fot. YLE/Miikka Varila

W tym roku fiński nadawca YLE, zachęcony sukcesem zeszłorocznego formatu Uuden Musiikin Kilpailu (WIĘCEJ), postanowił powtórzyć format z jednym zaproszonym artystą. Jak opinia publiczna zareagowała na wybór Look Away, który w Tel Awiwie zaprezentują Darude i Sebastian Rejman?

Finlandia: Darude i Sebastian Rejman wykonają „Look Away” w Tel Awiwie!

Look Away nie był faworytem Darude

Utwór Look Away dość bezproblemowo pokonał dwie pozostałe propozycje, które przygotowali Darude oraz Sebastian Rejman. Utwór wygrał zarówno w głosowaniu widzów, jak i międzynarodowej komisji jurorskiej. Tegoroczny reprezentant Finlandii na Eurowizji przyznał jednak, że jego faworyt nie wygrał tylko dlatego, że DJ nie miał swojej ulubionej piosenki. Dodał jednak, że spodziewał się takiego, a nie innego wyniku wśród widzów.

Podczas konferencji prasowej po zakończonym koncercie UMK Darude i Sebastian Rejman (zwany również „Sebu”) stwierdzili, że są zadowoleni z prezentacji scenicznej i nie planują większych zmian na scenie. Fińscy reprezentanci wstępnie planują pojawić się na eurowizyjnych imprezach w Amsterdamie, Londynie i Madrycie. W trakcie konferencji również padło pytanie o to, czy Darude jako główny artysta nie powinien być bardziej eksponowany.

Wokalista odpowiedział:

W żadnym wypadku nie jestem zazdrosny. Prezentacja działa w takiej formie jaka jest. Dobrze mi w tym pudełku. Moje ego na tym nie ucierpi.

Opinia publiczna chce powrotu regularnego formatu UMK

Obserwatorzy z dziennika Ilta-Sanomat (IS), Pauliina Leinonen oraz Tatu Onkalo, zwracają uwagę, że piosenka Look Away nie była najlepszą propozycją, choć została najciekawiej przedstawiona na scenie. W ich przekonaniu największą słabością fińskiej piosenki jest nadmierna powtarzalność. Niemniej oboje uważają, że Finlandia powinna awansować do finału Eurowizji w maju. Ze względu na muzyczne podobieństwo, za największą konkurencję dla Finlandii redaktorzy IS uważają utwory z Estonii oraz Czech.

Tatu Onkalo zwrócił uwagę, że formuła z jednym wykonawcą nie funkcjonuje najlepiej, szczególnie w sytuacji, gdy zainteresowanie wśród największych nazwisk jest znikome (WIĘCEJ). Autor uważa, że powrót do formatu z wieloma niezależnymi artystami byłby najlepszym rozwiązaniem.

Selekcje powinny być nie tylko dobre, ale też interesujące. 9 minut podobnej muzyki tego nie zapewni.

Krista Siegfrids prawdziwą gwiazdą UMK

fot. YLE/Miikka Varila

Przedstawicielka szwedzkojęzycznego dziennika Hufvudstadsbladet – Malin Slotte dodatkowo uważa, że fiński nadawca YLE miał duży problem w zapełnieniu czasu antenowego podczas koncertu selekcyjnego. Onkalo z IS dodaje, że w jego ocenie to prowadząca – Krista Siegfrids była prawdziwą gwiazdą UMK. Siegfrids jest gospodynią fińskich selekcji od 2016 roku. Według Davida Lindströma z dziennika Nya Åland, Krista ma wszystkie cechy odpowiadające idealnej prowadzącej Eurowizji. Natomiast zdaniem dziennikarzy IS zarówno numer otwarcia i podczas przerwy na głosowanie (interval act) były na tyle dobrze przygotowane, że jeśli nadawca publiczny pozostanie przy obecnym formacie, to powinien pomyśleć o zaproszeniu Kristy Siegfrids do ponownego reprezentowania Finlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Oglądalność: od najlepszego do najgorszego wyniku

Darude nie przyciągnął widzów przed odbiorniki tak, jak Saara Aalto w zeszłym roku. UMK nie znalazło się nawet w 20 najlepiej oglądanych programów w swoim tygodniu. Finał fińskich selekcji oglądało wyłącznie 358 tysięcy widzów. Jest to najgorszy wynik oglądalności fińskich selekcji w historii. W zeszłym roku UMK osiągnęło najlepszą oglądalność od wprowadzenia tej marki, przyciągając przed ekrany średnio ok. 730 tysięcy widzów, a w momencie szczytowym – aż 1,2 miliona odbiorców.

Mimo rozczarowania, Ville Vilén​, dyrektor kreatywny YLE, broni wyniki koncertu, zwracając uwagę, że selekcje spotkały się z silną konkurencją ze strony wydarzeń sportowych oraz popularnego programu komediowego emitowanego przez jedną z prywatnych stacji. Vilén zauważa, że zachowania konsumenckie znacząco się zmieniły. Szczególnie młodsi widzowie oglądają programy telewizyjne za pośrednictwem innych kanałów przekazu niż odbiornik telewizyjny. Ten fakt zdecydowanie utrudnia sprawdzenie pełnych wyników. Nie zmienia to faktu, że YLE nie wyklucza, że format zostanie zmieniony. Wszelkie decyzje zostaną podjęte jeszcze przez konkursem w Tel Awiwie.

Finlandia wystąpi w pierwszej połowie 1. półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, we wtorek, 14 maja. Rywalami kraju w tym półfinale będą m.in. państwa z regionu –Islandia Estonia, a także Polska, Grecja, , Australia i Czechy. W zeszłym roku Finlandię reprezentowała Saara Aalto z piosenką Monsters, która zajęła 25. miejsce w wielkim finale konkursu.

Źródło: YLE, Ilta-Sanomat, Iltalehti, Hufvudstadsbladet, Nya Åland