Po trzech miesiącach zmagań dziś nadszedł dzień litewskiego finału! W programie Eurovizijos dainų konkurso nacionalinė atranka 2018 usłyszeliśmy 50 utworów. Z nich od finału dotarło tylko 6! Kto pozostał w walce o wyjazd do Lizbony?

Przez, wydawałoby się, niezliczone etapy litewskiego maratonu udało się do samego końca dojść następującym uczestnikom:

  1. Monika Marija The Truth
  2. Kotryna Juodzevičiūtė That Girl
  3. The Roop Yes, I Do
  4. Paula 1 2 3
  5. Jurgis Brūzga 4love
  6. Ieva Zasimauskaitė When We’re Old

Przypomnijmy kim są litewscy finaliści:

Monika Marija

Monika Marija Paulauskaitė to zwyciężczyni ostatniej edycji litewskiego The Voice’a – Lietuvos Balsas. Była tam podopieczną Donny’ego Montella (ESC 2012, 2016). Jej piosenkę napisała reprezentantka Litwy na ESC 2001 – Erica Jennings. Miała ona sama wziąć udział w selekcjach, lecz zrezygnowała tuż przed rozpoczęciem show.

Monika Marija spośród swoich konkurentów najbardziej lubi piosenkę The Roop. Z eurowizyjnych utworów najbardziej ceni sobie Hard Rock Hallelujah (ESC 2006 Finlandia), Love Injected (ESC 2015 Łotwa), oraz piosenki tureckie. Swój charakterystyczny makijaż sceniczny robi sobie sama.

Wokalistka w kolejnych etapach litewskich selekcji zajmowała kolejno pierwsze, drugie i drugie miejsce.

Kotryna Juodzevičiūtė

To również zwyciężczyni litewskiego The Voice. Dotychczas nagrała kilka własnych utworów. W 2016 roku wystąpiła w chórku Donny’ego Montella podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Rok temu sama spróbowała swoich sił w preselekcjach. Z utworem Love shadow dotarł do samego finału.

Jeśli chodzi o konkurencję najbardziej lubi utwory Pauli i Jurgisa. Wokalistka napisała wiele własnych utworów, lecz większości nie opublikowała do tej pory ponieważ boi się jak zostaną odebrane przez szerszą publikę. Nie ma nic przeciwko aby pewnego dnia zaprezentować którąś z tych piosenek na Eurowizji.

W kolejnych etapach programu zajmowała piąte, pierwsze i trzecie miejsce.

The Roop

Pop-rockowy zespół The Roop zadebiutował w 2014 roku singlem Be mine, a ich pierwszy album pojawił się rok później. Od tamtej pory zyskali dużą popularność, nie tylko na Litwie, ale i poza jej granicami. Występowali na wielu festiwalach muzycznych, koncertowali m.in. w Rydze, Bonn, a także Gdańsku i Warszawie (w stolicy jako support zespołu Coma).

Członkowie zespołu nigdy specjalnie nie śledzili litewskich selekcji. Zgłosili się do programu aby móc podzielić się przesłaniem swojej piosenki. Wokalista zespołu, Vaidotas, nie czyta żadnych komentarzy, nie posiada też w domu telewizora. Gitarzysta, Mantas, zapuszcza przed finałem jak najdłuższe włosy.

W kolejnych etapach zespół zajmował miejsca czwarte, czwarte oraz drugie.

Paula

Paula Poderytė była finalistką zeszłorocznych litewskich selekcji. Zajęła wtedy 4 miejsce z piosenką Let U go. Od tego czasu jej kariera nabrała rozpędu. Tegoroczną propozycję dla Pauli skomponował Donny Montell (ESC 2012, 2016).

Jej piosenka zaczęła powstawać w Łabanorskich Lasach. Powstały dwie wersje jej piosenki, w specjalnej ankiecie wskazano, że druga, wolniejsza powinna powalczyć o wyjazd do Lizbony, jednak wokalistka jeszcze nie wie którą wersję wykona w finale. Nie słuchała jeszcze tegorocznych eurowizyjnych piosenek, ale zapoznała się z utworem Finki Saary Aalto i bardzo się jej ta propozycja spodobała.

Wokalista w kolejnych etapach zajmowała trzecie, czwarte i trzecie miejsce.

Jurgis Brūzga

Jurgis jest absolwentem Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie na kierunku wokalu jazzowego. Brał udział w wielu konkursach muzycznych m.in. Montreux Jazz. Rok temu wydał album 175. W selekcjach litewskich brał udział w 2015 oraz 2016 roku.

Jego żona śpiewa w chórkach. Mają razem dwie córki. Jurgis miał przyjemność zaśpiewać na weselu swojej dzisiejszej konkurentki, Ievy.

W kolejnych odcinkach programu zajmował drugie, drugie i pierwsze miejsce.

Ieva Zasimauskaitė

Tegoroczne preselekcje nie będą dla 23-letniej Ievy Zasimauskaite pierwszym podejściem do walki o reprezentowanie swojego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji – brała w nich już udział czterokrotnie (20132014, 2016 i 2017), m.in. w duetach z innymi uczestnikami „Atranki” 2018: Gabrielusem Vagelisem oraz Vidasem Bareikisem.

Ieva nie pija alkoholu ani nie jada mięsa. Do śpiewania po angielsku namówiła ją babcia, aby reszta Europy mogła zrozumieć przesłanie piosenki. Jej ulubioną eurowizyjną piosenką jest Satellite (ESC 2010 Niemcy), a z tegorocznych propozycji uwielbia francuskie Mercy oraz hiszpańskie Tu Cancion. Z piosenek biorących udział w litewskich selekcji najczęściej słucha Įkvėpk ir Nepaleisk (Man gaila) grupy Saulės Kliošas.

Ieva wygrała wszystkie odcinki w których brała udział. O wokalistce mówi się jako o głównej faworytce dzisiejszego wieczoru.

Finał odbędzie się w Žalgirio arena w Kownie. Rozpocznie się o godz. 20:00 i będzie go można śledzić w internecie na oficjalnej stronie nadawcy, a także na kanałach LRT HD oraz LRT Lituanica.

Gośćmi specjalnymi Atranki będą reprezentantka Finlandii, Saara Aalto oraz Ari Ólafsson z Islandii.

 

Źródło: lrt.lt, esctoday.com

Foto: lrt.lt