Już dziś poznamy kolejnego artystę, który pojedzie na Eurowizję 2018. Mołdawia jest gotowa, aby wybrać następce SunStroke Projekt, którzy zajęli w zeszłym roku zaszczytne 3. miejsce. Czy poziom preselekcji małego kraju poszybował w górę?

Krajowy nadawca TRM otrzymał 28 zgłoszeń do mołdawskich preselekcji. Podczas przesłuchań na żywo wybrano 16 najlepszych piosenek spośród 27  kandydujących, ponieważ jedna z uczestniczek Pelageya Stefoglo została zdyskwalifikowana za nie spełnienie zasad regulaminu. Pelageya zgłosiła swój udział także w białoruskich preselekcjach, a zasady mołdawskie zezwalały udział tylko w jednym kraju.

Po fazie wstępnej zespół TRM zdecydował, że wszyscy potencjalni kandydaci wezmą udział w finale organizując jedno, wielkie wydarzenie. Anulowano tym samym procedurę półfinałową, która była zaplanowana 22 lutego. Finał odbędzie się w studio TRM w historycznej stolicy Mołdawii – Kiszyniowie.

Oto kolejność startowa uczestników preselekcji podczas dzisiejszego finału.

 1. TolikBroken Glass
 2. Lavina RusuAltundeva
 3. Bella LunaMoments
 4. Anna TimofeiEndlessly
 5. Ilia Soroceanu & Dasha DaGroMinds & Veins
 6. Che MD – Inima-n stângă
 7. Cobîlean ConstantinNumai tu
 8. DoReDosMy lucky day
 9. SandyC & Aaron SibleyOnce upon a time
 10. Anna OdobescuAgony
 11. Nicoleta SavaEsencia del Sur
 12. Doinița GhermanDance in flames
 13. Felicica DunafAlien
 14. ViorelaThe gates of love
 15. Vera ȚurcanuBlack Heart
 16. Ruslan TsarCome to life

Sylwetki artystów i ich eurowizyjne propozycje zostały zaprezentowane w poprzednich artykułach zgodnie z kolejnością startową:
01-08 (część 1)
09-16 (część 2).

O Melodie Pentru Europa 2018 rozpocznie się o 18:40 (19:40 czasu lokalnego) i będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem oficjalnej strony nadawcy.

Podczas dzisiejszego koncertu zwycięzca zostanie wybrany przez profesjonalne jury, pod przewodnictwem Nelly Ciobanu (reprezentantki Mołdawii z 2009 roku) oraz głosami telewidzów w systemie 50/50. Televote potrwa 20 minut. Przyznawane będą punkty od 1-8, 10, 12. W przypadku remisu decydujący będzie głos widzów.

Wśród faworytów wymienia się grupę Doredos pod opieką Philippa Kirkorova. Słynny rosyjski artysta pojawi się podczas finału, aby wspierać swoich podopiecznych. Trio brało już udział we wcześniejszych preselekcjach, ale jury nie było im do tej pory przychylne. W głosowaniach internetowych wysoko plasują się także hiszpańska propozycja Nicolety Sava oraz ballada Endlessly Anny Timofei. Kto wygra, wszystko zależy od prezentacji na scenie.

To już 14 start Mołdawii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Do swoich największych sukcesów może zaliczyć rok 2017, kiedy to SunStroke Projekt z piosenką Hey Mamma! wywalczyli 3. miejsce. Oprócz tego Mołdawia ma jeszcze dwie pierwsze dziesiątki, które osiągnęła w 2005 roku dzięki piosence Bunica Bate Toba w wykonaniu Zdob şi Zdub (6. miejsce) oraz Fight Natalii Barbu (10. miejsce).

Źródło: trm.md, esctoday.com, escxtra.com Zdjęcie: trm.md