Sześciu ostatnich uczestników Operación Triunfo zaśpiewa w krajowym finale, który wyłoni reprezentanta Hiszpanii do Eurowizji 2018. 29 stycznia publiczność zadecyduje kto pojedzie do Lizbony. Widzowie mają dziewięć możliwości do wyboru.

15 stycznia poznaliśmy czterech finalistów Operación Triunfo. Podczas XI gali jury (w składzie Manuel Martos, Mónica Naranjo, Joe Pérez-Olive i Julia Gómez Cora) wybrali trzech  z sześciu kandydatów. Najlepszy wynik, bo aż 40 punktów zdobyła Amaia dostając od jury same najwyższe noty, czyli dziesiątki. Następnie miejsce w finale dostali Miriam (36 pkt) i Alfred (35 pkt). Czwartego finalistę, czyli Aitanę wybrali nauczyciele akademii. Gdy Amaia, Miriam, Alfred i Aitana mogli odetchnąć, dwójka pozostałych, czyli Agoney i Anna Guerra musiała poczekać na wynik, decyzją tym razem publiczności. Wczoraj 22 stycznia ogłoszono wynik televotingu. Zdaniem widzów piątym finalistą OT została Ana Guerra .

Amaia Romero jest 18-stolotenią dziewczyną z Pampeluny w prowincji Navarra, gdzie mieszka z rodzicami i rodzeństwem. W tym roku ukończyła liceum. Mimo młodego wieku wyróżnia się swoją naturalnością, niesamowitym wokalem i słuchem muzycznym. Od dziecka pobierała nauki gry na fortepianie, obecnie będąc na ostatnim roku studiów tego instrumentu. Amaia próbuje także gry na gitarze, ukulele i perkusji. Dzięki Operación Triunfo stała się ikoną wielu młodych ludzi i faworytką słynnego konkursu muzycznego. Ale to nie pierwszy raz, kiedy widzimy ją w telewizji. Wcześniej rywalizowała w programie El Número Uno w 2012 roku, ale niedługo po wejściu do programu została wydalona. W OT śpiewała głównie komercyjne piosenki, ale nie zamyka się na wszelakie gatunki muzyczne, interesuje ją nawet flamenco.

Miriam Rodríguez ma 21 lat i pochodzi z Pontedeume (A Coruña), gdzie mieszka z rodzicami i uczyła się sztuki w wyższej szkole artystycznej. Później przeniosła się do Madrytu, aby kontynuować studia w zakresie sztuki dramatycznej i interpretacji. Rodíguez nie tylko zajmuje się muzyką, ale jest także aktorką. Zapewnia, że te dwa aspekty są w jej karierze nierozerwalne. Sama komponuje piosenki grając na gitarze. Jako piosenkarka występuje na małych koncertach i śpiewa na weselach. W 2016 roku wydała swój pierwszy singiel „Me cansé de esperar”. Przeprowadzka do Madrytu byłą bardzo ważna dla jej kariery zawodowej, pozwoliło jej to wziąć udział w castingach do OT.

Alfred García ma 20 lat i pochodzi z Barcelony, a dokładniej z Prat de Llobregat, gdzie obecnie mieszka z rodzicami. Jest studentem komunikacji audiowizualnej, ale jest też muzykiem. Uczęszcza do wyższej szkoły muzycznej Taller de Músics de Barcelona, gdzie kształci się w dziedzinie jazzu i muzyki współczesnej. Poza muzyką interesuje się także filmem. Alfred planuje w tym roku wydać film fabularny, do którego skomponował ścieżkę dźwiękową. Do tej pory sam wydał trzy albumy studyjne. Jednak czas w programie Operación Triunfo jest jego największym sukcesem. Próbował wcześniej swoich sił w innym talent-show La Voz, ale odszedł z porażką. Od siódmego roku życia śpiewa i gra na puzonie, jest także samoukiem gry na gitarze, perkusji i pianinie.

Aitana Ocaña jest najmłodszą finalistką, ma 18 lat i urodziła się w Sant Climent de Llobregat (Barcelona), gdzie mieszka z rodzicami. Ukończyła szkołę artystyczną i zamierza studiować Design. Od momentu wejścia do programu szybko stała się jednym z faworytów programu, przez kilka kolejnych odcinków cieszyła widzów doskonałymi występami. Jej mocną stroną jest potężny głos, ale także umiejętność gry na fortepianie. Dzięki OT związała się ze swoim kolegą z akademii Luisem Cepedą, który odpadł w dziewiątym odcinku.

Ana Guerra ma 23 lata i pochodzi z San Cristóbal de La Laguna (Teneryfa), ale mieszka ze swoim chłopakiem w Madrycie. Przez 8 lat uczyła się gry na flecie poprzecznym. Pracowała jako konsultantka perfum, kelnerka i aktorka muzyczna. Dzięki udziałowi w OT 2017 pokazała, że potrafi się wyróżnić na każdej gali, dzięki czemu stała się jedną z ulubienic publiczności, u której lepiej jest znana jako Ana War. Jest dziewczyną piosenkarza Jadela, zwycięzcy talent-show El Número Uno w 2012 roku, który jest dla niej ogromnym wsparciem poza akademią OT.

