Sześciu finalistów, Emmelie de Forest jako gość specjalny, sporo muzyki na dobrym poziomie, ale przede wszystkim 59. reprezentant kraju na Eurowizji – szwajcarski finał zapowiada się interesująco.

O wszystkich etapach szwajcarskich preselekcji informowaliśmy na naszej stronie na bieżąco. Najpierw ogłoszono regulamin selekcji, następnie przyjmowanie zgłoszeń, rejestracja utworów na platformę stacji SRF, wybór wewnętrzny półfinalistów przez dwie stacje: francuskojęzyczną (RTS) oraz włoskojęzyczną (RSI). Kolejnym etapem był awans do półfinału jedynej Polki w historii szwajcarskich preselekcji – Gosi Andrzejewicz oraz ogłoszenie wszystkich poółfinalistów. Natomiast 3 miesiące temu komisja ekspertów wybrała 6 finalistów, którzy zaprezentują się podczas wielkiego finału szwajcarskich preselekcji – 1 lutego (sobota) o godzinie 20:10.

3 finalistów z ramienia SRF, dwóch z RTS oraz jeden z RSI – trójjęzyczne szwajcarskie preselekcje to już tradycja. Wiele się mówiło o poziomie wszystkich konkursowych utworów, który w tym roku nie jest na tyle wysoki, aby móc zawalczyć o Grand Prix w Kopenhadze, jednak Szwajcarzy nie składają broni i nie mówią ostatniego słowa. Oprócz wygranej w finale, co za tym idzie, reprezentowania Szwajcarii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2014, nadawcy publiczni przygotowali środki na promocję zwycięskiego utworu. Na początek – nowy reprezentant kraju wystąpi podczas finału maltańskich preselekcji. W kuluarach mówi się również o dwóch innych finałach, jednak na razie nie wiadomo, w trakcie których zobaczylibyśmy następcę zespołu Takasa. Szczegóły promocji mają zostać przedstawione w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

Podczas sobotniego finału jako gość specjalny wystąpi Emmelie de Forest – triumfatorka Eurowizji 2013. W tym roku szwajcarskie media wyjątkowo mało poświęcają uwagi tegorocznym wyborom. Zdobycie informacji dot. wszystkich finalistów graniczy niemal z cudem, jednak wśród wszystkich uczestników jest 3 faworytów: Yasmine Hunzinger, zespół 3ForAll oraz Sebalter – czy ktoś z ww. artystów faktycznie będzie reprezentował Szwajcarię w Kopenhadze? O tym zadecydują jurorzy oraz telewidzowie stosunkiem głosów 50/50. Transmisja dostępna będzie na kanałach SRF 1, RTR, RSI 2 oraz RTS 2. Ponadto przewidziana jest transmisja na oficjalnej stronie Konkursu Piosenki Eurowizji -> TUTAJ. Poniżej prezentujemy wszystkich sześciu finalistów i ich utwory.

3ForAll – Together Forever

Christian Tschanz – Au paradis 

Natacha Milan & Stéphanie Erlanger – Une Terre sans Vous

http://youtu.be/8I56Wj2dELo

Nino Colonna – La luce del cuore

Sebalter – Hunter of stars

Yasminie Hunzinger – I still believe

Źródło: srf.de, eurovision.tv, esctoday.com, youtube.com, inf. wł.

Zdjęcie: srf.de

2 KOMENTARZE

  1. Eeeee… te wszystkie Szchweicerskie piosenki są bardzo średnie, delikatnie mówiąc… 🙂 W skali ocen szkolnych od 1 do 6… moge tylko ocenić piosenkę Christiana na 4, a reszta to 3 lub niżej… pewnie i tak wygra ktoś, kogo nie będę chciał do tejże wygranej :).