Telewizja słoweńska zebrała 145 utworów do preselekcji narodowych. Których wykonawców fani chcieliby zobaczyć podczas „EMA 2015”?

Finał preselekcji narodowych „EMA 2015” odbędzie się 28 lutego – poinformowała telewizja słoweńska RTV SLO, która otrzymała 145 propozycji w otwartym konkursie. Specjalna komisja będzie miała za zadanie wyłonić maksymalnie 6 kompozycji, które trafią do finału. Drugą połowę stawki stanowić będą wykonawcy zaproszeni przez nadawcę do udziału w konkursie. Zabieg ten ma na celu uzyskanie ciekawego zestawu kandydatów i wysoką jakość prezentowanych utworów, co mogłoby się przełożyć na dobrą eurowizyjną propozycję i sukces w Wiedniu. Pełny skład finału mamy poznać w połowie stycznia.

Słoweński poral Evrovizija.si przygotował specjalny cykl artykułów w którym fani Eurowizji mogą wskazać wykonawców, których najchętniej zobaczyliby na preselekcyjnej scenie. Wymieniono m.in. Rudi’ego Bučara, Gala Gjurina, Ninę Pušlar (chórzystka Tinkary Kovač w Kopenhadze), Maaryę (żona Raaya, kompozytora „Straight into love” czyli utworu słoweńskiego z 2013 roku), Nušę Derendę (reprezentantkę kraju z 2001), Helenę Blagne, Anę Šoklić czy formację Muff znaną z tegorocznych selekcji. Nie wiadomo, czy ktokolwiek z wymienionych jest zainteresowany startem w walce o Eurowizję.

Eurowizja 2015 będzie 21. konkursem z udziałem Słowenii jako niepodległego państwa. Niestety, sukcesów od dawna brak, a ostatni raz to państwo znalazło się w top10 w 2001 roku. Od czasu wprowadzenia półfinałów reprezentanci Słowenii tylko trzy razy zdołali przebić się do finału. W tym roku udało się to Tinkarze, która jednak w ostatecznym głosowaniu zajęła przedostatnie miejsce.

Źródło: Evrovizija.si, fot. EBU