Eurowizja 2021: Znamy piosenki z Uuden Musiikin Kilpailu. Kto pojedzie do Rotterdamu z Finlandii?

Eurowizja 2021: znamy już wszystkie propozycje z Uuden Musiikin Kilpailu 2021. Kim są finaliści fińskich preselekcji i co proponują? Ich piosenki były prezentowane codziennie od 14 stycznia. Kto pojedzie na Eurowizję do Rotterdamu?

Zanim doszło do prezentacji stawki, w dniach poprzedzających wydarzenie, na profilach społecznościowych fińskich selekcji pojawiały się opisy artystów, którzy powalczą o reprezentowanie Finlandii na Konkursie Piosenki Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Przyczyniło się to do gorącej dyskusji na temat uczestników selekcji. Mimo zaplanowanej konferencji, lista finalistów UMK 2021 została opublikowana z dużym wyprzedzeniem. Czas przybliżyć sylwetki wykonawców, którzy zostali wskazani z nadesłanych 278 zgłoszeń.

Finał UMK 2021 odbędzie się 20 lutego w Tampere. Telewizja YLE ogłosiła, że finał będzie miał miejsce bez udziału publiczności. O zwycięzcy zadecydują głosy widzów i międzynarodowego jury w stosunku 75:25.

Śladami preselekcji: demokracja, bunt i tango w Finlandii

Finlandia a Eurowizja 2021: Oskr – „Lie”

Oskr, czyli Oskari Ruohonen to aktor filmowy i wokalista w wielu programach telewizyjnych. Wcześniej występował pod pseudonimem ØSKR. Wokalista tworzy muzykę popową i eksperymentalną. Oksr ma na koncie zwycięstwo w konkursie Metapop (platforma dla twórców). Współpracował między innymi z Paulą Vesalą. Ruohonen jako swoich idoli wymienia  Jamesa Blake’a, Bona Ivera oraz Jona Bellioniego. Współtwórcami jego piosnki są Joonas Angeria, który pracował m.in. z Robinem Packalenem, Janniką B czy Almą. Natomiast David Pramik odpowiada za sukcesy Seleny Gomez.

Finlandia a Eurowizja 2021: Teflon Brothers x Pandora – „I love you”

Teflon Brothers to popularny kolektyw hip-hopowy (w skład którego wchodzi m.in. wspomniany powyżej Pyhimys). Swój pierwszy album wydali w 2009 roku. Łącznie wydali aż 5 krążków. Ich muzyka często ma zabarwienie humorystyczne. Ich utwory mają średnio po 10 milionów odtworzeń na Spotfiy. Towarzyszyć im będzie szwedzka wokalistka muzyki dance Pandora, która szczy popularności miała w połowie lat 90. Do tej pory wydała 10 albumów. Dwuktornie uczestniczyła w Melodifestivalen (2003, 2004). W 2012 zasłynęła w Finlandii nagraniem utworu razem z dziennikarzami szwedzkojęzycznego publicznego radia X3M – Drottningen av Åland. Wokalistka w 2020 zajęła 4. miejsce w Masked Singer Suomi. Za utworem stoi Jaakko Salovaara, który odpowiada m.in. za hit Darude (ESC 2019) – Sandstorm czy My Little World grupy Club La Persé (UMK 2017).

Finlandia a Eurowizja 2021: Danny – Sinä päivänä kun kaikki rakastaa mua

Danny to weteran fińskiej sceny muzycznej. Za tym pseudonimem stoi Ilkka Johannes Lipsanen, który już świętował swoje pierwsze sukcesy w latach 60 ubiegłego wieku. Wokalistka ma niezliczone starty w fińskich selekcjach od 1966 roku. Ostatni raz próbował swoich sił w 2004 roku. Za zasługi dla fińskiego przemysłu muzycznego otrzymał wyróżnienie od Prezydenta Finlandii. Na podstawie jego życia i dorobku artystycznego powstał nawet musical. Ma na koncie jednak wpadki. Jego teledysk z pierwszą żoną – Armi został określony najgorszym teledyskiem na świecie (TUTAJ). W ostatnich latach był związany z Eriką Vikman. O tym związku często rozpisywała się prasa brukowa. W ostatnich dniach podpisał kontrakt z wytwórnią  Mökkitie Records, która stoi za sukcesem utworu Cicciolina. Tytuł w języku polskim oznacza: Dzień, w którym wszyscy będą mnie kochać.

