Szwedzkie preselekcyjne święto muzyczne zawitało w końcu do Sztokholmu. Dzisiejszego wieczoru rozpoczną się zmagania artystów, którzy walczą o eurowizyjny bilet do Lizbony.

2 771 zgłoszeń, 28 zakwalifikowanych półfinalistów i tylko 12 szczęśliwców, którzy przetrwali 5 tygodni batalii, by znaleźć się w finale Melodifestivalen. Wzorem poprzednich lat odbędzie się on w sztokholmskiej Friends Arenie, a gospodarzem wydarzenia, tak jak podczas wcześniej półfinałów, będzie David Lindgrem. Rozpocznie on dzisiejszy wieczór utworem One Together wykonanym razem z Melloarmią (Melloarmén). Gościnnie będziemy mogli zobaczyć również występy Helen Sjöholm z formacją Solala oraz wokalistki Caroline af Ugglas, która z chórem Gränslösa zaśpiewa utwór „I Can’t Go On” ubiegłorocznego zwycięzcy Melodifestivalen.

Finaliści zaprezentują się na scenie wg następującej kolejności:

 1. Mendez Everyday
  Mieszkający w Szwecji artysta chilijskiego pochodzenia. Jego muzyczna kariera rozwija się od około 1999 roku, kiedy zaczął odnosić sukcesu w krajach nordyckich i w samej Szwecji. Stylistycznie związany z muzyką latynoską i hip-hopem. Laureat takich nagród, jak MTV Video Music Award Latinoamérica czy MTV Europe Music Awards.
 2. Renaida All The Feel
  Piosenkarka i artystka musicalowa pochodzenia tanzańskiego. Po rodzinnej tragedii (jej matkę potrąciła ciężarówka, przez co kobieta doznała poważnych urażeń mózgu) została adoptowana przez kobietę z Nyköping w Szwecji. W 2016 roku próbował sił jako uczestniczka szwedzkiej wersji programu Idol, w którym zaśpiewała m.in. swoją interpretację utworu Loreen pt. Euphoria.
 3. Martin Almgren A Bitter Lullaby
  Urodzony w 1987 roku uczestnik i zwycięzca szwedzkiej edycji programu Idol 2015. Na swoim koncie ma dwa albumy muzyczne: Can’t Hold Me Down oraz Changing Street.
 4. John Lundvik Mu Turn
  Szwedzki artysta i twórca muzyczny. Współautor utworu When I Tell The World You’re Mine, który został zaśpiewany przez Björna Skifsa i Agnes Carlsson podczas uroczystości zaślubin szwedzkiej następczyni tronu – księżniczki Wiktorii. Lundvik był również odpowiedzialny za muzykę do filmu Szybki cash (Snabba Cash). Współpracował z takim artystami, jak np. Anton Ewald czy Sanna Nielsen. W przeszłości zajmował się także lekkoatletyką.
 5. Jessica Andersson Party Voice
  Wokalistka, której muzyczna kariera rozpoczęła się dzięki udziałowi w programie Fame Factory. W 2003 jako członkini duetu Fame reprezentowała Szwecję na Konkursie Piosenki Eurowizji. Kraj ten uplasował się wtedy na piątym miejscu. Jako solowa artystka również wielokrotnie próbował swoich sił w szwedzkich preselekcjach. Na koncie ma 4 albumy studyjny, w tym jeden nagrany pod szyldem Fame.
 6. LiamooLast Breath
  Artysta, którego prawdziwe imię i nazwisko to Liam Cacatian Thomassen. W 2016 roku wziął udział w szwedzkiej edycji Idola, której został laureatem. Na koncie ma 5 wydanych singli, a jeden z nich Playing With Fire dotarł do szóstego miejsca listy przebojów w Szwecji.
 7. Samir & ViktorShuffla
  Duet, który tworzą Samir Badran (były uczestnik programu Paradise Hotel) oraz Viktor Frisk (bloger modowy). Razem zadebiutowali muzycznie w 2014 roku singlem Success, który uplasował się na trzecim miejscu oficjalnej szwedzkiej listy przebojów. Dwójka idoli nastolatek próbowała już swoich sił w szwedzkich preselekcjach w roku 2015 i 2016.
 8. Mariette For You
  Mariette Petra Carola Hansson to wokalistka, która związała się z muzyką w siódmej klasie szkoły podstawowej. Uczestniczka programów Sikta mot stjärnorna oraz Idol. Nagrała jeden album studyjny, jedno EP oraz wydała 10 singli. W Melodifestivalen startowała już w roku 2015 i 2017. Jej utwór My Revolution został hymnem szwedzkiej parady równości Stockholm Pride 2015.
 9. Felix Sandman Every Single Day
  Członek formacji FO&O, który pojawiła się na Melodifestivalen w 2017 roku. Jej działalność została zawieszona, a poszczególni członkowie, jak Felix, próbują się w solowych projektach. Razem z kolegami z zespołu nagrał dwa albumy studyjne.
 10. Margaret In My Cabana
  Polska wokalistka i blogerka. Z wykształcenie projektantka mody. Finalistka programu Szansa na sukces. Jej muzyczna kariera nabrała rozpędu w 2012 roku, kiedy ukazał się jej singiel Thank You Very Much. Rok później zajęła drugie miejsce na Bałtyckim Festiwalu Piosenki w Karlshamn. W 2016 roku była uczestniczką polskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji.
 11. Benjamin Ingrosso Dance You Off
  Wokalista, który pierwszy raz na Melodifestivalen pojawił się w 2017 roku. Jako dziecko zwyciężył Lilla Melodifestivalen 2006, czyli szwedzkie preselekcji do Eurowizji Junior. Do swojego portfolio może dopisać role w przedstawieniach teatralnych i musicalach. Dotychczas ukazało się 7 jego singli. Syn Pernilli Wahlgren i Emilia Ingrossy.
 12. Rolandz Fuldans
  Zespół założony przez Roberta Gustafssona. Kariera formacji nabrała rozpędu w 2008 po udziale w programie Dansbandskampen. W 1999 roku Gustafsson zagrał Rolanda Järverupa w filmie Torsk på Tallinn. W późniejszym czasie wpadł na pomysł, by postać, w którą się wcielał, wykorzystać w tworzon formacji i tak jako Roland został frontmanem grupy Rolandz.
David Lindgrem z tancerzami. Fot. blogg.svt.se

Zwycięzca preselekcji zostanie wyłoniony po zsumowaniu głosów widzów (audiotele plus aplikacja) oraz punktów przyznanych przez zagraniczne jury. W jego składzie znalazły się następujące kraje: Albania, Armenia, Australia, Cypr, Francja, Gruzja, Islandia, Włochy, Polska, Portugalia, Wielka Brytania. Nasz kraj jako pierwszy poda punkty, a reprezentować nas będzie Mateusz Grzesiński, szef polskiej delegacji eurowizyjnej.

Finał Melodifestivalen 2018 rozpocznie się dzisiaj o godz. 20.00 i będzie można go oglądać tutaj. Zwycięzcą ubiegłorocznych preselekcji był Robin Bengtsson. Kto w tym roku powtórzy jego sukces?

Źródło: svt.se, blogg.svt.se, profile społecznościowe artystów, Dziennik Eurowizyjny
Zdjęcie: blogg.svt.se