Po dwóch półfinałach, w wyniku których wybrano po 3 wykonawców, w sobotę odbędzie się finał Vidbiru. Jury oraz telewidzowie zdecydują, kto pojedzie w niebiesko-żółtych barwach do Tel Awiwu.

Śladami preselekcji: ukraiński miszmasz, czyli patriotyzm i labadziary

Podobnie jak w latach poprzednich, trudno jednoznacznie wskazać, kto jest jednoznacznym faworytem. Co prawda na podstawie komentarzy fanów Eurowizji oraz topek na Youtubie można wywnioskować, że największe szanse mają MARUV oraz KAZKA. Tu jednak należy być ostrożnym, bowiem w Vidbirze bardzo często widać rozbieżności w głosowaniu jury oraz telewidzów, czego najlepszym przykładem była wygrana zespołu O.Torvald w 2017 roku, wówczas grupa niespodziewanie pokonała faworytów: Tayannę oraz Melovina. Poza tym ostatnio w preselekcjach w Europie coraz częściej dochodzi do niespodziewanych wyborów: np. w Rumunii czy we Włoszech.

Kogo usłyszymy w sobotę?

Freedom Jazz Cupidon

Ukraiński zespół złożony z dziesięciorga dziewcząt (na scenie zobaczymy tylko 6, zgodnie z regulaminem ESC). Założony w 2008 roku przez znaną producentkę telewizyjną Olenę Koljadenko. Za wokal odpowiedzialne są: Anastasija Maleg, Sanny Zhurba i Sofia Pavliczenko. Pozostałe wykonawczynie używają na scenie saksofonów, instrumentów klawiszowych, perkusję, gitary basowe i fajki. Udział w Vidbirze jest ich najważniejszym muzycznym doświadczeniem. To jedyny finalista, który w swoim półfinale uzyskał maksymalne noty od jury i od telewidzów (16 punktów), co może żeńską grupę stawiać w roli faworyta.

Yuko Galyna guliala

YUKO to ukraiński zespół złożony z dwóch muzyków: wokalistki Julii Yurinz oraz multiinstrumentalisty i producenta dźwięku Stanisława Koroleva. Zespół wykonuje muzykę w stylu folktroniki, wykorzystując sztukę ludową jako jedno z narzędzi do tworzenia nowoczesnej muzyki elektronicznej. W 1. półfinale zespół zajął 3. miejsce, jednak dostając maksymalną notę od jury.

MARUV Siren Song

MARUV, a właściwie Anna Korsun, to 26-letnia piosenkarka i kompozytorka pochodząca z Kijowa. W 2013 roku  artystka stworzyła grupę The Pringlez, który tworzył muzykę w stylu pop-rock. Jednym z ich większych osiągnięć było zdobycie pierwszego miejsca w konkursie „Pepsi Stars of Now”. Na początku 2017 r. Anna zdecydowała przenieść zespół do Kijowa, zmieniając nazwę, repertuar i kierunek muzyczny. Dotychczas pod zmienioną nazwą MARUV wydała dwa albumy studyjne oraz 7 singli – najpopularniejszy to Drunk Groove, nagrany razem z Boosinem. Utwór zdobył dotychczas 87 milionów wyświetleń na Youtubie. Zwycięzca 1. półfinału i prawdopodobnie największy faworyt do wygrania Vidbiru (1. miejsce u telewidzów oraz 3. u jury).

Brunettes Shoot Blondes Houston

Ukraińska grupa założona na początku 2010 roku, tworząca muzykę w stylu indie rock. Grupa zyskała międzynarodowe uznanie we wrześniu 2014 r. dzięki animowanemu teledyskowi do utworu Knock Knock. Film stał się bardzo popularny i otrzymał ponad pięć milionów wyświetleń w serwisie Youtube w ciągu 10 dni od jego premiery, obecnie: blisko 10 milionów. Na koncie mają blisko dziesięć singli/EPek. Zespół zajął 2. miejsce w 1. półfinale (2. miejsce zarówno u jury, jak i u fanów).

KAZKA Apart

Grupa z Kijowa, której nazwa dosłownie oznacza „bajkę”. Zespół gra muzykę w stylu eksperymentalnego popu z elementami electro-folku. Grupa została założona w 2017 roku przez Alexandra Zaritskaja i Nikitę Budash. Muzycy wzięli udział w ukraińskiej wersji „X-factora”, będąc pod opieką Adnrieja Daniłko (Wierka Serdiuczka). Ostatecznie KAZKA odpadli po piątym odcinku. Podobnie poszło im rok temu, gdzie w 1. półfinale Vidbiru zajęli 6. lokatę i nie przeszli do finału. Obserwując karierę zespołu można śmiało powiedzieć, że ich wynik w tym roku prawdopodobnie będzie znacznie lepszy. Grupa ma obecnie na koncie singiel Plakala, który jest niesamowicie popularny – ma blisko 154 milionów wyświetleń na Youtubie! Zespół zajął „zaledwie” 3. miejsce w 2. półfinale, otrzymując 2. lokatę u jury oraz 4. u telewidzów.

Anna-Maria My Road

Właściwie Anna i Maria Opanasjuk; duet złożony z bliźniaczek, który śpiewa od 2004 roku. Siostry wykonują swoje utwory w 20 językach świata, głównie w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Artystki są honorowymi artystami Autonomicznej Republiki Krymu (dziewczyny urodziły się na Krymie w 1988 roku). Swoją rozpoznawalność na Ukrainie zdobyły dzięki udziałowi i zwycięstwie w ukraińskim programie muzycznym „Szansa”. W swojej twórczości łączą pop rock, indie pop oraz funk. Obie Panie mają wykształcenie muzyczne oraz prawnicze. W 2. półfinale Panie zajęły 2. lokatę (4. miejsce u jury oraz 2. u telewidzów).

Zapowiedź ukraińskiego finału w telewizji STB:

Na podstawie ilości odtworzeń występów z oficjalnego kanału telewizji STB na Youtubie największe zainteresowanie wzbudza MARUV. Oto ranking wyświetleń z półfinałów:

  1. MARUV ok. 1,6 mln
  2. KAZKA ok. 646 tys.
  3. YUKO ok. 346 tys.
  4. Freedom jazz ok. 227 tys.
  5. ANNA MARIA ok. 208 tys.
  6. Brunettes Shoot Blondes ok. 145 tys.

Finał rozpocznie się w sobotę o godzinie 18:00 (czasu polskiego) i będzie transmitowany do 21:45 (bez przerwy). Wyniki mają być podsumowane dokładnie o 20:52. Program poprowadzi Serhiy Prytula. O wyborze reprezentanta zdecyduje to samo co rok temu jury w składzie: Jamala, Andryj Danyłko (Verka Serduchka) oraz Yevhen Filatov (piosenkarz i producent w grupie ONUKA) oraz głosy telewidzów (50:50). Transmisję będziecie mogli śledzić w internecie w serwisie YouTube oraz pierwszy raz w radiu w stacji UA:Radio Promin. Gościem specjalnym będzie Billal Hassani.

Źródło: stb.ua, Foto: stb