Finlandia a Eurowizja 2021: Laura – „Play”

Laura Põldvere jest dobrze znaną postacią fanom Eurowizji.  Wokalistka reprezentowała Estonię dwukrotnie na Eurowizji. W 2005 roku jako członkini grupy Suntribe (Let’s Get Loud) oraz w 2017 roku z utworem Verona razem z Koit Toomem. Co robi w Finlandii? Artystka od dłuższego czasu mieszka w fińskim Espoo oraz współpracuje z lokalnymi producentami. Dodatkowo, fanom Eurowizji wokalistka jest również znana z niezliczonych startów w estońskich selekcjach. Warto wymienić takie utwory jak Moonwalk (2005, Sunflowers (2007) ,Destiny (2009) czy Supersonic (2016). Za jej piosenką stoi twórca wielu przebojów z estońskich selekcji oraz producent, który współpracował z łotewską grupą Brainstorm.

Finlandia a Eurowizja 2021: Aksel – Hurt

Pochodzący z Turku Aksel Kankaanranta to zwycięzca zeszłorocznej laureat edycji Uuden Musiikin Kilpailu i to on miał reprezentować Finlandię z piosenką Looking back. Mimo zapewnień, że nie zgłosił się do udziału w selekcjach, ewidentnie YLE trzymała nas w napięciu do ostatniej chwili. Aksel dał się wcześniej poznać jako zdobywca drugiego miejsca programu The Voice of Finland z 2017 roku. Wokalista ma za sobą współpracę z takimi gwiazdami fińskiej sceny jak raper Pyhimys. Ich wspólny utwór Jättiläinen ma aż 16 milionów przesłuchań na platformie Spotify. Po UMK 2020, artysta podpisał kontrakt z wytwórnią płytową oraz wydał piosenkę Muista kukua oot. Aksel bierze też udział w plebiscycie radia YleX na przełom muzyczny 2021 roku.

Finlandia a Eurowizja 2021: Blind Channel – Dark Side

Tegoroczną reprezentacją cięższego brzmienia jest formacja Blind Channel, która powstała w 2013. Grupa reprezentuje nurt alternatywnego rocka. Do tej pory wydali trzy albumy, a w 2018 roku byli nominowani w kategorii „muzyka rockowa” do nagrody fińskiego przemysłu muzycznego EMMA. W 2014 roku zespół uczestniczył podczas konkursu Wacken Metal Battle, który jest częścią konkursową popularnego festiwalem muzyki metalowej (warto wspomnieć, że dzięki Eurowizji, węgierska grupa AWS dostała zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu w 2018 roku). Zespół supportował takich artystów jak Simple Plan czy Royal Republic.

Finlandia a Eurowizja 2021: ILTA – Kelle mä soitan

Ilta urodziła się w 1997 roku i pierwsze kroki w przemyśle rozrywkowym stawiała w 2015, kiedy to nagrała utwór Sillat z popularnym raperem – Cheekem. Był to jeden z najpopularniejszych utworów w tamtym roku. Rok później wokalistka podpisała kontrakt z Warner Music Finland. Jej pierwszy solowy utwór – Koukkuun pokrył się złotem. W tym roku wydała debiutancki krążek Näitä hetkiä varten, na którym znajdują się kompozycje m.in. Lassego Piirainena (Norma John, ESC 2017). Oprócz tego, uczestniczyła w fińskiej edycji programu SuperStarcie, gdzie dotarła do 3. miejsca.

Finlandia a Eurowizja 2021: historia

GDY ZAMARZNIE PIEKŁO, CZYLI NADZIEJE I PORAŻKI FINLANDII NA EUROWIZJI

Finlandia zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku. Od tego czas udało się przenieść Eurowizję do Helsinek tylko raz, dzięki zwycięstwu grupy Lordi z utworem Hard Rock HallelujahOd 2012 roku telewizja YLE organizuje Uuden Musiikin KilpailuW tym okresie Finlandia awansowała do finału trzykrotnie – w 2013, 2014 i 2018 roku. W 2019 roku Finlandię reprezentował Darude i Sebastian Rejman z piosenką Look Away, a rok temu mieliśmy zobaczyć na scenie eurowizyjnej utwór Looking back.

Eurowizja 2021: co wiemy?

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. W 2021 roku, do grona gospodarzy dołączy również NikkieTutorials. Projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera pozostanie ten sam, a logo przeszło nieznaczne zmiany kosmetyczne. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami. Dodatkowo, do 26 marca uczestnicy będą musieli wysłać nagrane wcześniej występy, na wypadek organizacyjnych utrudnień związanych z pandemią. Do tej pory ogłoszono, że na Eurowizji 2021 pojawi się przynajmniej 20 niedoszłych uczestników tegorocznego konkursu. Wśród wykonawców, którzy na pewno zaśpiewają w Rotterdamie są m.in.: Hooverphonic z Belgii, Go_A z Ukrainy, Eden Alene z Izraela czy Destiny z Malty.

Źródło: YLE, własne

Exit mobile version