Opole 2020
57. KFPP Opole 2020: uczestnicy koncertu Premiery - sanah i Sławek Uniatowski, fot. Instagram.com

Już 4 września rozpocznie się tegoroczny Festiwal w Opolu. Święto polskiej piosenki organizowane jest w formie koncertów już po raz 57. Na widzów czeka szereg atrakcji przygotowanych na cztery dni festiwalu. Kogo usłyszymy na deskach opolskiego amfiteatru?

Już w kwietniu Telewizja Polska i władze miasta Opole zdecydowały, że Festiwal w Opolu zostanie przesunięty z czerwca na wrzesień. To efekt epidemii koronawirusa w Polsce. Jak czytamy w komunikacie TVP, rezygnacja z czerwcowego terminu podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo artystów, publiczności oraz ekipy realizacyjnej. 

Festiwal w Opolu 2020: Debiuty

Zgodnie z tradycją Festiwalu w Opolu publiczność i jurorzy wyłonią najlepszego debiutanta. Na scenie opolskiego amfiteatru zobaczymy dziesięcioro wykonawców, którzy powalczą o Karolinkę – główną nagrodę w konkursie. Wśród uczestników m.in. Adam Stachowiak, znany z siódmej edycji programu The Voice of Poland, gdzie zaprezentował autorski utwór Mamo. Piosenka skomponowana na cześć mamy Adama stała się szybko przebojem w internecie. Po czterech latach wraca z kompozycją Dotrę na szczyt, zapowiadającą pierwszy solowy album. Na liście wykonawców – akcent eurowizyjny. Siostry Szlachta, uczestniczki programu Szansa na Sukces. Eurowizja 2020, wystąpią z utworem Na Niby. Swoje propozycje zaprezentują także zwycięzcy ostatnich edycji Szansy na Sukces, Tomek Jarosz i Izabela Zalewska.

Dotychczas koncert Debiuty wygrało dwoje artystów, którzy później reprezentowali Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 1985 roku główną nagrodę zdobył Mietek Szcześniak, który 14 lat później wystąpił na Eurowizji z piosenką Przytul Mnie Mocno. Wokalista zajął 18. miejsce. W 1994 roku po grand prix festiwalu sięgnęła Justyna Steczkowska, która rozpoczynała ogólnopolską karierę. Rok później wzięła udział w Eurowizji z utworem Sama, zajmując również 18. miejsce. Ubiegłoroczni laureaci koncertu Debiuty – Sargis Davtyan i Aleksandra Nykiel – brali udział w tegorocznych selekcjach do Eurowizji, tj. w programie Szansa na Sukces. Eurowizja 2020.

Festiwal w Opolu 2020 – Debiuty: lista uczestników

 1. Adam Stachowiak – Dotrę na szczyt
 2. Paweł Mosiołek – Nie dla czasu
 3. LIKA – Błysk
 4. Nika Grann – Dzieci kwiaty
 5. Siostry Szlachta – Na Niby
 6. Karolina Lizer – Aksamitnie
 7. Kamil Czeszel – Burze
 8. Izabela Zalewska – Cień nadziei
 9. Tomek Jarosz z zespołem Lachersi – Twoja szansa

Dziesiątego uczestnika Debiutów wyłoni Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Ogłoszenie wyników naboru nastąpi 30 lipca.

Festiwal w Opolu 2020: Premiery

O miano najlepszej premiery roku powalczy również dziesięcioro wykonawców. 6 września usłyszymy m.in. utwór Powiedz Mi, który wyprodukował Gromee (Eurowizja 2018) we współpracy z Anią Dąbrowską i Abradabem. Zobaczymy także troje uczestników mających za sobą występy w eliminacjach do Eurowizji. Janusz Radek (5. miejsce w Krajowych Eliminacjach 2004) wykona piosenkę Facet został sam. Sławomir Uniatowski (5. miejsce w Piosence dla Europy 2006) zaprezentuje najnowszy singiel – Koniec świata. Z kolei Lanberry (6. miejsce w Krajowych Eliminacjach 2017) zaśpiewa numer wydany zaledwie kilka dni temu, Plan awaryjny. W stawce koncertu znajdziemy też rewelację muzyczną 2020 roku – sanah.

Przed dwoma laty w koncercie Premiery zwyciężyły dziewczyny z zespołu Tulia. Śpiewana przez nie piosenka Jeszcze Cię Nie Ma otrzymała zarówno nagrodę od widzów, jak i od publiczności. Rok później grupa Tulia reprezentowała Polskę na Eurowizji w utworem Fire of Love (Pali Się), zajmując 11. miejsce w pierwszym półfinale konkursu. Do awansu do finału zabrakło zaledwie dwóch punktów.

Festiwal w Opolu 2020 – Premiery: lista uczestników

 1. Gromee feat. Dąbrowska, Abradab – Powiedz mi (kto w tych oczach mieszka)
 2. PIN – Samotny dryf
 3. Kombii – Przetrwamy
 4. Sławek Uniatowski – Koniec świata
 5. Stanisława Celińska – Niech minie złość
 6. Anna Jurksztowicz – Jestem taka sama
 7. Lanberry – Plan awaryjny
 8. Mateusz Ziółko – S.O.S.
 9. Janusz Radek – Facet został sam
 10. Sanah – No sory

Festiwal w Opolu 2020: program

Festiwal w Opolu 2020 otworzy w piątkowy wieczór (4 września) koncert od Opola do Opola. Będzie to przegląd największych przebojów z ostatniego roku i uhonorowanie jubileuszy uznanych artystów. Drugiego dnia poza Debiutami odbędzie się koncert Piosenki Literackiej – A po nocy przychodzi dzień. W niedzielę zobaczymy galę finałową – Hulali w Opolupodczas której zostaną zaprezentowane ważne występy dla historii opolskiego festiwalu. 57. KFPP zamknie 7 września koncert Sceny Alternatywnej.

Festiwal w Opolu: Sargis Davtyan – zwycięzca koncertu Debiuty w 2019 roku, fot. festiwalopole.tvp.pl

Źródło: festiwalopole.tvp.pl