tys. odtworzeń). Na przeciwległym biegunie są Voltan Prodani (3,5 tys.), Evans Rama czy bracia Tukici. Także wielu fanów Eurowizji wskazuje na Eugenta Bushpepę, jednak należy pamiętać, że o wynikach półfinałów decydują tylko jurorzy, którzy już nie raz zaskoczyli widzów swoim werdyktem.

Gośćmi specjalnymi pierwszej nocy festiwalu będą Riccardo Cocciante (zwycięzca Sanremo 1991) oraz Elhaida Dani (zwyciężczyni The Voice of Italy oraz reprezentantka Albanii na Eurowizji 2015 i ostatnia finalistka konkursu z tego kraju). Wiadomo, że w trakcie festiwalu pojawią się także takie gwiazdy albańskiej muzyki jak Aurela Gace (ESC 2011), Kejsi Tola (ESC 2009), Flaka Krelani czy Alban Skenderaj, laureat 11. miejsca podczas 47. Top of the Top Sopot Festival w telewizji Polsat.

Transmisja pierwszej części festiwalu ruszy ok. 20:30 i dostępna będzie drogą internetową na oficjalnej stronie nadawcy RTSH – TUTAJ.

Źródło: RTSH, fot.:RTSH