Bukareszt jest ostatnim przystankiem Selecția Națională, w których o zwycięstwo zmaga się piętnastu wokalistów. Wielki Finał rumuńskich preselekcji odbędzie się już jutrzejszego wieczoru. Jeszcze przed północą poznamy dziewiętnastego reprezentanta kraju z nad Siedmiogrodu w Konkursie Piosenki Eurowizji. Kto zmierzy się w walce o wyjazd do Lizbony? W artykule przedstawiamy sylwetki  finalistów rumuńskich preselekcji narodowych, informujemy Was o tym, gdzie śledzić przebieg ostatecznego konkursu i zdradzamy kilka niespodzianek czekających nas podczas rumuńskiego show.

W niedzielę, 25 lutego czeka nas finał Selecţia Naţională România! Koniec weekendu wzbogaci listę reprezentantów krajów europy w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji o kolejnego wykonawcę. Kto walczyć będzie o miano reprezentanta Rumunii na deskach sceny eurowizyjnej w Lizbonie? Oto finaliści jutrzejszych zmagań:

Feli Bună De Iubit

Feli jest rumuńską artystką i kompozytorem muzycznym. Jej utwory podbijają szczyty list przebojów lokalnych rozgłośni radiowych. Sukces rozwoju kariery przyniósł jej debiutancki singiel Cine te Crezi?, którym nominowana została do MTV Europe Music Awards. Rok później, ponownie pojawiła się w MTV EMA, tym razem z singlem Creioane Colorate. Doskonale odnajduje się w gatunkach muzyki folkloru jak również rapu, bluesa czy rocka. Po nagraniu coveru słynnego La Bohème w języku hiszpańskim, jej głos dostrzegł sam twórca utworu, Charles Aznavour. Wokalistka ma na koncie wiele singli jak i coverów, które znaleźć można w sieci. W roku 2017 ukazał się jej debiutancki album zatytułowany Eu sunt Feli, w którym znalazł się m.in. jej utwór preselekcyjny Bună De Iubit. Sama o sobie mówi, iż jest naturalną satelitą muzyki, która się nią dzieli i nie wyobraża sobie w inny sposób wyrażania siebie.

 

MIHAI Heaven

MIHAI to artysta, którego cechuje niezwykle rzadka dla mężczyzn skala głosu, obejmująca 5 i 1/3 oktawy. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W latach 1998-2004 należał do zespołu Valahia, który pierwotnie liczył czterech członków. Grupa wydała sześć albumów studyjnych oraz jedenaście singli. W 2004 roku rozpoczął karierę solową i ma na koncie osiem albumów studyjnych. Posiada bogate doświadczenia eurowizyjne. Dziewięciokrotnie startował w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Pamiętamy go z 2006 w Atenach, gdzie reprezentował Rumunię utworem Tornero. Czwarte miejsce, które zdobył dla kraju jest dotychczas najwyższym wynikiem Rumunii w Konkursie ESC. W roku ubiegłym, z kompozycją I Won’t Surrender, w narodowych Selecția Națională ostatecznie uplasował się na drugiej pozycji. W Kijowie wówczas usłyszeliśmy jodłującą Iliancę i rapującego Alexa. Tegoroczna propozycja Heaven skomponowana została przy współpracy z Michaelem Jamesem Downem, Williamem Taylorem i Jonasem Gladnikoffem.

 

Jukebox feat Bella Santiago Auzi Cum Bate

Dzięki 18-letniej działalności muzycznej i ponad 1600 występach koncertowych, Jukebox stał się jednym z najpopularniejszych zespołów w Rumunii. Dotychczas, na koncie ma trzy albumy studyjne (Christmas Songs, Feel Like Making Love i Picuri de Rai) oraz 8 singli. W roku ubiegłym, zespół wzbogacił się o niezwykły głos i egzotyczny wygląd, które prezentuje Bella Santiago. Po dwuletniej przerwie, kiedy to grupa startowała w Selecția Națională 2016 z utworem Come on Everybody (4 msc), wracają na scenę eliminacji z kompozycją stworzoną przy współpracy z Bogdanem Marinescu, Alexandru Luft oraz Cristiny Dobrescu.

