Uczestnicy fińskich selekcji do Eurowizji 2020- Uuden Musiikin Kilpailu, fot. YLE

Fiński nadawca YLE właśnie przedstawił szóstkę uczestników, którzy wezmą udział w selekcjach Uuden Musiikin Kilapilu 2020. Sprawdź kto powalczy o bilet do Rotterdamu? 

Finlandia Eurowizja 2020: selekcja piosenek do Uuden Musiikin Kilpailu

Po dwóch latach wewnętrznych wskazań publicznej telewizji, Finlandia wraca do otwartych selekcji. Do selekcji nadesłano 426 propozycji. W tym roku nadawca YLE wrócił po 6 latach do współpracy z młodzieżową stacją YleX. Dyrektor muzyczny a jednocześnie przewodniczący komisji selekcyjnej – Tapio Hakanen podkreślał, że zależy mu na jak największej różnorodności stawki konkursowej.

Finlandia a Eurowizja 200: stawka selekcji. Kim są?

Podczas specjalnej konferencji prasowej w helsińskim hotelu Kämp, telewizja YLE przedstawiła uczestników Uuden Musiikin Kilpailu 2020. W stawce zobaczymy:

  • Tika LiljegrenI Will Let My Heart Break (Neea Jokinen, Timo Oiva, Oliver @ i-One Music, Lotus Wang, Sami Tamminen, Kalle Mäkipelto)

Pochodząca z Nepalu Tika Liljegren jest zwyciężczynią 2. edycji fińskiego X Factora. Wokalistka znalazła się w drużynie Saary Aalto. Jej ulubioną piosenką z Eurowizji jest Is it true? z Islandii (2009). W selekcjach wykona emocjonalną balladę. Posłuchaj przykładu muzyki wokalistki. Autorzy piosenki Tiki współpracowali m.in. z grupą JVG, Eveliną czy Nikkiem Ankarą

  • Erika VikmanCicciolina (Janne Rintala, Mika Laakkonen, Erika Vikman, Saskia Vanhalakka)

Erika Vikman to 26-letnia wokalistka, która w 2015 roku otrzymała tytuł królowej na popularnym Festiwalu Tanga w Seinäjoki. Artystka ma na koncie 4 single. W 2017 roku, Vikman zyskała popularność udziałem w show Tähdet, tähdet  (fiński odpowiednik SuperStarcia). Młoda piosenkarka cieszy się również dużym zainteresowaniem tabloidów ze względu na swój związek z 76-letnim wykonawcą fińskich szlagierów – Danny’m. Jej utwór Cicciolina jest propozycją w stylu disco i ma nie chować wolności seksualnej i twardych feministycznych przekonań. Warto wspomnieć, że Cicciolina była włoską gwiazdą filmów pornograficznych.  Zdaniem komisji selekcyjnej jej piosenka wpisuje się w trendy fińskiego rynku muzycznego.

  • Aksel KankaanrantaLooking Back (Joonas Angeria, Whitney Phillips, Connor McDonough, Riley McDonough, Toby McDonough)

Pochodzący z Turku Aksel Kankaanranta to laureat drugiego miejsca programu The Voice of Finland z 2017 roku. Jak sam mówi jego piosenka ma odnosić się do pokochania własnych wad. Wokalista ma za sobą współpracę z takimi gwiazdami fińskiej sceny jak raper Pyhimys. Do tej pory wydał 3 single. Komisja porównuje jego piosenkę do twórczości Sama Smitha lub Jamesa Arthura. Współautorem jego propozycji jest Joonas Angeria, który pisał piosenki dla takich gwiazd fińskiej sceny jak Paula Vesala, Pete Parkkonen, Anna Abreu. W 2015 roku, piosenka Crossroads w wykonaniu grupy Satin Circus zajęła 2. miejsce w selekcjach.

