Windows95man z Finlandii na Eurowizji 2024, czyli kac po Kääriji z konfliktem na Bliskim Wschodzie w tle

Finlandia a Eurowizja 2024: Windows95man wygrywa UMK24. Fot. Miikka Varila/YLE

Finlandia a Eurowizja 2024: Windows95man wygrywa UMK24. Fot. Miikka Varila/YLE

Eurowizja 2024. W ostatnią sobotę poznaliśmy reprezentanta Finlandii. Uuden Musiikin Kilpailu wygrał Windows95man z piosenką No Rules. Jak przyjęto ten wynik w kraju?

Finlandia a Eurowizja 2024: wymiana reprezentanta?

Mimo że Teemu Keisteri (Windows95man) oraz wokalista Henri Piispanen świętowali całą noc po zwycięstwie w Tampere, to przed nimi ważna decyzja, czy pojechać na Eurowizję. Jak informowaliśmy wcześniej, w kraju pojawia się wiele sceptycznych głosów co do udziału Izraela na Eurowizji. Jeszcze przed finałem UMK, fińscy artyści złożyli petycję w celu zachęcenia nadawcy YLE do wpłynięcia na EBU w tej materii. Natomiast tuż przed finałem widowiska, niedaleko areny, odbył się protest wzywający do wycofania się Finlandii z Eurowizji.

W wywiadzie dla Helsingin Sanomat, Keisteri stwierdził: Nie jestem tu sam, ale z Henrim. Rozpoczęliśmy ten projekt, aby szerzyć uśmiech. To właśnie chcemy zrobić także na Eurowizji. Wszyscy zaangażowani w tę sprawę muszą się dobrze bawić. Jednocześnie dodał, że obaj mieli nadzieje, że sprawa udziału Izraela wyjaśni się do czasu finału UMK. Henri, który użycza głosu w tej piosence, jawnie akcentuje swoje wsparcie dla Palestyny (m.in. podczas finału miał pomalowane paznokcie w kolorach flagi kraju).

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że Teemu otrzymuje wiele negatywnych komentarzy oraz polityczni aktywiści naciskają na rezygnację duetu. Nie jest wykluczone, że Keisteri nie będzie chciał wziąć udziału ze względów zdrowotnych. Jak podaje magazyn Kodin Kuvalehti, performer zmaga się zaburzeniami koncentracji oraz jest osobą, która nie radzi sobie ze stresem, co wzmaga jego ataki paniki, a przeszłosci prowadziło do nadużywania substacji psychoaktywnych. W jednym z wywiadów po wygranej, Keisteri wprost stwierdził, że musi przeanlizować swój udział w Eurowizji z psychoterapeutą.

Jak informuje producent wykonawczy UMK z ramienia YLE – Anssi Autio, wykonawcy muszą podjąć decyzję do przyszłego tygodnia, kiedy rozpoczną się próby. Jeśli Teemu i Henri nie zdecydują się na udział, to wyjazd do Malmö zostanie zaproponowany Sarze Siipoli. Po dzisiejszym przekazaniu tej informacji, media społecznościowe wokalistki zostały zalane masą wiadomości przez anty-izraelskich aktywistów.

Finlandia a Eurowizja 2024: wyniki, które zaskakują

Choć w tym roku najczęściej wskazywało się Sarę Siipolę jako faworytkę do wyjazdu do Malmö, to pula kandydatów była dużo szersza niż w zeszłym roku. Wśród fińskiej publiki często mówiło się właśnie o Windows95man oraz Mikael Gabriel i nublu. Ostatecznie, Sara Siipola otrzymała 23% głosów widzów, a Windows95man zdobył ich ponad 32%. Co ciekawe, aplikacja za pomocą, której wskazywano swojego faworyta, nie działała przez część trwania głosowania. Jednak Anssi Autio zaznacza, że to nie miało wpływu na ostateczne wyniki, ponieważ głosy z płatnej opcji televotingu stanowiły połowę rezultatu i rozkład poparcia był bardzo podobny. Łącznie otrzymano prawie 225 tysięcy głosów (o 7 tysięcy mniej niż rok wcześniej).

Ostateczni zwycięzcy byli przekonani do końca, że zwyciężczynią jest Sara Siipola. Natomiast ta w swojej wiadomości po UMK napisała: Windows95man, zasługujesz na to. Nie można się obejść bez dobrego nastroju po Twoim występie. Mamy wspaniałego reprezentanta, z którego możemy być dumni. Co ciekawe, piosenka No Rules powróciła na listę Spotify po zwycięstwie i tylko przez jeden dzień była na pierwszym miejscu. Później jednak musiała ustąpić zarówno Sarze, jak i duetowi Kääriji i Eriki Vikman.

Wybór, który jest środkowym palcem dla jurorów?

Zdaniem Juuso Määttänena z dzienika Helsingin Sanomat, Finlandia w tym roku mogła postawić na elegancką prezentację, a zdecydowała się na show komediowe. W jego rozumieniu, ktoś mógłby pomyśleć, że teraz warto byłoby pokazać się na Eurowizji z zupełnym przeciwieństwem zeszłorocznego startu. Finowie postanowili inaczej. Dziennikarz interpretuje to jako środkowy palec pokazany jurorom (Windows95man zajął ostatnie miejsce w głosowaniu międzynarodowego jury – przyp. aut.). Zdaniem autora, choć nie był faworytem, to przestawił dobrze wyegezkwoany pastiż muzyki lat 90. Jednocześnie zauważa, że choć żadna piosenka nie miała w sobie unikatowości, jaką miał Käärijä, to spodziewa się, że No Rules znajdzie się w finale Eurowizji w Malmö. Warto również wspomnieć o tym, że autor zauważa, że w wielu występach było bardzo wiele rekwizytów, które przeszkadzały w odbiorze.