Agoney Hernández wprawdzie nie został finalistą, ale twórcy OT przywrócili w nim nadzieję na wyjazd do Lizbony i zaśpiewa piosenkę razem z Miriam . Agoney ma 22 lata i pochodzi z Adeje na Teneryfie, gdzie mieszka z rodzicami. Od 6 roku życia związany jest z muzyką. Wtedy zaczął grać na trąbce, wziął udział w kilku teledyskach i studiował Baccalaureate of Performing Arts. Obecnie jest piosenkarzem hotelowym na Teneryfie. Udział w Operación Triunfo pozwolił mu ujawnić swój talent na szerszą skalę. Agoney wyróżnia się wyrazistą, ostrą i słodką barwą głosu, dzięki której odważnie śpiewa bardzo zróżnicowane tematy.

Dzisiaj 23 stycznia ujawniono piosenki i nazwiska kompozytorów, którzy stworzyli utwory z myślą o Eurowizji. Wystawiono nie pięć, ale dziewięć propozycji. Finaliści wystąpią solo, w duetach i w grupie. W duecie wystąpi także Agoney, który przegrał w głosowaniu widzów zeszłego wieczoru, ale rywalizuje w finale krajowym jako część duetu.

  • 5 piosenek – każdy finalista wykona przydzielony mu utwór solo
  • 3 piosenki – trzy pary, duety składające się z sześciu ostatnich uczestników OT
  • 1 piosenka- wszyscy finaliści zaśpiewają w grupie

Piosenki został wydane podobnie jak w każdy wtorek, kiedy to Noemí Galera wraz z Manu Guix przekazują uczestnikom tematy, które mają zaśpiewać w następnym odcinku. Tym razem będą bronić utworów z którymi mogli by reprezentować Hiszpanię na tegorocznym Konkursie Eurowizji.

Szczęśliwcy spotkali się z twórcami piosenek: Rozalén, Alba Reig, Diego Cantero i Raúlem Gómez. Nawiązali z nimi pierwszy kontakt i próbowali zmierzyć się ze swoimi nowymi piosenkami.

Poniżej lista utworów poniedziałkowej gali eurowizyjnej:

Artyści solo

Amaia Al cantar (Rózalen)
Alfred Que nos sigan las luces (Nil Moliner)
MiriamLejos de tu piel  (Steve Robson i Diego Cantero)
AitanaArde (Alba Reig)
Ana GuerraEl remedio (Nabalez)

Duety

Tym samym spełniły się marzenia niektórych uczestników o wspólną piosenkę dla Eurowizji. Kilkakrotnie na swoich portalach społecznościowych Amaia i Alfred wyrażali chęć wspólnej piosenki dla Eurowizji. Ich prośby nie poszły na marne, zwłaszcza, że wielu fanów wyraziło spory entuzjazm na taką możliwość. Mariam zaśpiewa razem z Agoneyem, a Aitana i Ana stworzą żeński duet, który ma porwać publiczność do tańca.

Agnoney i MiriamMagia(Funambulista i David Otero)
Aitana i Ana GuerraChico malo (Morgan i Simms)
Amaia i AlfredTu cancion (Raul Gomez)

Grupa

Wielką niespodzianką jest wybór piosenki przewodniej OT 2017, którą zaśpiewali wszyscy uczestnicy ostatniej edycji programu. Utwór zostanie dostosowany dla pięciu finalistów.

Pięciu finalistów OTCamina (Manu Guix)

O tym kto i z którą piosenką pojedzie do Lizbony reprezentować Hiszpanię w konkursie Eurowizji 2018 zdecydują w 100% widzowie. Będą głosować dwa razy przez połączenia, SMS i aplikację OT.

Runda 1: Spośród wszystkich 9 piosenek widzowie wybiorą trzy najlepsze
Runda 2: Trzy wybrane utwory będą ponownie poddane ocenie widzów, aby zagłosowali ich zdaniem na najlepszy utwór na Eurowizję.

W przypadku remisu dwóch piosenek zostaną zsumowane głosy z pierwszej i drugiej rundy.

W poniedziałek 29 stycznia o 22:35 rozpocznie się Gala eurowizyjna możliwa do obejrzenia w TVE1, TVE International i transmitowana na żywo na rtve.es.

Źródło: rtve.es, esctoday.com, lecturas.com
Zdjęcie główne: elpais.com; pozostałe: rtve.es

1 KOMENTARZ

  1. […] Po emocjonującym weekendzie francuskim przyszedł czas na drugi kraj „Wielkiej Piątki” – Hiszpanię. Dzisiejsza XIII gala Operación Triunfo jest specjalnie dedykowana Eurowizji. Czekają nas zmagania w sumie sześciu ostatnich artystów z Operación Triunfo z dziewięcioma przypisanymi im utworami solo, w duetach i grupie (szczegóły w ostatnim artykule). […]