Telewizja rumuńska już 15 stycznia rozpocznie przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji narodowych. Finał zaplanowała na 1 marca, a sporo znanych wokalistów planuje start w walce o ESC!

12 kandydatów zostanie zakwalifikowanych do finału preselekcji rumuńskich, które odbędą się 1 marca – poinformowała TVR. Zgłoszenia utworów przyjmowane będą od 15 stycznia do 15 lutego. W dniach 19-20 odbędą się specjalne przesłuchania, podczas których komisja wyłoni finałową stawkę. Listę uczestników mamy poznać 20 lutego. Reprezentanta Rumunii wybiorą wspólnie widzowie i jury. Ten kraj, podobnie jak Polska, świętować będzie 20-lecie udziału w Eurowizji.

Jeszcze przed ogłoszeniem regulaminu selekcji wielu znanych wokalistów wyraziło chęć udziału w Eurowizji. Zapewne zgłoszą się więc do preselekcji narodowych. Najwięcej szumu wywołał utwór „Miracle” duetu złożonego z Pauli Seling i Ovidiu Cernăuţeanu (lub po prostu Ovi). Wokaliści reprezentowali już Rumunię podczas Eurowizji 2010, zajmując 4. miejsce w półfinale i 3. w finale. Czy nowa propozycja jest równie ciekawa jak „Playing with fire”? Poniżej prezentujemy demo utworu.

http://youtu.be/fryeetK6j08

O udział w Eurowizji powalczy też Ștefan Stan, zwycięzca programu „Vocea României”, czyli rumuńskiej wersji „The Voice”. Wokalista przygotował utwór „Breathe” wraz z TeddyK. Fragment piosenki usłyszycie poniżej. Prawdopodobnie do walki o wyjazd do Kopenhagi staną też Mihai Traistariu (ESC 2006) i Alina Eremia (JESC 2005).

Źródło: TVR.ro, ESCtoday.com, fot. Zimbio.com

4 KOMENTARZE

  1. W ogóle to troszeczkę nie rozumiem tej polityki ukrywania danych piosenek przed słuchaczami… przecież chyba warto byłoby pokazać te piosenki ludziom, im wcześniej, to tym lepiej! Część nadawców robi tak, a część inaczej… To samo dotyczy np. utworów ze Szwecji. To jest kwestia promocji. Do Eurowizji w danym okresie jest i tak za mało czasu, aby dany utwór zdążył się znudzić. Zresztą, czy termin wyboru piosenki, czy też termin publikacji piosenki ma jakikolwiek wpływ na jej późniejsze rezultaty? Jeśli w ogóle, to na pewno nie negatywny, a jak już, to neutralny lub pozytywny.
    Z drugiej strony, wiadomo… im więcej emocji, to tym lepiej :). Kwestia tego, co jest ważniejsze: emocje czy promocja :).

  2. Zdążyłem przesłuchać całą piosenkę Pauli i Oviego, zanim została usunięta z Youtube’a :). Czy aby na pewno to było demo? 🙂 Piosenka świetna!!! Mix ballady z muzyką klub/dance. Z tym, że to klub/dance jest delikatne – na pierwszym planie jest melodia i wokale Pauli i Oviego. Moim zdaniem o wiele lepsza, niż ich „Playing with fire”, którą to piosenkę też lubię, ale bardziej zwrotkę, niż refren. W „Miracle” natomiast wszystko gra na 100%. Jeśli Rumuni wybiorą tą piosenkę, to mógłby to być niezły przebój. O wyniku na Eurowizji na razie nie chcę myśleć, bo jednak póki co, na razie jest za mało wybranych piosenek :).

    Jeśli to było tylko demo… to czemu to usunęli? 🙂