 

The Humans Goodbye

Zespół wokalno-instrumentalny w skład którego wchodzą Adi Tetrade (perkusja), Alin Neagoe (bas), Alexandru Matei (instrumenty klawiszowe), Alex Cismaru (gitara), Adrian Tanase (wokal) oraz Cristina Caramarcu (wokal). Łączy ich miłość do muzyki funk jak i pop-rock. Wierzymy w ludzkość – to motto, którym zespół zamanifestuje swój artystyczny akt podczas finału koncertu. Cała paleta ludzkich emocji oraz kamień milowy wartości zebranych z doświadczeń życiowych sześciu muzyków, to to co chcą przedstawić wykonując Goodbye. Jak mówią,  ich muzyka nie jest mechanicznym aktem interpretacji lecz dzieleniem się emocjami, bez granic między sceną a publicznością. Nasza muzyka nie jest reprodukcją a aktem stworzenia. Utwór preselekcyjny skomponowany został przez Aline Neagoe, Cristine Caramarcu oraz Alexandru Matei.

 

Eduard Santha Mesom Romales

Eduard jest wokalistą o niewielkim dorobku muzycznym. Dotychczas pojawiał się głównie w programach telewizyjnych typu talent show oraz koncertował w pubach. Doskonale odnajduje się w muzyce typu Pop-Rock, Soul, Jazz. Kojarzyć go możemy w ubiegłorocznej edycji Selecția Națională, gdzie w finale selekcji z wykonaniem Wild Child uplasował się na ósmej pozycji.  W tym roku Eduard przedstawia wyjątkowy utwór Mesom Romales, który skomponował we współpracy z Alexandru Luftem.

 

Teodora Dinu Fly

Teodora Dinu lekcje śpiewu rozpoczęła w wieku pięciu lat. Dotychczas wystąpiła w ponad 60 krajowych jak i międzynarodowych konkursach i festiwalach muzycznych, wielokrotnie zdobywając nagrody. Jej pierwsze doświadczenia związane ze sceną eurowizyjną rozpoczęły się w roku 2016, kiedy to wspierała wokalem zwycięzcę selekcji narodowych – Ovidiu Antona. Przez problemy finansowe Rumunii względem EBU, kraj ten został zdyskwalifikowany z udziału w Konkursie Eurowizji odbywającym się wówczas w Szwecji. W roku następnym, Teodora nagrała rockową balladę Tear Up The Dark, którą zgłosiła do krajowych eliminacji w Wielkiej Brytanii oraz w Rumunii. W obydwu jednak krajach zgłoszenie zostało odrzucone.

 

Dora Găitanovici Fără Tine

Dora prócz śpiewem, fascynuje się również grą na fortepianie oraz saksofonie. Doskonale odnajduje się w jazzie, bluesie , rocku, muzyce klasycznej oraz ludowej. Obecnie studiuje na Colegiul National im. Bogdana Petriceicu Haşdeu w Buzăui oraz w planach ma uczestnictwo w kursach na Uniwersytecie Muzycznym. Ma na koncie udział w rumuńskiej odsłonie X Factor, występy w wielu koncertach jak i festiwalach młodych muzyków, gdzie wielokrotnie zdobyła nagrody. W roku ubiegłym zgłosiła Give Me a Sign do rumuńskich preselekcji lecz utwór nie zakwalifikował się do stawki półfinałowej. Tegoroczna propozycja skomponowana została przez samą wokalistkę.

 

Claudia Andas The One

Claudia Andas rozpoczęła karierę muzyczną w wieku 13 lat odnajdując się w muzyce rozrywkowej jak i rockowej.  Od przeszło dwudziestu lat mieszka w Korei Południowej, gdzie poznała męża i u jego boku śpiewa w klubach, hotelach czy na statkach wycieczkowych. Wielokrotnie wystąpiła na deskach sceny Filharmonii Narodowej w Seulu. Znana jest głównie z udziału w rumuńskiej edycji The Voice.

