Telewizja albańska potwierdza udział w Eurowizji 2015 i ogłasza sposób wyboru reprezentanta. Już pod koniec roku dowiemy się, kogo Albańczycy wyślą do Wiednia!

Telewizja RTSH była jednym z nadawców, który bardzo długo zwlekał z poinformowaniem opinii publicznej o swoich planach wobec Konkursu Piosenki Eurowizji. Po dwóch spektakularnych porażkach w latach 2013-2014 część fanów spodziewała się nawet wycofania się tego kraju z rywalizacji. Szef delegacji albańskiej sam przyznał, że rozmowy trwały bardzo długo, a jednym z powodów takiego opóźnienia w podjęciu decyzji były problemy finansowe stacji. Ostatecznie jednak Albania nie przerywa swoich udziałów i ponownie powalczy o finał ESC.

Nie ulega zmianom sposób wyboru reprezentanta. Do Wiednia pojedzie zwycięzca Festivali i Këngës 53, czyli najważniejszego festiwalu piosenki w tym kraju. Wiemy, że trzydniowe święto muzyki zorganizowane zostanie w dniach 26-28 grudnia 2014 roku. Szczegółów formatu nie znamy, ale już wcześniej lokalne media sugerowały, że festiwal poprowadzi znana prezenterka Arbana Osmani, a RTSH chce, by widowisko przyciągneło większe grono widzów niż w ubiegłym roku.

Do udziału w festiwalu wokaliści i kompozytorzy zgłaszali się osobiście 14-15 października, aktualnie trwa kompletowanie stawki konkursowej. Przecieków póki co brak, ale najczęściej mówi się o udziale Elhaidy Dani (zwyciężczyni włoskiej edycji „The Voice”), Roneli Hajati czy Devisa Xheraru. Ponoć prawdziwy szturm na FiK szykują artyści z Kosowa, których wspiera lokalny fan klub eurowizyjny OGAE Kosowo, nienależące do międzynarodowej sieci miłośników ESC.

W tym roku Albanię reprezentowała Hersi Matmuja z utworem „One night’s anger”. Wokalistka zajęła 15. miejsce w półfinale, tym samym powtarzając słaby rezultat tego kraju z Malmo (2013). Najlepszym wynikiem Albanii jest 5. miejsce zdobyte przez Ronę Nishliu i utwór „Suus” w Baku (2012).