W innym tonie wypowiada się Tobbe Ek ze szwedzkiego dziennika Aftonbladet. Uwielbiam piosenkę i występ Windows95mana. To zabawne, osobliwe, dziwne. Nie można się temu oprzeć. W jego odczuciu, to zwycięstwo było zaskoczeniem, ponieważ utwór radził sobie gorzej od innych pod kątem streamingu. Może to pokazywać, że widzowie byli bardziej zainteresowani występem niż samą piosenką. Ek zwraca uwagę, że to będzie polaryzująca propozycja, ale to ci, którzy będą to lubić, będą mieli ostateczny głos. Dziennikarz w swoim komentarzu odniósł się do rozczarowanych Finów, którzy byli za Sarą Siipolą: Rozumiem, dlaczego niektórzy Finowie są oburzeni końcowymi wynikami. Hit, który jest odtwarzany w radiu i który odnosi sukcesy w serwisach streamingowych, ma większe szanse na wygranie Konkursu Piosenki Eurowizji. Sukces na listach przebojów pokazuje, że piosenka ma inne zalety niż zabawny i szalony występ sceniczny. Ma walory muzyczne, które interesują jurorów.

Eurowizja 2024: Czy Windows95man zmieni nazwę?

Wielu obserwatorów zastanawia się, czy nazwa Windows95man jest zgodna z zasadami. Teemu Keisteri stworzył tę postać w 2013 w formie żartu na potrzeby internetu. Wykorzystał później to przebranie podczas jednego z festiwali muzycznych w Helsinkach. Następnie został poproszony o DJ-owanie na tym wydarzeniu oraz na widowiskach sylwestrowych organizowanych przez YLE. Jak się okazuje, firma Microsoft nie ma żadnych zastrzeżeń do wykorzystania nazwy systemu operacyjnego. Zdaniem przedstawiciela korporacji w Finlandii – Pekki Isosomppiego, Windows 95 to historia, a tym samym, w kontekście występu, oddaje ducha lat 90. Przecież elementów nawiązujących do złotych lat 90. jest jeszcze wiele w tej propozycji. To musiało trafić w czuły, nostalgiczny punkt – dodaje. Jednak EBU wciąż może zakazać wykorzystania tej nazwy, ponieważ na scenie Eurowizji nie można promować żadnych marek.

A co z samym widowiskiem?

Finał Uuden Musiikin Kilpailu obejrzało w tym roku średnio 1,25 miliona osób. W najlepszym momencie wynik ten wynosił 1,9 miliona. Jest to nieznacznie gorszy wynik od 2023 roku (średnio 1,3 miliona oraz 2,1 miliona w najlepszym momencie). Samo widowisko było chwalone szczególnie za otwarcie z udziałem prowadzącego – Benjamina Peltonena oraz zespołu KUUMAA. Największym sukcesem z całego UMK okazał się premierowy występ do nowej piosenki Kääriji i Eriki VikmanRuoska. Wiele pozytywnych emocji wzbudziła obecność legendy fińskiej sceny muzycznej – Katri Heleny (ESC 1978, 1993). Natomiast na TikToku furorę robi występ współprowadzącej – Pilvi Hämäläinen do jej komediowego numeru i tzw. ósmej piosenki w UMKMon Chéri. Jeśli potwierdzą się pojawiające spekulacje, przyszłoroczny finał UMK również zawita do Nokia Areny w Tampere.

Windows95man: kim jest reprezentant Finlandii?

Windows95man to kreacja, którą stworzył Teemu Keisteri – performer i właściciel galerii sztuki w Espoo. W takiej formie pojawia się głównie jako DJ. Udział w UMK to jego pierwszy singiel. Wokalu w tej propozycji udziela Henri Piispanen, który na co dzień gra w indie-popowym zespole Pasa. Windows95man wystąpił podczas obchodów sylwestrowych w Helsinkach w 2022 r., jako występ otwierający Kääriji w helsińskiej Hali Lodowej oraz na wielu mniejszych wydarzeniach. Ich piosenka to ucieleśnienie muzyki eurodance z lat 90.

https://www.youtube.com/watch?v=Tf1NS1vEhSg

Eurowizja 2024: co wiemy?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata. Znamy także projekt sceny i prowadzące konkurs.

W konkursie udział weźmie 37 państw. Ponownie zabraknie m.in. Bułgarii, Macedonii Północnej Słowacji. Znamy już reprezentantów BelgiiCypruGrecjiGruzji, Holandii i Wielkiej Brytanii. 13 państw wskazało już reprezentanta i piosenkę. Wiemy m.in., kto będzie reprezentować powracający po 31 latach przerwy Luksemburg. Reprezentanta Polski wyłonią wewnętrzne preselekcje. Sezon selekcyjny można śledzić w naszym kalendarzu.

Exit mobile version