  • F3M Bananas ( Olli Äkräs, Hanna Ollikainen, Rafael Elivuo)

F3M to energiczny girlsband złożony z Viv, Baby O oraz Miary. Grupa zamierza przywrócić do łask pop w stylu lat 2000. Ich wzorcami są Gwen Stefani oraz Britney Spears. Bananas określają jako wezwanie do anarchizmu i niekończącej się zabawy. Ich piosenka właśnie przedostała się do sieci:

  • Sansa  – Lover View (Sansa, Yotto, Anton Sonin)

Sansa po wielu latach na indie folkowej scenie stwierdziła, że czas na eksperyment w kierunku elektronicznego popu. Pochodząca ze szwedzkojęzycznej części kraju wymienia jako swoich idoli takich wykonawców jak Sia czy Robyn. Wokalistka podkreśla, że jest wielką fanką Konkursu Piosenki Eurowizji i nie boi się wyzwań. A nie ma powodów bo Sansa występowała na największych festiwalach w Finlandii m.in. Provinssirock. Posłuchaj przykładu jej muzyki:

  • Catharina Zühlke Eternity (Marcia Sondeijker, Roel Rats, Josefin Myrberg, Henrik Tala, Catharina Zühlke)

28-letnia  Catharine Zühlke miała okazję zaprezentować się fińskiej publiczności lokalnym Idolu. Na początku tego roku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. W 2016 wydała swoją EPke zatytułowaną Zühlke. Single, które promowały krążek spotkały się zainteresowaniem branży i trafiły na playlisty wielu stacji radiowych m.in. Kauneimmat. W 2017 roku wzięła udział w selekcja z piosenką Perfect Villian, która zajęła 2. miejsce Współautorem jej tegorocznej propozycji jest Henrik Tala, który stał za sukcesem norweskiej grupy KEiiNO w Tel Awiwie.

Każda piosenka ze stawki ma dedykowany dzień publikacji. Utwory będą publikowane 24 stycznia (piątek) oraz 27-31 stycznia.

Kraj a Eurowizja 2020: co wiemy?

W tym roku fińskie selekcje będą składać się wyłącznie z finału, który odbędzie się 7 marca w Mediapoliksen TV w Tampere. Ostatni raz fińskie selekcje miały miejsce w Tampere 10 lat temu, kiedy wygrywał duet Kuunkuiskaajat. Decyzja o wyborze reprezentanta Finlandii w Rotterdamie zależy od głosów widzów oraz międzynarodowego jury składającym się z przedstawicieli branży muzycznej.

Eurowizja 2020: Finlandia chce łamać schematy. Co wiemy o selekcjach UMK 2020?

Finał Uuden Musiikin Kilpailu poprowadzą ponownie Krista Siegfrids (ESC 2013) oraz Mikko Silvennoinen. W tym roku będą im towarzyszyć gospodarze porannego pasma w radiu YleX – Ville Viki Eerikkilä oraz Juuso Köpi Kallio. Viki i Köpi będą odpowiadać za rozmowy z uczestnikami w green roomie.

Finlandia a Eurowizja 2020: jak wyglądało UMK do tej pory?

Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji

Finlandia wprowadziła nowy format UMK w 2012 jako odpowiedź na estońskie Eesti Laul, którego założeniem było skupienie się na lokalnym rynku oraz promocja wykonawców reprezentujących style, które nie są powszechnie obecne na rodzimej scenie. Na przestrzeni ośmiu edycji selekcji, format zmieniał się wielokrotnie zarówno pod kątem liczby programów, formatu głosowania oraz samego podejścia muzycznego. UMK 2020 ma przełamać często stojące w sprzeczności podejścia i otworzyć nową erę dla Finlandii na Eurowizji. Ostatni raz fińskie selekcje miały otwartą formułę w 2017 roku, kiedy wygrał duet Norma John z utworem Blackbird. Do tej pory, od wprowadzenia UMK, Finlandia znalazła się w finale tylko trzykrotnie. Szczęśliwcami byli Krista Siegfrids (2013), zespół Softengine (2014) oraz Saara Aalto (2018). W zeszłym roku Finlandię reprezentował Darude i Sebastian Rejman z piosenką Look Away.

Źródło: YLE