W przeciwieństwie do wielu państw kontynentu, Europa Północna pozostaje konsekwentna w organizacji preselekcji. Finlandia nie jest wyjątkiem i już rozpoczyna przygotowania do Uuden Musiikin Kilpailu 2021.
Finlandia a Eurowizja 2021: zasady Uuden Musiikin Kilpailu 2021
Fiński nadawca już wcześniej ogłosił, że ponownie zorganizuje preselekcje. Zgłoszenie piosenek rozpocznie się 1 września i będzie trwać przez 7 dni. Piosenki muszą spełniać standardowe wymagania Europejskiej Unii Nadawców. Oprócz tego fiński nadawca YLE wymaga, aby przynajmniej jeden z autorów propozycji i jeden z wykonawców był obywatelem Finlandii lub miał kartę stałego pobytu w kraju. Finał preselekcji jest zaplanowany na luty 2021.
Finlandia: Uuden Musiikin Kilpailu wraca w 2021 roku. Co z Akselem?
Przypomnijmy, że tegoroczne preselekcje spotkały się z dużym sukcesem w Finlandii. Uuden Musiikin Kilpailu 2020 miało rekordową oglądalność (w szczytowym momencie ok. 1,5 miliona widzów), a selekcje zdołały przyciągnąć do udziału producentów cieszących się renomą w kraju tj. Joonas Angeria (Looking back), Janne Rintala (Cicciolina) czy Otto “Yotto” Yliperttula (Lover View).
Według producentów, długofalowym celem Uuden Musiikin Kilpailu jest stworzenie najważniejszego wydarzenia muzyczno-telewizyjnego w kraju. Z jednej strony, jako widowiska, którego nie wypada odpuścić. Zarówno jako producent i uznany wykonawca. W tym drugim przypadku, swój wkład mają premierowe występy najpopularniejszych wykonawców w kraju. Do tej pory gośćmi selekcji byli tacy wykonawcy jak Anna Abreu, Anssi Kela, Antti Tuisku, Jenni Vartianien, Chisu czy Mikael Gabriel. Z drugiej strony, jak zaznacza Anssi Autio – producent z ramienia telewizji YLE, Uuden Musiikin Kilpailu ma być platformą do odkrywania nowych wykonawców.
Finlandia a Eurowizja 2021: czy Aksel weźmie udział?
Do Rotterdamu w 2020 roku miał pojechać Aksel Kankaanranta z piosenką Looking Back. Plany wyjazdu młodego wokalisty do Rotterdamu pokrzyżowała epidemia wirusa COVID-19 oraz decyzja Europejskiej Unii Nadawców o odwołaniu samej Eurowizji.
Wokalista zdążył już potwierdzić swoje wstępne zainteresowanie zgłoszeniem piosenki do preselekcji w 2021 roku. W tym samym czasie młody wykonawca zdążył podpisać dwa kontrakty płytowe: z Warner Music Finland na materiał w języku fińskim oraz Capitol Records na piosenki w języku angielskim.
Zainteresowanie udziałem w kolejnych latach wyraziła również wytwórnia Mökitie Records, która w tym roku stała za Eriką Vikman.
Finlandia a Eurowizja 2021: jak wyglądało UMK do tej pory?
Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji
Finlandia wprowadziła nowy format UMK w 2012 jako odpowiedź na estońskie Eesti Laul, którego założeniem było skupienie się na lokalnym rynku oraz promocja wykonawców reprezentujących style, które nie są powszechnie obecne na rodzimej scenie. Na przestrzeni ośmiu edycji selekcji, format zmieniał się wielokrotnie zarówno pod kątem liczby programów, formatu głosowania oraz samego podejścia muzycznego. UMK 2020 spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno widzów i produkcji i w takiej formule będą funkcjonowały selekcje w najbliższych latach. Do tej pory, od wprowadzenia UMK, Finlandia znalazła się w finale tylko trzykrotnie. Szczęśliwcami byli Krista Siegfrids (2013), zespół Softengine (2014) oraz Saara Aalto (2018).
Źródło: YLE, ESCInsight, Teosto