 

Tiri Deşert De Sentimente

TIRI  gra na pianinie od szóstego roku życia, ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Compoziţie i wziął udział w kursach mistrzowskich na tej samej specjalizacji. Uczestniczył w siódmej edycji The Vocea Romaniei, gdzie odpadł po pierwszym odcinku emitowanym na żywo. Artysta współpracuje z Loredaną i głównie koncentruje się na pracy studyjnej. W finale Selecția Națională zaprezentuje Deşert De Sentimente własnego autorstwa.

 

Erminio Sinni & Tiziana Camelin All the Love Away

Erminio Sinni jest włoskim piosenkarzem i autorem tekstów muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 12 lat. Po osiągnięciu pełnoletniości zamieszkał w Rzymie, gdzie rozpoczął karierę muzyczną. W roku 1989 uczestniczył w Festiwalu w Sanremo, gdzie grał na instrumentach to kompozycji Tutti i Cuori Sensibile w wykonaniu Stefanii La Fauci.  W 1991 roku, na zaproszenie ambasadora Petera Secchia, artysta zaśpiewał na przyjęciu zorganizowanym dla Franka Sinatry w ambasadzie amerykańskiej w Rzymie. Dwa lata później, ponownie pojawił się w Sanremo lecz jako wokalista, kończąc na piątym miejscu z wykonaniem L’amore Vero. Zdobył nagrody w Premio Volare za najlepszy utwór muzyczny oraz w Premio SILB za najlepszy tekst muzyczny. W 1996 otrzymał nagrodę najlepszego piosenkarza i kompozytora w Premio Mia Martini, a od 2002 do 2006 był oficjalnym muzykiem włoskiej piłki nożnej. Tiziana Camelin to początkująca aktorka oraz wokalistka, która ma na koncie liczne występy podczas przyjęć okolicznościowych. Dzięki współpracy z gitarzystą, Francesco Savarese tworzy i koncertuje przedstawiając głównie muzykę gatunku pop-rock. All the Love Away skomponowane zostało przez Erminio przy współpracy z Mauro Goldsand, Alessandro Camponeschi oraz Tiziana Camelin.

 

Xandra Try

Xandra w rumuńskich zmaganiach o wyjazd na Konkurs Piosenki Eurowizji bierze udział trzeci rok z rzędu. W 2016 z propozycją Superhuman, dzięki głosom telewidzów uplasowała się na trzeciej pozycji, lecz niskie noty otrzymane od jury nie pozwoliły jej awansować do finału. Rok później, z wykonaniem Walk On By zdobyła drugą pozycję w półfinale a w finale ostatecznie uplasowała się na piątej pozycji. Wokalistka przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku pięciu lat. Jej pierwsze utwory skomponowane zostały przez uznanego w Rumunii kompozytora i dyrygenta, Zsolta Kerestely. Współpraca z muzykiem zaowocowała rozwojem kariery młodej wokalistki, która ma na swoim koncie ponad 80 nagród muzycznych, w tym nagrodę Press w Mamaia Festival.

 

Vyros La La La

Vladimir Ciobanu czyli Vyros pochodzi z Miszyniowa z Mołdawii, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Cipriana Porumbescu oraz Akademii Teatralnej i Sztuk Wizualnych. Z biegiem lat zdobył wiele nagród w krajowych jak i międzynarodowych konkursach muzycznych. W 2014 roku reprezentował Mołdawię podczas Mistrzostw Świata w śpiewie Karaoke w Sztokholmie w Szwecji. Obecnie Vladimir jest jednym z dyrygentów Chóru Akademickiego Doina w Filharmonii Narodowej im. Siergieja Lunczewicia.

 

Alexia & Matei Walking On Water

Zdobywając pierwszą nagrodę na festiwalu SanRemo w 2010 roku, Alexia ma na koncie dwa tytuły mistrzowskie na świecie. Grą na fortepianie oraz bębnach startowała w barwach Rumunii w Mistrzostwach Świata Młodych Artystów w Hollywood. Matthew jest miłośnikiem country-rocka. Od przeszło czterech lat należy do zespołu rockowego, z którym koncertuje w kraju jak i za granicą. Para poznała się rok temu podczas jednego z narodowych konkursów muzycznych.

