Już dziś o 20:00 wielki finał Melodifestivalen 2016, którego zwycięzca zostanie reprezentantem Szwecji w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji!

Po pięciu tygodniach pełnych muzycznych emocji, nadszedł czas by wreszcie poznać szwedzkiego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję. Jest to wybór o tyle istotny, że Szwecja jest w tym roku gospodarzem konkursu, a więc zwycięzca Melodifestivalen będzie miał automatycznie zagwarantowane miejsce w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Stanie przed nim także niezwykle odpowiedzialne zadanie – reprezentowanie swojego kraju na własnej ziemi, przed własną publicznością.

Podczas czterech półfinałów udział w finale zagwarantowało sobie ośmiu artystów. Czterech kolejnych uczestników finału widzowie wybrali w rundzie dogrywkowej, czyli tak zwanej Andra Chansen. Oznacza to, że dziś o zwycięstwo w najpopularniejszych i najchętniej oglądanych preselekcjach narodowych, walczyć będzie 12 wykonawców. Tylko dwa utwory zostaną wykonane w języku szwedzkim, cała reszta to piosenki po angielsku.

Melodifestivalen obchodzi w tym roku mały jubileusz – świętowane jest 15-lecie odświeżenia formatu tych preselekcji. Tej właśnie tematyce ma być poświęcony dzisiejszy interval act – na scenie pojawi się wielu uczestników Melodifestivalen sprzed lat, m.in. Mariette, Sarah Dawn Finer, Magnus Carlsson, BWO, After Dark, Charlotte Perelli, Timoteij oraz oczywiście ubiegłoroczny zwycięzca – Måns Zelmerlöw.

Kto dziś wygra? Wszystko wskazuje na to, że będzie to niezwykle młody – bo zaledwie 17-letni – Frans. Na niego stawiają zarówno bukmacherzy, jak i widzowie, którzy oglądali wczorajszą próbę generalną. Wskazują na to także liczby odtworzeń jego utworu w poszczególnych serwisach muzycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

O ostatecznym wyniku zadecydują widzowie (poprzez głosowanie SMS oraz głosowanie w mobilnej aplikacji) oraz międzynarodowe jury w proporcji 50/50. Najpierw łączyć się będziemy z przedstawicielami wszystkich jedenastu paneli jurorskich, którzy odczytywać będą wyniki swojego głosowania, przydzielając punkty wybranym artystom. Potem prowadzący będą odczytywać wyniki głosowania widzów – widzowie mają łącznie do rozdysponowania 473 punkty – tyle samo co międzynarodowe jury. Suma ta będzie podzielona pomiędzy wszystkich uczestników, proporcjonalnie do ilości otrzymanych głosów w televotingu. Gospodarze będą odczytywać po kolei liczbę punktów, jaką otrzymali poszczególni artyści – od najmniejszej do największej. Dzięki temu, o tym, kto ostatecznie wygrał Melodifestivalen nie będziemy wiedzieć aż do ostatniej chwili. Warto zwrócić uwagę na ten system głosowania, ponieważ od tego roku będzie on używany także podczas samej Eurowizji.

Tak prezentuje się finałowa stawka Melodifestivalen 2016, według kolejności występów:

1. Panetoz – Håll om mig hårt
(Jimmy Jansson, Karl-Ola Kjellholm, Jakke Erixson, Pa Modou Badjie, Njol Badjie, Nebeyu Baheru)

2. Lisa Ajax – My Heart Wants Me Dead
(Linnea Deb, Joy Deb, Anton Hård af Segerstad)

3. David Lindgren – We are Your Tomorrow
(Anderz Wrethov, Sharon Vaughn, Gustav Efraimsson)

4. SaRahaKizunguzungu
(Anderz Wrethov, Sara ”SaRaha” Larsson, Arash Labaf)

5. Oscar Zia – Human
(Oscar Zia, Victor Thell, Maria Smith)

6. Ace Wilder – Don’t Worry
(joy Deb, Linnea Deb, Anton Hård af Segerstad, Ace Wilder)

7. Robin Bengtsson – Constellation Price
(Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Mark Hole, Martin Eriksson)

8. Molly Sandén – Youniverse
(Molly Sandén, Danny Saucedo, John Alexis)

9. Boris RenéPut Your Love on Me
(Boris René, Tobias Lundgren, Tim Larsson)

10. Frans – If I Were Sorry
(Oscar Fogelström, Michael Saxell, Fredrik Andersson, Frans Jeppsson Wall)

11. Wiktoria – Save Me
(Jens Siverstedt, Lauren Dyson, Jonas Wallin)

12. Samir & Viktor – Bada nakna
(Fredrik Kempe, David Kreuger, Anderz Wrethov)

Finał Melodifestivalen 2016 odbędzie się we Friends Arena w Sztokholmie, gospodarzami wieczoru będą Gina Dirawi oraz William Spetz. Transmisję będzie można śledzić od godziny 20:00 na oficjalnej stronie szwedzkiego nadawcy, svt.se.

Źródło: svt.se (fot. svt.se)

1 KOMENTARZ

  1. Mógłbym tutaj napisać właściwie to samo, co pod poprzednim artykułem o MF, ale nie będę się powtarzał, zwłaszcza, że trzeba tu jednak uważać na długość komentarzy! 🙂

    Dodam jeszcze, że z jednej strony, oczywiście, obywatele Szwecji powinni zagłosować na to, co teoretycznie najbardziej im się podoba (czyli np. na popularność tego Fransa), no ale z drugiej strony, niech się potem nie dziwią, że będzie niskie miejsce. Koniec – czekamy na wyniki! Już nawet zaczynam myśleć: ktokolwiek, tylko nie Frans! 🙂