Sanna Nielsen, Helena Paparizou, Ace Wilder a może jednak Alcazar? Kto dziś zwycięży i reprezentować będzie Szwecję w Kopenhadze?

Dokładnie 5 tygodni temu rozpoczęły się jedne z najpopularniejszych narodowych preselekcji, które chętnie śledzą nie tylko Szwedzi, ale także fani z całej Europy  – szwedzkie Melodifestivalen. Po czterech półfinałach i dogrywce, dobrnęliśmy do końca tej podróży – czas na wielki finał w monumentalnym Friends Arena w Sztokholmie – arenie znacznie większej od duńskiego B&W Hallerne, gdzie w maju odbędzie się finał Eurowizji.

W dzisiejszym konkursie wystąpi 10 artystów – ośmiu z nich to zwycięzcy poszczególnych finałów, pozostała dwójka natomiast otrzymała możliwość występu w finale dzięki zwycięstwu w Andra chansen. Tak prezentuje się lista uczestników szwedzkiego finału:

01. Anton Ewald – Natural
02. Ellen Benediktson – Songbird
03. Alcazar – Blame It On The Disco
04. Oscar Zia – Yes We Can
05. Linus Svenning – Bröder
06. Helena Paparizou – Survivor
07. YOHIO – To the End
08. Sanna Nielsen – Undo
09. Panetoz – Efter solsken
10. Ace Wilder – Busy Doin’ Nothin’

Anton Ewald próbuje swoich sił w Melodifestivalen po raz drugi, Alcazar po raz piąty, YOHIO różnież po raz drugi, natomiast Sanna Nielsen już po raz siódmy. Jeśli zaś chodzi o Helenę Papariozu, była ona już na Eurowizji, a nawet ją wygrała – był to 2005 rok, reprezentowała wtedy barwy Grecji.

Bukmacherzy jasno wskazują, że zwycięzcą dzisiejszego finału powinna być jedna z trzech pań – Ace Wilder, Helena Papariozu lub Sanna Nielsen. Najniżej ocenia się natomiast Linusa Svenninga oraz zespół Panetoz. Melodifestivalen jest jednak konkursem bardzo nieprzewidywalnym – rok temu murowanym faworytem do zwycięstwa był YOHIO, a ostatecznie przegrał ze znacznie niżej notowanym Robinem Stjernbergiem, głównie dzięki głosom międzynarodowego jury, które wraz z widzami decyduje o ostatecznych wynikach.

Podczas interval actu wystąpi dziś Charlotte Perelli (ESC 1999, ESC 2008) oraz zwycięzca ubiegłorocznego Melodifestivalen, Robin Stjernberg. Transmisja tradycyjnie rozpocznie się o 20:00 na svt.se/melodifestivalen.

(fot. svt.se)