fot. Andres Putting (EBU)

Już dziś o 21:00 rozpocznie się finał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Zmagania 26 państw możemy śledzić m.in. w TVP 1, TVP Polonia i Internecie. Niestety w tym roku bez udziału Polski. O tym, komu uda się sięgnąć po grand prix konkursu, przekonamy się chwilę po północy.

Finał Eurowizji 2019 zobaczymy na żywo dziś o 21:00 m.in. w TVP 1 i TVP Polonia, a także w Internecie za pośrednictwem strony eurowizja.tvp.pl oraz aplikacji mobilnej TVP VOD. Komentatorem tradycyjnie już będzie Artur Orzech. Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych – warto wcześniej sprawdzić ich program. Finał transmitować będą m.in. brytyjska BBC One, irlandzka RTÉ One czy islandzka RÚV. Po kilkuletniej przerwie finał Eurowizji śledzić będzie można również na terenie Kanady – za pośrednictwem stacji OMNI. Transmisję bez komentarza zapewnia natomiast oficjalny kanał Eurowizji na YouTube tutaj*.

Poniższe kraje udostępniają transmisję online za pośrednictwem swoich serwisów internetowych:

*ze względu na ograniczenia licencyjne transmisja online będzie niedostępna m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Boliwii, Republice Dominikany, Ekwadorze, Hondurasie, Panamie, Paragwaju, Urugwaju czy Wenezueli.

Kto na scenie?

Konkurs poprowadzą Erez Tal, Bar Refaeli, Assi Azar i Lucy Ayouby. Wieczór rozpocznie zwyciężczyni Eurowizji 1998 Dana International. Na scenie pojawią się również Idan Raichel oraz Gali Atari (Izrael 1979). W specjalnym miksie eurowizyjnych przebojów sprawdzą się: Conchita Wurst (Austria 2014), Måns Zelmerlöw (Szwecja 2015), Eleni Foureira (Cypr 2018) oraz Verka Serduchka (Ukraina 2007).

Finał Eurowizji uświetni też występ Madonny! Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

W finale zobaczymy zmagania artystów z 26 państw: po 10 awansowało z każdego z dwóch półfinałów, 5 należy do tzw. Wielkiej Piątki, która zawsze ma zagwarantowane miejsce w finale, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Izrael. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

 1. Malta – Michela Chameleon
 2. Albania – Jonida Maliqi Ktheju tokës
 3. Czechy – Lake Malawi Friend of a Friend
 4. Niemcy – S!stersSister
 5. Rosja – Sergey Lazarev Scream
 6. Dania – Leonora Love Is Forever
 7. San Marino – Serhat Say Na Na Na
 8. Macedonia Północna – Tamara Todevska Proud
 9. Szwecja – John Lundvik Too Late for Love
 10. Słowenia – Zala Kralj & Gašper Šantl Sebi
 11. Cypr – Tamta Replay
 12. Holandia – Duncan Laurence Arcade
 13. Grecja – Katerine Duska Better Love
 14. Izrael – Kobi Marimi Home
 15. Norwegia – KEiiNO Spirit in the Sky
 16. Wielka Brytania – Michael Rice Bigger than Us
 17. Islandia – Hatari Hatrið mun sigra
 18. Estonia – Victor Crone Storm
 19. Białoruś – ZENA Like It
 20. Azerbejdżan – Chingiz – Truth
 21. Francja – Bilal Hassani Roi
 22. Włochy – Mahmood Soldi
 23. Serbia – Nevena Božović Kruna
 24. Szwajcaria – Luca Hänni She Got Me
 25. Australia – Kate Miller-Heidke Zero Gravity
 26. Hiszpania – Miki La venda

Jak głosować?

W finale głosować mogą widzowie przebywający na terenie wszystkich państw biorących udział w Eurowizji 2018 – czyli także w Polsce. Zgodnie z zasadą rywalizacji fair-play nie głosujemy na piosenkę z własnego kraju – egzekwowanie tej reguły w praktyce oznacza brak możliwości głosowania na występ państwa, na terenie którego przebywamy.

Głosowanie będzie trwać około 15 minut po wybrzmieniu wszystkich występów. Numery telefonów, pod które należy dzwonić bądź wysyłać SMS-y, zostaną podane podczas telewizyjnych transmisji w każdym z tych państw. Głosy na ulubione piosenki można oddawać również poprzez oficjalną eurowizyjną aplikację dostępną na systemy iOS, Android i Windows Phone – aplikacja jest bezpłatna, ale głosowanie przez nią odbywa się przez wysłanie SMS premium, jej użytkownicy mogą też być narażeni na koszty transmisji danych. Z jednego numeru telefonu można oddać łącznie maksymalnie 20 głosów.

Podczas wczorajszej próby generalnej swoje noty przyznały już 5-osobowe zespoły jury z 41 państw biorących udział w konkursie. Głosy jury i widzów zostaną następnie oddzielnie przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej (12 pkt. dla najlepszej piosenki, 10 dla kolejnej, następnie 8, 7,…, 2, 1 pkt.).

Po zakończeniu części artystycznej prowadzący Eurowizję będą łączyć się z korespondentami ze wszystkich poszczególnych państw uczestniczących w Eurowizji. Na ekranach automatycznie pojawią się punkty od profesjonalnego jury od 1 do 10, a przedstawiciel danego kraju ogłosi tylko, która piosenka otrzymuje najwyższą notę – 12 punktów.

Punkty wynikające z głosowania widzów w każdym z państw zostaną do siebie dodane, a następnie podane począwszy od piosenki, która zebrała ich najmniej w głosowaniu jury. O szczegółach nowego sposobu prezentacji wyników pisaliśmy tutaj. W ten sposób niemal do samego końca nie będzie wiadomo, kto wygrał Eurowizję 2019. Emocje sięgną zenitu.

Dołączcie do zabawy, pobierając karty do głosowania przygotowane nadawcę BBC. Udanej zabawy!

źródło: eurovision.tv, bbc.co.uk, ruv.is, rte.ie, eurovoix.com, cybc.com.cy, rtve.es, raiplay.it,  informacje własne