 

Echoes Mirror

Echoes to zespół rockowy składający się z Alexa Gomez (perkusja), Cătălina Fotin (bas), Dana Ionescu (gitara), Claudia Dante (wokal) oraz Liviu Elekesa, który jako kompozytor, multiinstrumentalista i dyrektor muzyczny ma bogate doświadczenie na krajowym etapie selekcji biorąc w nich udział czwarty raz. Dzięki nawiązanej niespełna kilka miesięcy temu współpracy, zespół ma na koncie liczne koncerty podczas narodowych festiwali oraz występy na scenach rockowych klubów.

 

Rafael & Friends We Are One

Rafael & Friends to grupa utalentowanych muzyków, w skład której wchodzą Tina Munteanu (międzynarodowa sopranistka i solistka), Ioan Dacian (muzyk operowy i teatralny), Delia Carp (piosenkarka rockowa pochodząca z Tulcza), Stefan Bogdan Buta (basista i aktor filmowy z Hollywood), Ioana Ernea (piosenkarka tworząca południowoamerykańską muzykę) oraz Rafael, wokalista który w 2000 roku zdobył trofeum w konkursie muzycznym Mamaia.

 

Szósty i tym samym ostatni koncert Narodowych Preselekcji Rumunii odbędzie się w stolicy kraju, Bukareszcie. Sala Polivalentă – hala widowiskowo-sportowa mogąca pomieścić do 5300 osób – będzie ostatecznym miejscem, gdzie wyłoniony zostanie reprezentant kraju w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie. 300-osobowy zespół pracuje nad budową sceny liczącej ponad 350 m2 ekranów LED, montażem urządzeń do pokazów laserowych oraz usytuowaniem 14 kamer, które przeniosą obraz koncertu na ekrany naszych monitorów.

Przekaz na żywo rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu lokalnego (20:00 czasu środkowoeuropejskiego) na kanałach telewizji TVR 1TVR InternationalTVR i TVR + Mołdawia oraz w internecie, na stronie TVRplus (TUTAJ) i na kanale YouTube (TUTAJ). Show niezmiennie poprowadzą Diana Dumitrescu oraz Florian Cezar Ouatu (ESC 2013) a zza kulis, o emocjach towarzyszącym zawodnikom informować nas będą modelki i prezenterki telewizyjne,  Ioana Voicu oraz Sonia Argint.

Prócz występów finalistów oraz emocji podczas wyboru reprezentanta kraju, czeka nas niespodzianka w postaci pojawienia się na scenie zeszłorocznej przedstawicielki Rumunii w Konkursie Eurowizji w Kijowie. Ilinca zaprezentuje m.in. swój najnowszy utwór Nu Acum, który w zaledwie dwa tygodnie od premiery stał się hitem lokalnych rozgłośni radiowych. Kolejną niespodzianką będzie goszczenie tegorocznego reprezentanta Mołdawii w Lizbonie, który wybrany zostanie niespełna dobę wcześniej. TVR jako pierwsza zagraniczna telewizja wyemituje występ na żywo przedstawiciela swoich wschodnich sąsiadów. O tym, kto nim będzie dowiemy się już dzisiejszego wieczoru. Kolejną atrakcją, jaka nas czeka jest występ Alex Calancea Band, który  zaprezentuje szereg recitali z fuzji folkloru z nastrojowym basem, które odbierane są jako charyzmatyczne i nowoczesne rytmy.

O tym, kto w barwach Rumunii wystąpi w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują telewidzowie. Z jednego numeru telefonu będzie można oddać tylko jeden głos na każdego z wykonawców. Głosowanie trwać będzie 60 minut a jego rozpoczęcie jak i zakończenie ogłoszone zostanie przez prowadzących show.

 

źródło, zdjęcie: eurovision.tvr.ro