Już dziś portugalska telewizja RTP transmitować będzie finał Festival da Canção, preselekcji, które wyłonią reprezentanta gospodarzy tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Finał preselekcji odbędzie się w Multiusos de Guimarães, hali sportowo-widowiskowej w Guimarães, mieście będącym kolebką portugalskiej historii. Prowadzącymi dzisiejszego wieczoru są Filomena Cautela Pedro Fernandes. Filomena będzie jedną z czterech prowadzących tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Finał trwać będzie od godziny 22:15 do 02:00 polskiego czasu, a transmisja dostępna będzie tradycyjnie na stronie RTP.

Kolejność występów została rozlosowana po drugim półfinale i przedstawia się następująco:

1 – Rui David – Sem medo
2 – Susana Travassos – A mensageira
3 – Peter Serrado – Sunset
4 – Joana Espadinha – Zero a Zero
5 – Lili – Voo das cegonhas
6 – Catarina Miranda – Para sorrir eu não preciso de nada
7 – Joana Barra Vaz – Anda estragar-me os planos
8 – David Pessoa – Amor veloz
9 – Minnie & Rhayra – Patati patata
10 – Janeiro – Sem título
11 – Maria Inês Paris – Bandeira azul
12 – Anabela – Para te dar abrigo
13 – Cláudia Pascoal – O jardim
14 – Peu Madureira – Só por ela

Diogo Piçarra, zdecydowany faworyt i zwycięzca drugiego półfinału, z piosenką Canção do fim, w związku z kontrowersjami dotyczącymi podobieństwa konkursowej piosenki do pieśni kościelnej Abre os meus olhos, postanowił zrezygnować z konkursu. Jego miejsce w finale zajęła Susana Travassos z piosenką A mensageira, która zdobyła ósme miejsce w drugim półfinale.

Na scenie w Guimarães już od kilku dni trwają próby. Obecnie faworytami są Cláudia Pascoal z piosenką O Jardim oraz Janeiro z piosenką nie posiadającą tytułu (sem título). Nie bez szans pozostają Catarina Miranda oraz Peu Madureira. Niewykluczone jednak, że dzisiejszy zwycięzca będzie da wszystkich niespodzianką!

Źródło: media.rtp.pt, esctoday.com;

Foto: escportugal.pt, media.rtp.pt