Aksel Kankaanranta będzie reprezentować Finlandię na Eurowizji 2020 (fot. Miikka Varila)

Poznaliśmy właśnie reprezentanta Finlandii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020. Aksel Kankaanranta zaprezentuje  utwór Looking back w Rotterdamie. 

Finlandia a Eurowizja 2020: przebieg finału Uuden Musiikin Kilpailu 

W finale selekcji Uuden Musiikin Kilpailu wzięło udział 6 wykonawców. Przedkonkursową faworytką do zwycięstwa była Erika Vikman z piosenką Cicciolina, która zdominowała wszelkie wcześniejsze zestawienia. O zwycięzcy zadecydowali widzowie oraz międzynarodowe jury. W pierwszej trójce u jury znaleźli się Aksel, F3M oraz Erika. Natomiast ostatecznym zwycięzcą jest Aksel Kankaanranta z utworem Looking Back.

Finlandia a Eurowizja 2020: kim jest zwycięzca?

Pochodzący z Turku Aksel Kankaanranta to laureat drugiego miejsca programu The Voice of Finland z 2017 roku. Jak sam mówi jego piosenka ma odnosić się do pokochania własnych wad. Wokalista ma za sobą współpracę z takimi gwiazdami fińskiej sceny jak raper Pyhimys. Ich wspólny utwór Jättiläinen ma aż 16 milionów przesłuchań na platformie Spotify. Do tej pory wydał 3 single. Komisja porównuje jego piosenkę do twórczości Sama Smitha lub Jamesa Arthura. Współautorem jego propozycji jest Joonas Angeria, który pisał piosenki dla takich gwiazd fińskiej sceny jak Paula Vesala, Pete Parkkonen, Anna Abreu. W 2015 roku, piosenka Crossroads w wykonaniu grupy Satin Circus zajęła 2. miejsce w selekcjach. Producentowi Aksela zarekomendował Jukka Immonen – autor sukcesów Jenni Vartiainen.

Finlandia a Eurowizja 2020: historia

Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji

Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock HallelujahOd 2012 roku telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin KilpailuW tym okresie Finlandia awansowała do finału trzykrotnie – w 2013, 2014 i 2018 roku. W zeszłym roku Finlandię reprezentował Darude i Sebastian Rejman z piosenką Look Away.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy poprawa Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.