fot. YLE/Miikka Varila

Poznaliśmy zwycięską piosenkę Uuden Musiikin Kilpailu 2019.  W Izraelu Darude i Sebastian Rejman wykonają piosenkę „Look Away”.

UMK otworzyli prowadzący Krista Siegfrids oraz Christoffer Strandberg występem nawiązujący do….kotów, które pojawiły się z zwycięskiej prezentacji Netty. Teledysk do „Anna mirrin puhua” (Pozwól mówić kotce) można zobaczyć TUTAJ.

Wyniki

Po głosowaniu jury międzynarodowego (Hiszpania, Irlandia, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Dania, Czechy) wyniki przedstawiały się następująco:

 

Po wynikach widzów ostateczne wyniki wyglądają tak:

  1. „Look Away” – 244 punktów (148 punktów)
  2. „Superman” – 147 punktów (73 punktów)
  3. „Release Me” – 89 punktów (19 punktów)

Oprócz samego Darude, autorami drugiej propozycji w stawce Uuden Musiikin Kilpailu są Chris Hope oraz Thom Bridges. Chris Hope jest niemieckim DJem, który jest na scenie od 2004 roku. Hope współpracuje m.in. z wytwórnią Stigmata, która jest znana w świecie muzyki techno ze swojego eksperymentalnego podejścia. Natomiast Thom Bridges to 24-letni producent z Amsterdamu, który działa już od ponad 10 lat. Jego remix do utworu „Generous” Olivii Hult dotarł do 1. miejsca amerykańskiej listy Billboard. Bridges współpracował z takimi nazwiskami z branży jak: DJ Snake, 30 Seconds To Mars, Tiësto,  Snoop Dog, Bassjackers, Martin Jensen. Bridges ma ponad 500 milionów przesłuchań na platformie Spotify.

Pomysłodawcą utworu „Look Away” jest Sebastian Rejman, który napisał piosenkę po powrocie z Indii. Utwór odnosi się do wielu problemów, które targają współczesnym światem: katastrofy naturalne, wojny oraz epidemie. Tekst utworu zwraca uwagę, że dużo łatwiej ignorować problemy, niż się im przeciwstawić.  Przesłaniem tej propozycji jest zwrócenie uwagi na to, aby nie bać się przeciwstawić im kwestiom. Autorami „Look Away” są wyłącznie Sebastian Rejman oraz Darude.

 

Kim są reprezentanci?

43-letni Darude, czyli Ville Virtanen to popularny DJ oraz producent. Jego pierwszym sukcesem był wydany w 1999 roku utwór „Sandstorm”. Wydany rok później debiutancki album został sprzedany w prawie milionie egzemplarzy. Producent wydał do tej pory 4 krążki. Virtanen ma na koncie nagrody EMMA, które są przyznawane przez fiński przemysł muzyczny. Warto wspomnieć, że Darude uczestniczył w inauguracji pochodów 100-lecia fińskiej niepodległości podczas sylwestra 2016/2017.

Sebastian Rejman to wokalista i prezenter. Najbardziej jest znany z pop-rockowego zespołu The Giant Leap, z którym wydał dwa krążki. Rejman ostatnio bardziej skupia się na aktorstwie w serialach „Puls” i „Ex-onnelliset”. W 2010 roku prowadził helsińską drużynę w programie „Bitwa chórów”. Sebastian Rejman już wcześniej współpracował z Darude. Producent zdecydował się postawić na Rejmana ze względu na jego rockową postawę.

Finlandia wystąpi w 1. połowie 1. półfinału 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, we wtorek, 14 maja. Rywalami kraju w tym półfinale będą m.in. państwa z regionu – Islandia i Estonia, a także Polska, Grecja, Ukraina, Australia i Czechy. W zeszłym roku Finlandię reprezentowała Saara Aalto z piosenką „Monsters”, która zajęła 25. miejsce w wielkim finale.

Źródło: YLE, własne

1 KOMENTARZ