Prowadząca programu, Sarah Dawn Finer (fot. HD.st)
Prowadząca programu, Sarah Dawn Finer (fot. HD.st)

Szwedzki nadawca publiczny SVT wyemituje dziś o 21:00 finał programu Inför ESC czyli  Sveriges 12:a. Widzowie za pomocą aplikacji Melodifestivalen zdecydują, której piosence z Eurowizji 2020 przyznają symboliczne 12 punktów. Przypominamy też, jak została oceniona Alicja Szemplińska według szwedzkich ekspertów i widzów w półfinale.

Sveriges 12:a poprowadzi Sarah Dawn Finer (Melodifestivalen 2007 i 2009), prezenterka i wokalistka znana z odgrywania roli Lindy Woodruf (postaci komicznej).  Pierwszy odcinek poprowadzili Christer Björkman (Eurowizja 1992), producent wykonawczy Melodifestivalen, oraz David Sundin, prowadzący tegoroczne preselekcje szwedzkie, zaś widzowie i eksperci ocenili wszystkie konkursowe utwory. Jak na tle stawki wypadła Alicja Szemplińska? Więcej o programie przeczytacie tutaj.

Szwedzi o Empires

Polski utwór zaprezentowano jako 26 w kolejności, a co warto podkreślić, wykorzystano występ z Szansy na Sukces. Linda Bengtzing (wielokrotna uczestniczka Melodifestivalen) zwróciła uwagę na umiejętności techniczne Alicji Szemplińskiej. Przyznała, że Empires pasuje do ścieżki dźwiękowej filmu o przygodach Jamesa Bonda a Sven Hallberg dodał, że kompozycja jest dobrze skonstruowana. Prezenter radiowy Farao Groth ocenił polską propozycję jako jedną z najlepszych, zaś dziennikarka Parisa Amiri zwróciła uwagę na to, że Alicja Szemplińska jest podobna do popularnej w Stanach Zjednoczonych aktorki szwedzkiego pochodzenia – Alicii Vikander.

Gdzie oglądać?

Widzowie SVT za pomocą aplikacji wykorzystywanej do głosowania w Melodifestivalen przyznają swoje 12 punktów. Program będzie można oglądać tutaj (link wkrótce). Poniżej znajdziecie kolejność, według której zostaną zaprezentowane utwory. Alicja Szemplińska zostanie zaprezentowana jako dziewiąta.

Kolejność startowa:

 1. Azerbejdżan
 2. Wielka Brytania
 3. Dania
 4. Estonia
 5. Australia
 6. Litwa
 7. Holandia
 8. Hiszpania
 9. Polska
 10. Niemcy
 11. Belgia
 12. Islandia
 13. Norwegia
 14. Irlandia
 15. Francja
 16. Malta
 17. Finlandia
 18. Bułgaria
 19. Gruzja
 20. Grecja
 21. Szwajcaria
 22. Austria
 23. Izrael
 24. Włochy
 25. Rosja

Eurowizja 2021: co wiemy?

W związku z anulacją Eurowizji 2020 to przyszłoroczny konkurs będzie 65 edycją, niestety nie podano jeszcze, czy zostaną zachowane logo, slogan, scena oraz prowadzący. Trwają rozmowy nad tym, czy Rotterdam będzie ponownie miastem-gospodarzem. W tegorocznym konkursie wystąpić miało 41 krajów. Wiemy, że telewizje m.in. z Ukrainy, Azerbejdżanu i Bułgarii potwierdziły, że nie zmieniają reprezentantów. Nadal nie znamy stanowiska Telewizji Polskiej na temat udziału Alicji Szemplińskiej w Eurowizji 2021.

Europejska Unia Nadawców przygotowała koncert Eurovision: Shine a Light, którego premiera nastąpi 16 Maja.

W Rotterdamie Szwecję reprezentować miały The Mamas  z utworem Move.

Źródło: SVT, Eurovoix, własne; fot. Sverigeradio;